Amerika Green Card

Green Card, ABD'de süresiz oturum ve çalışma hakkı tanıyan, Amerika vatandaşlığı olmayanlar için göçmenlik hakları tanınmış bir belgedir.

Bu belgeyi verebilmek için ABD Göçmen Bürosu (USCIS) her yıl dünyanın dört bir yanında çekilişler düzenlemektedir. Bu çekilişi kazananlar ABD'de sürekli oturma ve çalışma hakkı kazanmış olurlar.

'Yasal Daimi Oturma İzni' (Permanent Resident Card) ya da bilinen adıyla 'Green Card', kişinin ‘göçmen’ statüsünü onaylayan resmi belgedir.

Amerika Birleşik Devletleri Green Card çekilişi ile her yıl 55.000 kişiyi nüfusuna katarak ABD ye göç eden insan nüfusunu ve nüfus sayısındaki çeşitliliği arttırmış olur.

Green Card çekilişi düzenlenirken dünyada ki ABD'ye göç oranının en az olduğu ülkeler arasında yapılmaktadır. Bu ülkeler arasında Türk vatandaşları da bulunmaktadır.

Green Card’a sahip olan kişi ABD’de dilediği gibi çalışma, iş kurma, oturma hakkı, eğitim hakkı kazanmaktadır. Gerek devlet dairesi, gerek özel sektör olsun, istediğiniz yerde çalışma hakkı ve dilediğiniz kadar oturma izni veren Green Card, istediğiniz sektörde kendi işinizi kurma hakkını da sağlar.

**Amerika Resmi Göçmen Bürosu web sitesinden yapılan çekiliş başvurusu için kayıt ücreti alınmaz.

Çeşitlilik Vizesi (Green Card) başvuru ücretleri yalnızca çekilişin kazanılması durumunda, Amerika Büyükelçiliğine vize mülakat randevu için gidildiğinde Amerika Büyükelçiliğine ya da konsolosluğa ödenmektedir. Bu ödemeyi bizzat yapmanız gerekmektedir. ABD hükümeti sizden asla çek, posta ya da banka havalesi ile ön ödeme yapmanızı talep etmemektedir.

 

Green Card Başvurusu

Amerika Green Card çekilişi için başvurular, her yıl Ekim ile Kasım ayları arasında Amerika Resmi Göçmen Bürosu web (www.dvlottery.state.gov) sitesinden yapılıyor. Çekiliş sonuçları ise çekiliş tarihini takip eden yıl içinde Mayıs ayında yine aynı resmi web sitelesinden açıklanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Green Card çekilişi için başvurular, her yıl Ekim ile Kasım ayları arasında Amerika Resmi Göçmen Bürosu web sitesinden yapılmaktadır. Çekiliş sonuçları ise çekiliş tarihini takip eden yıl içinde Mayıs ayında yine resmi web sitelerinde açıklanmaktadır.

Green Card başvurusu sırasında herkes eşit haklara sahiptir. Yapılan çekilişte talihliler bilgisayar ortamında tamamen dijital sistemle belirlenmektedir.

Green Card çekilişine Türkiye den katılabilmek için en az lise mezunu olmak ve 2 yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekmektedir. Başvuruda herhangi bir yaş sınırı engeli bulunmamakla birlikte vize alma sırasında İngilizce bilme şartı aranmaktadır. Çekiliş sonrası Green Card alma şansını kazanmış olan, mülakatları olumlu geçmiş kişilerin, ABD vizesi alma sırasında şartların uymaması sonucu vize vermeme hakkını saklı tutmaktadır.

Türkiye'de gerekli olan şartlara sahip yaklaşık 6000 kişi çekilişi kazanarak Amerika Büyükelçiliğinde yapılan mülakat sonrası göçmenlik hakları teslim edilmektedir.

Green Card a sahip olan kişi ABD de dilediği gibi çalışma, iş kurma, oturma hakkı, eğitim hakkı kazanmaktadır. Öğrenci olarak eğitim almak isteyenlere, devlet üniversitelerinde indirimli ücret imkanı sunmakta, burs ve eğitim krediside alma şansına da sahip olmaktadır.

Green Card başvurusunda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar, başvuruların 1 ay süresince kabul edilmesi, başvuru formunun karışıklığı sebebiyle dikkatli doldurulması ve başvurunun sisteme sadece 1 defa giriş izni vermektedir. Bu nedenle Türkiye de yaklaşık 100 bin başvurudan sadece 20 bin civarı başvuru kabul edilmektedir.

Green Card almak için tam yedi farklı yolu vardır.

Green Card alabilmek için;

- Sermaye aktarımı yoluyla,

- Çalışma yoluyla,

- Evlilik yoluyla,

- Akrabalık yoluyla,

- Piyango çekilişiyle, - www.dvlottery.state.gov

- Mülteci hakkı elde edilmesiyle

- Siyasi sığınma hakkı tanınması ile Green Card başvurusu yapılmaktadır.

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: turkish.turkey.usembassy.gov