Amerika Green Card

Green Card Nedir?

Green Card, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmanızı ve yaşamanızı sağlayan resmi süresiz ikamet kartıdır. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen çekiliş ile yaklaşık 55 bin kişi Green Card sahibi olmaktadır. Green Card çekilişi Amerika’da yaşayan nüfus sayısındaki çeşitliliği artırmak amacıyla düzenlenmektedir ve çekilişin sonuçları yalnızca resmi web sitesi üzerinden açıklanmaktadır.

Green Card çekilişini kazanarak başvuruda bulunma hakkı kazanan kişiler, başvuruları olumlu sonuçlandığı takdirde Amerika Birleşik Devletleri’nde sürekli oturum ve çalışma izni sahibi olmalarını sağlayan Green Card sahibi olmaktadırlar. Green Card sahibi kişilerin Türk vatandaşlığı devam etmekte, Amerika Birleşik Devletleri’nde de Amerikan vatandaşları gibi pek çok hakka sahip olmaktadırlar. Bu haklar arasında seçme ve seçilme hakkı hariç olmak üzere şirket kurma, burs ve kredi alma, Amerikan sürücü belgesi sahibi olma gibi tüm haklar yer almaktadır. Green Card sahibi olan kişiler 5 yıl boyunca Green Card sahibi olma şartlarını kaybetmez ise 5 yılın sonunda Amerikan vatandaşı olmak için başvuruda bulunma hakkını da kazanmaktadırlar.

Green Card Nasıl Başvurulur?

Herkes eşit haklarla Green Card çekilişi başvurusunda bulunabilmektedir. Çekiliş tamamen dijital ortamda yapılmakta ve talihliler bilgisayar tarafından belirlenmektedir. Çekilişe katılmak için başvuranların taşıması gereken iki özellik vardır: Lise mezunu olmak ve en az iki yıllık iş deneyimine sahip olmak.

Green Card sahibi olan kişiler Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayabilir, çalışabilir, bir iş kurabilir ve eğitim görebilirler. Çalışmak isteyen kişiler devlet veya özel sektör ayrımı olmaksızın istihdam edilebilmektedirler. Green Card sahibi olan öğrenciler devlet üniversitelerindeki indirimli ücretlerden yararlanabilmekte ve Amerikan hükümetinden kredi veya burs alabilmektedirler.

Green Card çekilişi başvurusuna katılabilmeniz için başvuru yapmasına izin verilen ülkelerden birinin vatandaşı olmanız gerekmektedir. Türkiye bu ülkelerden biridir. Her başvuru döneminde yalnızca bir kez başvuru yapabilirsiniz. Birden fazla başvuru yapan kişiler çekilişe katılamayacak ve diskalifiye olacaktır.

Başvuru koşullarını karşıladıkları sürece evli çiftlerin her ikisi de ayrı ayrı başvuru yapabilmektedir. Eşlerden birinin çekilişi kazanması durumunda diğer eş ve çocuklar da Green Card sahibi olabilmektedir. Bunun için birlikte yaşamıyor olsanız bile başvurunuza yasal olarak evli olduğunuz kişinin bilgilerini de eklemeniz gerekmektedir. Ayrıca sizinle birlikte yaşamıyor olsalar bile 21 yaşından küçük ve evli olmayan tüm çocuklarınızla ilgili istenen bilgileri de mutlaka başvuru formunda belirtmeniz istenmektedir.

Greeen Card başvurularında en sık karşılaşılan ve çekilişe katılmanıza engel olan hata Green Card başvuru formunun eksik veya hatalı olarak doldurulmasıdır. Başvuru formunda yapacağınız en ufak bir hata veya doldurulması gerektiği halde boş bıraktığınız bazı yerlerin bulunması, başvurunuzun iptal edilmesine ve çekiliş hakkınızı kaybetmenize yol açacaktır.

Green Card Çekiliş Sonuçları

ABD Göçmenlik Bürosu tarafından çekilişi kazanan hiç kimseye posta yoluyla bilgi verilmemektedir. Başvuru formunuzu tamamen doldurduktan sonra sistem tarafından verilen teyit numarası (confirmation number) ile çekiliş sonuçları açıklandığında resmi siteden Green Card başvurusu için hak kazanıp kazanmadığınıza dair sonuçları öğrenebilirsiniz.

Türkiye’den her yıl yaklaşık 6000 kişi Green Card çekilişini kazanmakta ve başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra Amerika Konsolosluğu tarafından yapılan mülakat sonucu Green Card sahibi olmaktadır. Green Card çekilişi için başvuru yapılabilen bir aylık süre içinde Türkiye’den yaklaşık 100.000 başvuru yapılmaktadır. Ancak bu başvuruların yalnızca 20.000 kadarı işleme alınmaktadır. Bu durum başvuru formunun doldurulması esnasında yapılan hatalardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle tamamı İngilizce olan başvuru formlarını çok dikkatli olarak doldurunuz ve gerekirse profesyonel yardım alınız.

Green Card çekilişini kazanarak başvuru yapmaya hak kazanan ve başvuru sürecini de olumlu olarak tamamlayıp Green Card sahibi olan kişiler, Green Card sahibi olduktan sonraki 6 ay içinde Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapmak zorundadır. Green Card hakkının kaybedilmemesi için daha sonraki yıllarda da en az yılda bir kez ülkeye giriş yapılması gerekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ne kadar süre kaldığınızın bir önemi yoktur ancak bu şartlar sağlanmadığında kişi Green Card hakkından vazgeçmiş sayılmakta ve 5 yılın sonunda Amerikan vatandaşlığı başvurusunda bulunma hakkı da kaybedilmektedir.

Green Card Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Kimler Green Card Çekilişi İçin Başvuru Yapabilir?

Green Card çekilişi her yıl düzenlenmektedir ve başvuru yapmanız için başvuru yapılmasına izin verilen ülkelerden birinin vatandaşı olmanız yeterlidir. Türkiye başvuru yapabilecek ülkeler arasında bulunmaktadır bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Green Card çekilişi için başvuru yapabilir.

2- Green Card Çekilişi İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Başvuru yapmasına izin verilen ülkelerden birinin vatandaşı olması gerekliliğinin yanı sıra başvuran kişilerin en az lise mezunu olması veya en az 2 yıllık iş tecrübesine sahip olması gerekmektedir. Bu şartları taşımayan kişilerin yapacakları başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır.

3- Green Card Alırsam Amerika’da Hangi Haklara Sahip Olurum?

Green Card sahipleri Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayabilir, bir işte çalışabilir, kendi işini kurabilir, eğitim alabilir ve süresiz oturum izni hakkına sahip olurlar. Belirli süreler ve şartlar sağlandığında Amerikan vatandaşlığı için başvuru da yapabilirsiniz.

4- Green Card Çekilişini Kazanırsam Eş Ve Çocuklarımı Da Amerika’ya Götürebilir Miyim?

Evli çiftler bireysel olarak ayrı ayrı Green Card başvurusunda bulunabilirler. Çiftlerden birinin çekilişi kazanması durumunda diğer eş ve 21 yaşın altındaki çocukları da Green Card sahibi olabilmektedir.

5- Green Card Çekilişi Sonuçlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Green Card çekilişi için başvurunuzu tamamladıktan sonra sistem tarafından verilecek teyit numaranızı saklamanız gerekmektedir. Her yıl Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından belirtilen tarihlerde Green Card çekilişi sonuçları açıklanmaktadır. Genellikle mayıs ayında açıklanan çekiliş sonuçlarına başvuru esnasında sistem tarafından verilen teyit numaranız ile bakabilirsiniz.

6- Green Card Çekilişini Kazanırsam Türk Vatandaşlığımı Kaybeder Miyim?

Green Card sahiplerinin Türk vatandaşlığı devam etmektedir. Green Card sahibi olmak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından vazgeçmek anlamına gelmemektedir. Ayrıca 5 yıl boyunca Green Card sahibi olmanın koşullarını taşıyan kişiler, 5 yılın sonunda Amerika vatandaşı olmak için başvuru yapabilirler.

7- Yeşil Kart Nedir? Green Card İle Arasında Bir Fark Var Mıdır?

Yeşil Kart, Green Card kelimesinin Türkçe yazılmış halidir. Green Card ile aynı şeyi ifade etmektedir.

8- Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. Amerika Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. Amerikakonsoloslugu.com web sitesinin, Amerika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov