Amerika ESTA Vizesi İşlemleri

ESTA Başvurusu Nedir?

Amerika Esta Vizesi, katılımcı ülke vatandaşlarının 90 gün ya da daha kısa süreli kalışlar için Amerika Birleşik Devletleri’ne turistik ya da ticari amaçlarla vize almadan seyahat etmelerini sağlayan bir vize muafiyet programıdır. Bu program kapsamında ABD’ye seyahat edecek olan kişilerin seyahatlerinden önce “Electronic System for Travel Authorization” (ESTA) başvurusu yaparak sistem tarafından onay almaları gerekmektedir. Katılımcı ülke vatandaşları ESTA Vizesi ile ABD’ye seyahat edebilecekleri gibi B Tipi Amerika vizesi başvurusunda da bulunabilirler.

ESTA Vizesi Başvurusu İçin Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar

Vize Muafiyet Programı Kapsamında ABD’ye seyahat edebilmeniz için aşağıdaki şartların tümünü yerine getiriyor olmanız gerekmektedir.

 1. Seyahat amacınız ancak Amerika B Tipi ziyaretçi vizelerinde geçerli olabilen amaçlardan biri olmalıdır. Bu amaçlar bilimsel, eğitsel, mesleki veya ticari konferanslara katılmak, bir sözleşme müzakere etmek, kısa süreli eğitimlere katılmak gibi ticari amaçlar olabileceği gibi Turistik, arkadaş veya akraba ziyareti, tıbbi tedavi ve kısa süreli kurslara kayıt olmak gibi turistik amaçlar da olabilir. Kredili bir kursta eğitim almak, bir işte çalışmak, yabancı basın için çalışmak ve ABD’de sürekli ikamet etmek gibi amaçlar Esta Vizesi için uygun değildir.
 2. Amerika’ya seyahat edecek olan kişinin Vize Muafiyeti Programı’na katılmış olan ülkelerden birinin vatandaşı olması gerekmektedir. ABD’ye seyahat edecek olan kişi, Vize Muafiyet Programı’na dahil olan bir ülkenin vatandaşlığının yanında aynı zamanda Irak, İran, Suriye ya da Sudan vatandaşı ise Esta Vizesi alarak Amerika’ya seyahat edemez.
 3. Vize Muafiyet Programı kapsamında ABD’ye seyahat edecek olan kişilerin mutlaka Seyahat İzin Belgesi - Electronic System for Travel Authorization (ESTA) onayı ile yetkilendirilmiş olması gerekmektedir.
 4. Aşağıdaki iki kategoriden birine giren kişiler Vize Muafiyet Programı kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’ne ESTA Vizesi alarak seyahat edemezler ancak diğer Amerika vizeleri için başvuru yapabilirler:
 • 1 Mart 2011’de ya da daha sonraki bir tarihte İran, Somali, Irak, Libya, Suriye, Sudan, veya Yemen'e seyahat edenler ve bu ülkelerde bulunanlar (diplomatik ya da askeri amaçlı yolculuklar istisnadır)
 • Vize Muafiyet Programına dahil ülkelerden birinin vatandaşlığının yanında aynı zamanda İran, Irak, Sudan veya Suriye vatandaşı olanlar
 1. ESTA Vizesi ile ABD’ye seyahat edecek olan kişinin doğru pasaport türüne sahip olması gerekmektedir. Pasaportunuz, seyahat tarihinizden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Ayrıca 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren bir e-pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. E-Pasaport içinde elektronik bir çipin bulunduğu, geliştirilmiş ve güvenli bir pasaporttur. E-Pasaportunuz Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenen standartlara uygun olmalıdır.

Amerika ESTA Vizesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 • Vize Muafiyet Programı’nı kullanmak yerine klasik Amerika vizelerinden biri için başvuru yapabilir miyim?

Vize Muafiyet Programı kapsamında ABD’ye ESTA onayı alarak gidebilecek olan kişiler bunun yerine Amerika B Ziyaretçi vizelerinden birine başvuru yapabilirler. Ayrıca 90 günden daha uzun süre ile Amerika Birleşik Devletleri’nde kalmak istiyorsanız mutlaka seyahat amacınıza uygun bir Amerika vizesine başvurmanız gerekmektedir.

 • Amerika vizesi için yaptığım başvuru reddedildi. ESTA Vizesi için başvuru yapabilir miyim?

Herhangi bir nedenden dolayı Amerika vizesi için yapmış olduğunuz başvuru reddedildiyse, bu durum ESTA talebinizin reddedilmesine, ABD giriş limanında ek incelemeye ya da ABD’ye girişinizin reddedilmesine sebep olabilir. Vize Muafiyeti Programı için uygun olup olmadığınızdan emin değilseniz bir Amerika vizesi için başvurmayı tercih edebilirsiniz.

 • ESTA Vizesi ile Kanada, Meksika ya da yakınındaki adalara seyahat edebilir miyim?

Vize Muafiyet Programı ile ABD’ye seyahat ederseniz, Kanada, Meksika ya da yakınlarındaki bir adaya kısa bir ziyarette bulunabilirsiniz. ESTA Vizeniz ile sahip olduğunu 90 günün geri kalan kısmı için tekrar ABD’ye dönebilirsiniz.

 • ESTA Vizesi başvurum kabul edildi. Amerika Birleşik Devletleri’ne kesin olarak giriş yapabilir miyim?

ESTA Vizesi ile Vize Muafiyet Programı kapsamında yalnızca bir ABD limanına / havalimanına gitme ve ABD’ye girişiniz için izin talep etme hakkına sahip olursunuz. Onaylanmış bir ESTA başvurusu Amerika Birleşik Devletleri’ne girebilmeniz için garanti vermez. Giriş limanında ABD’ye girişinize izin vermek ya da vermemekle ilgili yetki Vatan Güvenliği Departmanı ve ABD Gümrük ve Sınır Güvenliği yetkililerine aittir.

 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki konaklama süremi uzatabilir miyim?

ESTA Vizesi ile ABD’ye giriş yapan kişilerin ABD’deki giriş sürelerini uzatmalarına izin verilmemektedir. ABD’ye giriş yaptığınızda pasaportunuza vurulan damgada belirtilen tarihte ya da daha öncesinde ABD topraklarını terk etmeniz gerekmektedir.

 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki statümü değiştirebilir miyim?

Vize Muafiyet Programı kapsamında ESTA Vizesi alarak ABD’ye seyahat eden kişilerin ABD’deki statülerini değiştirmelerine izin verilmemektedir.

 • Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. Amerika Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. Amerikakonsoloslugu.com web sitesinin, Amerika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov