Amerika Konsolosluğu & Göçmen Olmayan Vize

Amerika Konsolosluğu & Vize İşlemleri


Amerika seyahatinde bulunacak tüm Türkiye Cumhuriyeti pasaport sahibi vatandaşların Amerika vizesi alarak seyahat etmeleri gerekmektedir. Türkiye’de uzun süreli ikamet izni (oturum izni) sahibi yabancılar, Amerika vizesi işlemleri için ikamet ettikleri şehre bağlı olmaksızın ister İstanbul’daki Amerika Başkonsolosluğuna isterse Ankara Amerika Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunabilirler. Amerika vize başvurunuzu seyahate gidiş tarihinden en fazla 3 ay öncesinde başvurabilirsiniz. Amerika vize başvuru sahibinin seyahat planlarının aksamaması için Amerika vize işlemlerine başlama tarihi ülkeye olan muhtemel seyahat tarihinden en az 5-6 hafta önce olmalıdır. Başvuru yoğunluğuna göre mülakat için randevu tarihi 3-4 hafta sonrasına verilebilmektedir

Amerika Göçmen Olmayan Vize işlemleri öncesinde başvuru yapacak tüm pasaport sahiplerinin pasaport geçerlilik sürelerini kontrol ederek, Amerika seyahati için düşünülen dönüş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerliliğinin bulunup bulunmadığından emin olmalıdırlar.

Amerika Vizesi


Amerika Birleşik Devletleri, Amerika ülkesine girmek isteyen yabancı uyruklular için 2 ana başlık altında Amerika vizesi prosedürünü uygulamaktadır. Amerika’ya maksimum 6 ay kısa süreli turistik, ticari, mesleki organizasyon katılımı, aile ziyareti, konferans, eğitim, dil okulu ve yaz kampı amacına göre geçici süreli ziyaretler için Amerika Göçmen Olmayan Vizesine başvurabildikleri gibi uzun süreli yerleşim amacı ile göç edecekler için Amerika Göçmen Vizesine de başvurabilirler. Ancak Amerika’ya seyahat sebebine göre düzenlenen yaklaşık 185 farklı alt kategoride vize bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti tarafından geçmişte Amerika’ya sürekli ve düzenli seyahat eden kişilere düzenlenen “Süresiz Vize” türü artık 10 yıl süreli Amerika vizesi ile sınırlandırılmıştır. Artık “süresiz” vize sahiplerinin Amerika vizesi geçerli sayılmamaktadır. Amerika seyahatini aile bireyi ziyareti, tıbbi tedavi, akademik çalışma, bilimsel araştırma, birinci dereceden akrabayı gözetim, nişanlı/müstakbel eş ziyareti veya sık iş görüşmeleri gibi farklı sebeplerden dolayı Amerika’ya düzenli olarak ziyaret sebebini kanıtlayan kişiler için 10 yıllık süreli Amerika vizesi düzenlenebilmektedir.

Ancak 10 yıllık süreli Amerika vizesi ile 10 yıl içinde istenilen süre kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde kalınacağı kesinlikle anlaşılmamalıdır. 10 yıllık Amerika vizesi, Amerika’daki kalış sürenizi belirlemez.Amerika seyahatinde ülkedeki kalma süresini ABD gümrük kapısında görevli Gümrük ve Sınır Koruma Memurları’nın vereceği karar belirlemektedir. Gümrük memurlarının yasal kalış hakkı verebileceği süre maksimum görevlinin vurduğu giriş kaşesinde ki gün sayısı kadardır yani en fazla 5 ay 29 gündür. Gümrük memurunun yazmış olduğu süre dolmadan mutlaka Amerika’dan çıkış yapılması gerekir. Amerika seyahat planı, Amerika vize süresinin uzatılmasını gerektiren durumda, bulunulan eyalete bağlı USCIS Ofisi’ne başvuru yapılarak, Amerika vize kalış süresi uzatılabilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri üzerinden diğer ülkelere aktarmalı seyahat edecek kişilerin, Amerika Ziyaretçi Vizeleri yok ise veya Vize Muafiyet Programı için gerekli niteliklere sahip olmamaları halinde; Amerika aktarmalı olarak gidilecek ülkeye (onward flight) anlık ve sürekli transit için, geçerli Amerika transit (C) vize sahibi olması gerekir.

Amerika Göçmen Olmayan vize için online DS 160 formu doldurularak başvuru yapılması zorunludur.DS 160 formu doldurulup vize harç bedeli ödenmeden mülakat randevusu verilmemektedir. Mülakatın yapıldığı gün aynı zamanda parmak iziniz de alınmaktadır.

Amerika Göçmen Olmayan Vize için Gerekli Belgeler


Amerika vizesi için gerekli evraklar, seyahat sebebine göre değişiklik göstermektedir. Amerika vize başvurusunda bulunanlar, vize mülakat randevusuna gelirken, seyahat sebebine uygun evrakları ve online olarak doldurdukları DS-160 formunun barkodlu confirmation sayfasını yanlarında getirmeleri zorunludur. Aynı zamanda randevu aldıklarında en son aşamada karşılarına çıkan randevu tarihlerini ve talimat bilgilerini içeren sayfaların da çıktılarını alıp yanlarında bulundurmalı, son 6 ay içinde çkilmiş iki adet 5x 5 cm ölçülerinde renkli ve gözlüksüz çektirdikleri fotoğrafı da yanında getirmeleri gerekmektedir. Amerika'ya gidiş amacına bağlı olarak,duruma göre eşlik eden aile bireylerinin evlilik cüzdanın aslı ya da fotokopisi, 21 yaşından küçük çocuklar için doğum belgesi talep edilebilmektedir.

  • Amerika DS-160 Başvuru Formu: Göçmen Olmayan Amerika vizesi için DS-160 Başvuru Formu’nun eksiksiz ve doğru bir şekilde İngilizce olarak elektronik ortamda doldurulması gerekir. Online sistem üzerinden doldurulan vize başvuru formu ile birlikte alınan vize randevusu, kişinin başvurusu için özel kayıt sistemi tarafından alınmış olur. Aynı hesap üzerinden başvuru işleminin onaylanması ile işlemin hizmet bedeli kredi kartı güvenli ödeme seçeneği ile tahsil edildiği gibi eğer başvuru yapacak kişinin kredi kartı yok ise Amerika konsolosluğunun vermiş olduğu banka hesabına yatırabilir.

Eğer başvuru sahibi ticari amaçlı B-1 Vizesi, ziyaret amaçlı B-2 Vizesine başvuruyorsa Amerika DS- 160 Formuda bulunan ilgili yerdeki B1-B2 vizesi kutucuğu işaretlenmelidir . F, H, I, J, L, M, O, P, veya R vize kategorilerinde hem asıl başvuru sahibi hem de kendisine eşlik edecek olan yakın aile bireyleri bulunabilir. Yakın aile bireyleri çalışma vizeleri (E, H, I, L, O, P, R), değişim vizesi (J vizesi) veya öğrenci vizelerine (F, M) başvuru yapan asıl başvuru sahibine eşlik edecek olan eş veya 21 yaşın altındaki çocukları kapsar. Online DS-160 Başvuru Formu doldurulurken; seyahat amacına uygun vize türünü seçmek ve doğru vize ücretini ödemek çok büyük önem taşır. DS-160 başvuru formunda yanlış vize türünün seçilmesi halinde Amerika Konsolosluğu başvuruyu geri çevirmektedir. Böylesi bir durumda DS-160 formunun düzeltilip Amerika Konsolosluğu’ndan yeni bir randevu alınması gerekecektir.

  • Biometrik Fotoğraf: Amerika Göçmen Olmayan Vize başvurusunda kullanılması gereken fotoğraf, son 6 ay içinde çekilmiş ve 5x5 cm boyutunda olmalıdır. Fotoğrafın çözünürlüğü en düşük 600x600 piksel- en yüksek 1200x1200 piksel olmalıdır. Online DS-160 Vize Başvuru Formu’nun doldurulması sırasında, fotoğrafın dijital olarak yüklenmesi gerekecektir.

Amerika Göçmen Olmayan Vize Talep Dilekçesi: Amerika vizesine başvuru yapan kişi adına; Amerika Konsolosluğu’na hitaben, Amerika’ya seyahat sebebini ve hangi tarihlerde seyahat edeceğini, başvuru sahibinin meslek durumunu, pozisyonu, seyahat masraflarının sponsoru ve seyahat tarihleri gibi konulara açıklık getiren bir dilekçe hazırlanmalıdır.

  • Banka Hesap Cüzdanı: Amerika seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminatını; şahsi banka hesabında Euro/TL veya USD karşılığı görmelidir. Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü- bankadan son 3 aylık aktif hesap hareketini içermeli, 15 gün içinde alınmış olmalı, banka yetkilisi tarafından imzalanmış-kaşeli ve ekinde imzayı atan banka yetkilisinin imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.
  • Mesleki Durumu Belgeleyen Evraklar: Amerika Göçmen Olmayan Vize müracaatında bulunan kişinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirkette çalıştığına dair resmi evraklar: SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü, Maaş Bordrosu ve çalıştığı kurum/şirketin resmi evrakların yanısıra bağlı bulunulan işyerinden alınmış, antetli kağıda, yetkili kişi tarafından yazılmış, kaşe ve ıslak imzası bulunan Görev Belgesi veya İzin Belgesi hazırlanmalıdır. Varsa, Meslek Görev Kartı da bu evraklara eklenmelidir.
  • Amerika Seyahat Rezervasyonları: Amerika Göçmen Olmayan Vize için başvuru dosyası hazırlayan kişinin seyahat planlarını destekleyici ulaşım ve konaklama planını teyit eden rezervasyon bilgileri sunulmalıdır. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu ile Amerika seyahatinin tarihleri birbiri ile örtüşmelidir. Otel rezervasyonu, seyahat edecek kişinin adına düzenlenmiş olmalı, sunulan rezervasyon belgesinde ismi görünmelidir.
  • Amerika Göçmen Olmayan Vize Mülakatı: Amerika Konsolosluğu randevu günü, başvuru sahibi ile mülakatı Türkçe ve İngilizce olarak yapmaktadır. Konsolosluk yetkilileri, mülakat öncesinde başvuru sahibinin parmak izini almaktadır. Parmak izinin alınma sebebi; DS-160 formundaki tüm sorulara doğru cevap verildiğini ve mülakat sırasında da doğruların söyleneceğine  dair verilen bir tasdik anlamı taşımaktadır.
  • Amerika Vize Çıkış Süresi: Amerika vize başvurusu sırasında konsolosluk yetkilileri ile yapılan mülakat günü vize kararı red olduğu ya da onaylandığı tarafınıza bildirilmektedir. Eğer vize onaylandı ise Amerika vizesi pasaport ile birlikte 3 iş günü sonra ev ya da iş adresinize en yakın PTT merkezine gönderilmektedir. Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilirken, ek evrak talebinde de bulunabilmektedir. Ancak, konsolosluğun vize işlemlerini öngörülen sürede sonuca ulaştıracağı konusunda bir garantisi yoktur. Dolayısıyla bazı durumlarda Amerika vize işlemleri için öngörülen sürenin uzaması mümkündür. Amerika vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da Amerika resmi tatil günlerine veya Amerika Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasını sağlayabilmektedir.
  • Vize Reddi: Amerika konsolosluk yetkilileri tüm vize işlemlerinin yapıldığı gün vize kararı başvuru sahibine bildirilir. Eğer vize başvurusu ret kararı ile sonuçlanmış ise pasaportunu geri verir ve bu kararın nedenine dair yazılı bir açıklama paylaşılır.

Ret belgesi 214 (b) olarak işaretli ise, başvuru sahibinin, ABD göçmen yasaları uyarınca başvuru esnasında vize almaya uygun bulunmadığını açıklar. Başvuru sahibi eğer tekrar başvurursa, tekrar vize harç bedelini ödemesi, yeni bir vize görüşmesi için randevu alması ve ilk vize başvurusundan sonra şartlarını nasıl değiştirdiğine dair yeni belgeler sunması gerekmektedir.

Başvurunun Göçmenlik Yasasının 214(b) maddesine istinaden reddedilmesi halinde başvurunun yeniden gözden geçirilmesi veya karara itiraz olasılığı yoktur. Göçmenlik Yasasının 214 (b) maddesine istinaden verilen ret kararına yönelik sorular cevaplanmaz.

Ret belgesi 221 (g) olarak işaretliyse başvuru sahibinin vize başvurusuna devam edebilmesi için yapması gereken ilave adımlar olduğunu gösterir.Bu belgede ayrıca gerekli ilave adımların nasıl gerçekleştirileceğine dair bilgiler bulunur. Başvuru sahibinin tekrardan vize harç bedeli ödemesine gerek yoktur.

Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvurusu Hakkında Önemli Hususlar


* Türk vatandaşı olmayan yabancıların, Türkiye’den Amerika vize başvurularını yapmalarında bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak Türkiye dış temsilcisi olan Amerika Konsolosluğu’nun yetki alanı Türkiye olduğu için başvuruları Türkiye’deki bağlarına bakarak değerlendirmeye almaktadır. Başka ülkeler ile ilgili uzman olmaları veya o ülkelerin sosyal ve ekonomik bağlarını anlamaları mümkün değildir. Bununla beraber Türkiye’den yapılan başvurunun reddedilmesi durumunda yabancının, vatandaşı olduğu ülke Amerika temsilciliklerinden başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Amerika vize başvurusunun daha sağlıklı değerlendirilebilmesi için ikamet edilen ülke temsilciliklerinden başvuru yapılması daha yerinde olacaktır.

**Amerika Konsolosluğu görevlileri, Amerika vize başvuru sahiplerinin Amerika Göçmen Olmayan Vize için uygun olup olmadıklarına karar verebilmek için başvuru sahiplerinin kişisel şartlarına, seyahat planlarına, finansal kaynaklarına ve Amerika seyahati sonrası ülkelerine geri dönmelerini gerektirecek bağların bulunup bulunmadığına bakmaktadırlar.

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov