5 Günde İngilizce

İngilizce Dil Eğitimi - 5 Günde İngilizce

Küresel iletişim dili olarak kabul edilen İngilizce, Dünya’da yaklaşık olarak 2 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. İngiltere, İrlanda, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avusturalya, Yeni Zelanda ve birçok ülkede resmi olarak kullanılan dildir. Ayrıca resmi dil olarak kullanılmayan birçok dünya ülkenin eğitim müfredatında öğrenilmesi zorunludur. Özellikle iş dünyasında çok önemli unsur olan bu dil her sektörde bilinmesi gerekir. Herhangi bir bilimsel araştırma ile ilgili en çok bilgi İngilizce olarak yayımlanmaktadır. Kendi dilinizde zaman zaman kısıtlı bilgiye ulaşabilirken İngilizce dokümanları incelediğinizce çok daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilmektesiniz. Ayrıca İngilizce öğrenerek diğer ülkelerde yaşayan insanlar hakkında geniş çaplı bilgilere kolayca erişme imkânı elde edilir. Bu dili öğrenmek için birçok insan çeşitli yöntemler uygulayan İngilizce kurslarına kayıt olarak öğrenimini gerçekleştirmektedir. İngilizce öğrenme tekniklerini üç ana başlığında inceleyebiliriz.

İngilizce Öğrenme Teknikleri

Doğru ve etkili biçimde İngilizce öğrenmek isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artmakta, bu yüzden bu kişiler çeşitli profesyonel kurumlardan İngilizce eğitimi için ders almaktadır. Bu kurslarda çeşitli yöntemler ile etkili bir biçimde İngilizce öğretilmektedir.
Bazı insanlarda dil öğreniminde yatkınlıklar vardır. Diğer insanlar içinse dil öğrenmek zorlayıcı olabiliyor. İngilizce öğrenmek isteyen kişiler için genellikle kullanılan üç farklı öğrenim metodu vardır. İngilizce öğrenmek isteyen kişiler bu metotlardan kendilerine uygun olanı seçip üzerinde çalışmaya başlamaları gerekir. Bu üç ana öğrenme metodu dinleme, görsel hafıza, fiziksel hareket ile öğrenme.

Dinleme Yöntemi ile Öğrenme

Dinleme ile İngilizce öğrenmek isteyen kişiler dinleme ve konuşma metoduyla rahatlıkla istedikleri seviye geleceklerdir. Dinleme ile öğrenen kişiler herhangi bir yazıyı okuyarak anlamakta zorluk çekmesine karşın sesli olarak anlatılan konunun ne söylendiğini rahatlıkla anlayabilir. Peki dinleyerek İngilizce öğrenmek isteyen kişilerin yapması gerekenleri maddeler şeklinde aşağıda sıraladık.

 • Başlangıçta en basit İngilizce dili ile ilgili ses kayıtlarını (günlük konuşmalar, selamlaşma, alışveriş konuşmaları) dinleyin. İnternette bu günlük konuşmalar ile ilgili kayıtlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 • Dinleyebildiğiniz kadar sesli olarak kayda alınmış kitapları dinleyin.
 • Uzman olduğunuz bir ders ile ilgili ses kayıtlarını dinleyin. Bunu belli aralıklar ile tekrarlayın.
 • Duyduğunuz her şeyi içinizden sessizce tekrar edin ve sonradan anlayabileceğiniz basit notlar alın.
 • Müzik dinleyerek aynı zamanda şarkı sözlerini de ekrandan takip edin.
 • Altyazılı olarak İngilizce filmleri, dizileri ve televizyon şovlarını izleyin. Dinlediğiniz cümleleri anlamaya odaklanın.
 • Ana dili İngilizce olan kişiler ile çeşitli yollardan konuşmaya çalışın.

Görsel Hafıza Yöntemi ile Öğrenme

Görsel hafızası kuvvetli olan kişiler çizelge tutarak veya görsel notlar alarak konuyla ilgili yazıları istedikleri şekilde hafızaya almaktadır. Bu yüzden kişiler istedikleri bilgileri görsel notlar alarak ve konuyla ilgili bilgileri kafada canlandırarak öğrenme metodu uygulayabilir. Bu metotları sıralayacak olursak.

 • Aldığınız notları renklendirerek ve önemli yerlerin altını çizerek daha kolay bir şekilde kılda kalıcı hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda bu teknik unuttuğunuz yerlere kolayca tekrarlama ve bulma imkânı sağlayacaktır.
 • Not defterinize öğrendiğiniz tüm kelimeleri yazarak karşılarına kendi dilinizdeki karşılığını yazıp kelimeyi cümle içerisinde kullanıp gözden geçirin.
 • Öğrendiğiniz yeni kelimeleri alaka düzeyine göre gruplandırın. Gruplandırdığınız kelimeler ile ilgili görseller hazırlayın.
 • Hafızanızda tuttuğunuz kelimeleri tekrar tekrar kendi kurduğunuz cümleler içinde kullanın. Kurduğunuz bu cümleler kelimeleri hafızanızda tutmak için büyük etken olacaktır.
 • Okuma esnasında cümleleri en basit şekilde anlamaya çalışın daha sonra detaylar ile ilgilenin.
 • Çeşitli görseller kullanılarak anlatılan İngilizce videolar izleyin. Görseller ile anlatılan bilgileri gramer yönünden anlamaya çalışın.
 • İngilizce filmleri, televizyon programlarını hatta çizgi filmleri mümkünse altyazılı izleyin.
 • Bol bol görsel içerik olan İngilizce çalışma kitapları inceleyin sorulan soruları cevaplayın. Kitapla ilgili tüm çalışmaları bitirdikten sonra kısa bir şekilde tekrar gözden geçirin.
 • Online olarak testlere katılın İngilizce seviyenizi belli aralıklar ile ölçerek ilerlemenizi kaydedin. Ardından seviyenizi bir üst kademeye çıkartın. Kendinizi daha çok zorlayın. Daha zorlayıcı cümleler kurarak öğreniminize devam edin.

Fiziksel Hareket ile Öğrenme

Herhangi bir bilgiyi fiziksel aktivite yoluyla öğrenme metodudur. Bazı insanlar öğrenmek istedikleri konuyu yaparak öğrenmeye meyillidir. Bu yüzden fiziksel aktivite ile öğrenmek istedikleri konuyu daha verimli bir biçimde öğrenebilir. Bu metot ile dil öğrenimi içinde çok uygun bir tekniktir. Bu tekniği kullanarak İngilizce öğrenmek isteyen kişiler için maddeleri aşağıda sıraladık.

 • Herhangi bir elektronik materyal (bilgisayar, telefon vb.) kullanmadan İngilizce dili ile ilgili konuları el yazısı ile not defterinize yazın.
 • İngilizce gramerini öğrenmek için birebir veya online (çevrimiçi) olarak arkadaşlarınızla gramer ile ilgili oyunlar oynayın.
 • İngilizce pratik konuşmak için arkadaşınızla rol yapma tarzında fiziksel aktivite gerektiren oyunlar oynayın.
 • Çalışma süreleriniz boyunca 10 dakikada 1 kısa süreli molalar verin. Mola aralarında etrafta gezintiler yaparak kendinizi şarj edin.
 • Öğrendiğiniz tüm kelimeleri vücut hareketleri ile ifade etmeye çalışın. Bu hareketler öğrendiğiniz kelimeler ile bağdaşarak beyninizde yer edinecektir ve sonradan unutabilecek olan kelimeleri kolayca hatırlamanıza yardımcı olacaktır.
 • İngilizce konuşulan bir ülkeye giderek birinci elden İngilizce dilini canlı olarak birebir tecrübe edebilirsiniz.
 • İnternet üzerinden İngilizce bilen ve sizin dilinizi öğrenmek isteyen kişiler ile irtibata geçerek bilgi takasında bulunabilirsiniz.

Uluslararası iletişim dili olan İngilizceyi öğrenmek her geçen gün daha önemli hale gelmekte.
Bu dili normal eğitim müfredatına göre çeşitli nedenlerden dolayı öğrenemeyen milyonlarca insan İngilizce kurslarına kayıt olarak İngilizce öğreniyorlar. İngilizce öğrenmek için uygulanan çeşitli metotlar ile İngilizce seviyenizi kolayca geliştirebilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucu standart öğrenim yoluyla öğrenilen konular kısa sürece hafızadan siliniyor ve hatırlanması güç hale geliyor. Bu yüzden anlattığımız teknikleri günlük yaşamınızda uygulayarak kısa sürede etkili biçimde İngilizce öğrenebilir ve öğrendiğiniz bilgileri akılda kalıcı bir hale getirebilirsiniz. Sizlere anlattığımız metotlardan kendinize uygun olanı belirleyerek her gün kendinize birkaç dakika ayırarak yaptığınız pratikler ile farkı görebilirsiniz.

ingilizce banner

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov