Amerika Dil Okulları

Amerika dil okulları her zaman öğrenciler ilgisini çeken kurumların başında geliyor. Yurt dışında dil eğitimi almak isteyen öğrenciler Amerika'da çok farklı seçenekler bulabiliyor.

Amerika tarihi, gelişmiş bir ülke olması ve birçok bakımdan görülmesi gereken bir ülke olduğu için öğrenciler hem dil eğitimi almak hem de bu benzersiz deneyimi yaşamak için bu ülkeyi tercih ediyorlar. Amerika bilim, eğitim, sanat ve teknoloji gibi alanlar başta olmak üzere dünyanın en gelişmiş ülkesi sayılır. Amerika'nın kültürel yapısı çok kültürlü bir yapıdır. Dünyanın her kesiminden insanlar bu ülke eğitim görüp iş hayatında yer almaktadır. Bu farklı kültürel yapı çok farklı insanlarla tanışmak için bulunmaz bir fırsattır.

Amerika eğitim imkanları ve farklı bölge seçenekleri öğrencilerin tercihlerini belirlemektedir. Amerika'da ayrıca her maddi duruma ve her beklentiye karşılık verebilecek eğitim olanakları vardır.

Amerika sineması, yazılım şirketleri, ürünleri ve rüyasıyla Amerika lise, lisans, yüksek lisans ve dil eğitiminde ilk sırada yer alır. Aksan olarak Amerikan İngilizcesinin de dünya genelinde en fazla kullanılan dil olması yine Amerika dil okulları tercih edilmesi sebepleri başında gelir.

Özellikle son yıllarda artan ilgi sonrasında Amerika dil okulları kontenjanlarının artması sağlanmıştır. Bu gelişmelerin ardından Amerika Dil Okulları 2020 yılında da en ilgi çeken eğitim kurumları arasındaki yerini alacaktı.

Amerika Dil Okulları Eğitim

Amerika dil okulları içinde eğitim almak için özel şartlar bulunmamaktadır. Amerika'daki dil eğitimi genelde pratiğe dayanan bir modeldir. Her okul kendi bünyelerinde dil programları düzenleyebilir. Dil okullarının eğitim programları, ödevleri ve öğrencileri kontrolleri haftalık olarak değişebilir.

Amerika dil okulları genelde sabah saatlerinde dersler öğleden sonra ise ders aktiviteleri ile beraber pratik bir dil eğitimi vermektedir. Amerikan dil okulları bünyesinde ister kısa süreli ister 1 yıla kadar sürecek dil eğitimi alabilirsiniz. Burada önemli olan kurs süresini seçerken öğrencinin hem maddi durumunu hem de İngilizce seviyesinin durumunu iyice belirlemesidir.

Amerika'nın her yerinde çok iyi dil okulları vardır. Fakat öğrenciler genelde New York, Miami, Los Angeles, Boston, Chicago ve San Francisco gibi şehirleri tercih etmektedir.

Amerika dil eğitimi içinde kullanılan programlar aynıdır. Bu programlar Genel İngilizce, Hukuk İngilizcesi, İş İngilizcesi, Akademik İngilizce, Tatil İngilizcesi ve TOELFL-SAT gibi programlar vardır.

Amerika dil okullarında öğrenciler 10-15 kişilik sınıflarda haftalık olarak standart olarak 15 ve 20 ders saati eğitim alabiliyorlar. Bunun yanında 25 ve 30 saatlik yoğun ders programları da bulunmaktadır.  Kurslardaki öğrenci sayısının az olması öğretmenlerin öğrencilerle daha fazla ilgilenmesine imkan sağlar. Bu durumda öğrenciler de bire bir eğitim alarak daha iyi bir seviyede kursu tamamlamış olurlar.

Amerika dil eğitimi okullarında eğitimler genelde her hafta pazartesi başlar. Bazı okullarda aybaşı da kurs başlangıcı yapabilirler. Öğrenciler istedikleri seçimi yapabilirler. Kayıt yaptıran öğrenciler genelde ilk gün bir seviye sınavına girer ve o sınav sonucuna göre kendisine uygun bir sınıfta eğitime başlar.

Dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alan Amerika üniversitelerinin birçoğu kendi bünyelerinde dil okulu eğitimi de vermektedir. Birçok üniversite dil okulu programlarına ağırlık vermektedir.  Üniversite dil okullarına katılan öğrencilerin aldıkları sertifikalar bu üniversitelerin sertifikası olduğu için öğrencilere artı bir katkı sağlar. Bu öğrencilere dil okulu için kayıt olan öğrenciler üniversite kampüsünde yer alan yurt, kütüphane, spor alanı ve yemekhane gibi yerlerden yararlanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu tanınmış üniversiteler normal dil okulları gibi her zaman kurs açmayabilir.

Amerika Dil Okulu Konaklama

Amerika dil okulu konaklama için öğrenciler 3 farklı konaklama türünden seçim yapabilirler. Konaklamalar çoğunlukla okulunuz ve sizin tercihlerinize göre ayarlanır.

Bu 3 farklı konaklama çeşidi şöyledir;

Aile yanı konaklama:  Öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama seçeneğidir. Öğrenciler bir Amerikalı aile yanında kalarak hem dillerini geliştiriyor hem Amerika kültürünü öğreniyor hem de yemek ve içme konusunda sıkıntı yaşamıyorlar. Genelde tek kişilik odalarda konaklama yapılmaktadır. Birden fazla öğrencinin kaldığı evler de olmaktadır.

Yurt konaklama: Tek ya da daha fazla kişilik oda konaklama tercihi vardır. Ortak kullanım alanları mevcuttur. Bazı yurtlarda yemek varken bazı yurtlarda öğrenciler ortak kullanımlı mutfaklarda yemek yapabilir.

Öğrenci evi: Bu evler öğrencilerin kendi okulundan öğrencilerle beraber yaşayacakları ortak kullanım alanlı evlerdir. Bu evlerde tek kişilik ya da çift kişilik odalar bulunur. Genelde dil okullarına yakın olurlar.

Konaklama tercihini yaparken okul ile konaklayacağı yerin mesafesinin uzak olmamasına dikkat edilmelidir. Ulaşımın kolay olacağı şehirlerde dil okulu seçiminin yapılması önemlidir.

Amerika dil okulları içinde eğitim görecek öğrencilerin konaklama ve yaşam masrafları eyaletlere ve kişisel harcamalara göre değişir. Orta düzeydeki bir eyaletteki ortalama masraflar 1000-1500 USD arasında değişirken, New York, Boston, Los Angeles ve San Francisco gibi hayat kalitesinin yüksek olduğu yerlerde bu masraflar 1500-2000 USD seviyelerine çıkabilir.

Amerika Dil Okulları Fiyatları

Amerika dil okulları fiyatları birçok etkene göre değişmektedir. Seçilen okulun kalitesi, bulunduğu eyalet, haftalık kurs sayısı ve kursun süresi birleşince Amerika dil okulları fiyatları 2020 ortaya çıkıyor.

4 haftalık kurs fiyatı: 1000-2000 USD

2 aylık kurs fiyatı: 2000-4000 USD

3 aylık kurs fiyatı: 4000-6000 USD

6 aylık kurs fiyatı: 7000-10000 USD

9 aylık kurs fiyatı: 10000-16000 USD

Bu fiyatlar ortalama olarak verilmiştir ve Amerika dil okulları ücretleri her farklı koşula ve eyalete göre değişmektedir. Bazı dil okulları bazı dönemlerde kampanya ve promosyonlu paketler ile indirimli fiyatlar verebilmektedir.

Kayıt Olmak İçin Gerekli Evrak Listesi

Amerika dil okulları kayıt olmak için şu gerekli evrak listesindeki evrakları talep eder:

- Başvuru ücreti

- Pasaport bilgisi

- Başvuru formu

- Banka mektubu

- Öğrencinin ailesinden olacak sponsorun teminat mektubu

Her okulun başvuru süreci farklı olduğu için bazı okullar sizden başka ek evrak da isteyebilir.

Amerika Dil Okulları Şartları

Amerika dil okulları şartları aslında çok zorlayıcı değildir. Amerika'da dil eğitimi almak kolay bir süreçtir. Önemli olan vize şartlarını yerine getirmenizdir. Eğer hazırda B1/B2 turist vizesine sahipseniz 3 aya kadar dil eğitimi alabilirsiniz. Bunun dışında yeni bir öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Fakat vizeniz yoksa F1 öğrenci vizesi almak zorundasınız.

Amerika Dil Okulları Çalışma İzni

Amerika dil okulları çalışma izni diye bir izin yoktur. Amerika dil eğitimi için öğrenci olarak giden kişilerin çalışma hakkı yoktur. Yasal olarak bir dil okulu öğrencisi iseniz çalışma hakkınız bulunmamaktadır. Amerika'da ancak lisans öğrencilerinin 20 saat çalışma hakkı bulunmamaktadır.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika dil eğitimi bünyesinde eğitim görmek için Amerika öğrenci vizesi için almak gerekir. Dil okullarına başvurulduktan sonra vize almanız çok kolay olacaktır. Gereken evrakları eksiksiz tamamlamak şartıyla vizeniz en hızlı bir zamanda sonuçlanacaktır. Şöyle önemli bir nokta var: Eğer turistik vizeni varsa kurs süresi kısa olan eğitim programlarına öğrenci vizesini almadan katılabilirsiniz.

Amerika vizesi için evrak listesi

  • Nüfus kağıt fotokopisi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Eğitim sonundan 3 ay daha süresi olacak pasaport
  • Biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında)
  • Vize başvuru dilekçesi
  • DS 160 online formu
  • I-539 Formu
  • Diploma ve transkript
  • SEVIS I-901 ödeme dekontu
  • Dil seviyesini gösteren sınav sonucu

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov