Amerika Green Card

GREEN CARD NEDİR?

Green Card, ABD'de süresiz oturum ve çalışma hakkı tanıtan, Amerika vatandaşlığı olmayanlar için göçmenlik hakları tanınmış bir belgedir. Bu belgeyi verebilmek için ABD Göçmen Bürosu (USCIS) her yıl dünyanın dört bir yanında çekilişler düzenlemektedir. Bu çekilişi kazananlar ABD'de sürekli oturma ve çalışma hakkı kazanmış olurlar.

Amerika Birleşik Devletleri Green Card çekilişi ile her yıl 55.000 kişiyi nüfusuna katarak ABD ye göç eden insan nüfusunu ve nüfus sayısındaki çeşitliliği arttırmış olur.

Green Card çekilişi düzenlenirken dünyada ki ABD'ye göç oranının en az olduğu ülkeler arasında yapılmaktadır. Bu ülkeler arasında Türk vatandaşlarıda bulunmaktadır.

 

Green Card Başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri Green Card çekilişi için başvurular, her yıl Ekim ile Kasım ayları arasında Amerika Resmi Göçmen Bürosu web sitesinden yapılmaktadır. Çekiliş sonuçları ise çekiliş tarihini takip eden yıl içinde Mayıs ayında yine resmi web sitelerinde açıklanmaktadır.

Green Card başvurusu sırasında herkes eşit haklara sahiptir. Yapılan çekilişte talihliler bilgisayar ortamında tamamen dijital sistemle belirlenmektedir.

Green Card çekilişine Türkiye den katılabilmek için en az lise mezunu olmak ve 2 yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekmektedir. Başvuruda herhangi bir yaş sınırı engeli bulunmamakla birlikte vize alma sırasında İngilizce bilme şartı aranmaktadır. Çekiliş sonrası Green Card alma şansını kazanmış olan, mülakatları olumlu geçmiş kişilerin, ABD vizesi alma sırasında şartların uymaması sonucu vize vermeme hakkını saklı tutmaktadır.

Türkiye'de gerekli olan şartlara sahip yaklaşık 6000 kişi çekilişi kazanarak Amerika Büyükelçiliğinde yapılan mülakat sonrası göçmenlik hakları teslim edilmektedir.

Green Card a sahip olan kişi ABD de dilediği gibi çalışma, iş kurma, oturma hakkı, eğitim hakkı kazanmaktadır. Öğrenci olarak eğitim almak isteyenlere, devlet üniversitelerinde indirimli ücret imkanı sunmakta, burs ve eğitim krediside alma şansınada sahip olmaktadır.

Green Card başvurusunda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar, başvuruların 1 ay süresince kabul edilmesi, başvuru formunun karışıklığı sebebiyle dikkatli doldurulması ve başvurunun sisteme sadece 1 defa giriş izni vermektedir. Bu nedenle Türkiye de yaklaşık 100 bin başvurudan sadece 20 bin civarı başvuru kabul edilmektedir.

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: turkish.turkey.usembassy.gov