Amerika Liseleri

Amerika liseleri dünyanın en gelişmiş ülkesi sayılan Amerika Birleşik Devletleri'nin eğitim alanındaki en iyi kurumlarındandır.

Amerika’daki liseler devlet ve özel liseler olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki lise türünden hedef ve bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’nde 26 binin üzerinde devlet lisesi ve 11 bin özel lise vardır. Bu okullarda milyonlarca öğrenci eğitim görmektedir. Amerika liseleri arasında yatılı liseler de bulunmaktadır.

Amerika Liseleri de Türkiye’deki liseler gibi 4 yıl eğitim verir. Amerika’da bir liseden mezun olan öğrenci Türkiye’deki herhangi bir üniversiteye sınavsız girme hakkını kazanır.

Amerika Liseleri bünyesinde eğitim alan öğrenciler eğer not ortalamaları iyiyse dünyanın sayılı üniversitelerine kabul edilmektedirler.

Amerika Lise Eğitim Sistemi

Amerika Lise Eğitim Sistemi içinde yer alan devlet ve özel liselerinin eğitim program ve müfredatları eyaletleri tarafından belirlenir. Her eyaletin eğitim programları ve kuralları değişmektedir.

Amerika Lise eğitim sistemi dünyadaki lise eğitim sistemlerine göre daha farklı çalışmaktadır. Öğrenciler lise müfredatlarının dışında sosyal sorumluluk, sanat ve spor faaliyetleri ile gönüllü hizmetlerde aktif olarak destekli programlar yürütür.  Amerika liseleri arasında sanat, spor, fen ve askeri gibi birçok farklı bölümde liseler vardır.

Amerika lise eğitim sistemi öğrencilere sadece teorik eğitim vermez. Öğrenciler lisenin ilk yılından itibaren öğrendiklerini uygularlar. Bunun yanında Amerika liselerinde eğitim gören öğrenciler yetenek ve istekleri doğrultusunda eğitim alırlar. 4 yıllık lise eğitimi sonrasında öğrenciler hazır halde mezun olurlar ve yine aldıkları eğitim ile isteklerine göre üniversite tercihini yaparlar.

Amerika’da bir devlet lisesinden eğitim almayı düşünen öğrenciler istekleri sonrasında 1 yılın sonunda özel bir liseye geçme şansını elde ederler. Bu şu anlama gelir; Amerika’da bir devlet lisesinde okumak maliyet açısından uygun olsa da kısıtlı vize ve öğrenci alımı sebebiyle yurt dışından gelen öğrenciler ancak 1 yıllık bir eğitim alabilmektedir. Bu 1 yılın sonunda ya ülkelerine geri dönüp eğitimlerine orada devam edecekler ya da Amerika’da özel bir geçiş yaparak eğitiminizi tamamlarsınız. Bu eğitim sonunda lise diploması sahibi olursunuz.

Amerika’da lise okumak için gerekenler

Amerika’da lise okumak için gerekenler genel olarak aşağıdaki gibidir;

Yaş şartı

Amerika'da lise eğitimi almak isteyen öğrenciler 14-19 yaş arasında olmalıdır.

Dil Seviye Yeterlilik

Amerika liselerine kabul edilmek için İngilizce dil seviyesinin eğitim almak için yeterli olması gerekir. Adayların İngilizce seviyelerinin iyi olduğunu bazı sınavlarla kanıtlaması gerekmektedir. IELTS ve TOEFL Junior sınavı, Amerika liselerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin geçmesi gereken sınavlar arasında yer alır.

Not Ortalaması

Amerika liselerinde eğitim almanın bir diğer şartı da not ortalamasıdır. Adayların öğrenim gördükleri son eğitimlerinde 100 üzerinden en az 70 puan not ortalaması tutturması istenir.

Önemli Not: Bu şartların dışında bazı eyaletlerdeki bazı liseler farklı koşulları da isteyebilmektedir.

Amerika Liseleri Konaklama Olanakları

Amerika liseleri konaklama olanakları 3 farklı şekilde olabilmektedir. Bu koşulların oluşmasında ve seçilmesinde bazı kriterler vardır.

Aile Yanı Konaklama: Amerika'da bir devlet lisesinde eğitim alma süresi 1 yıl olduğu için devlet liselerinde eğitim alan öğrenciler genellikle aile yanında konaklama yapmaktadır. Bunun dışında özel liselerde eğitin gören öğrenciler de aile yanında konaklayabilir. Bu çeşit konaklama seçeneğinin birçok faydası vardır. Yemek-içme sorunu çekilmez, kültürel adaptasyon süreci daha hızlı geçilir ve İngilizce dil seviyesinin gelişmesine faydalı olur.

Yurt konaklama: İster liselerin yurtlarında isterseniz özel yurtlarda konaklayabilirsiniz. Bazı okulları zaten yatılı olduğu için sorun yaşanmamaktadır. Fakat yatılı olmayan özel liselerin yurtları bazen okulun içinde olabildiği gibi bazen de okula yakın mesafelerde olabilmektedir. Yurt konaklama içinde tüm yemek ve seçenekler vardır. Kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı yurtlar vardır. Yurtların en büyük avantajları farklı kültürlerden insanlarla tanışması ve okul yurtlarının birçok alanda etkinlikler yapmasıdır.

Kiralık ev Konaklama: Eğitim için Amerika'ya gelen öğrenci eğer ailesiyle beraber kalmak istiyorsa bir ev kiralayarak bu şekilde konaklama yapabilir. Fakat ev kiralamanın ve fatura işlerinin yorucu ve maddi açıdan daha pahalı olduğu bilinmelidir.

Eğitim almak istediğiniz eyalet ve lisenin kuralları ile olanaklarına göre konaklama olanakları değişir.

Amerika Liseleri Fiyatları

Amerika liseleri fiyatları her eyalet, devlet ve özel liselerde birbirinden farklıdır.

Amerika'da devlet liselerinin fiyatlar 15.000-30.000 $ arasında değişmektedir. Bu fiyatlara eğitim, konaklama ve yemek dahildir. Amerika'da özel lise fiyatları ise 20.000-60.000$ arasında değişir.

Bu fiyatların her eyalet ve lisede farklı olduğu unutulmamalıdır. Bu fiyatların içinde ne gibi olanakların olduğu iyice araştırılmalı ve lise seçimleri ona göre yapılmalıdır.

Amerika Lise Eğitim Bursları

Amerika Lise Eğitim Bursları için bazı şartlarını yerine getirmeniz gerekir. Yukarıda belirttiğimiz gibi Amerika'daki lise eğitimi devlet ve özel olarak ikiye ayrılmaktadır.

Devlet lisesinde burslu olarak eğitim görmek istiyorsanız Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitim ve kültür programlarının burslarını iyice takip etmelisiniz. YFU yani Youth for Understanding burs fırsatlarından bir tanesidir.

Amerika özel liselerinde ise durum daha farklıdır. Örneğin sanat ve spor bursu almak istiyorsanız bu yeteneklerinizi ispatlamak zorundasınız. Yetenek sınavlarına girilmesi zorunludur.

Burs verilecek öğrenci sayısının farklılığı ne kadar çok başarılı olursanız olun burs kazanma oranınızı o kadar düşürür. Devlet ya da özel okul fark etmeksizin not ortalamanızın en az 70 ve İngilizce dil seviyenizin yüksek olma şartı aranır.

Amerika'da Lise Okumak İçin Gereken Belgeler

Amerika'da lise okumak için gereken belgeler eyaletlere ve liselere göre değişse de aşağıdaki belgeler ortak olarak istenilen belgelerdir.

-           Lise başvuru formu

-           Not döküm belgesi – transkript

-           Fotoğraf

-           Vukuatlı nüfus kayıt örneği

-           Liseye yazılmış niyet mektubu

-           İngilizce seviye sınav sonucu

-           Öğrenci velisinin imzaladığı izin belgesi

-           Sağlık raporu

Eğer Amerika'da bir devlet lisesinde 1 yıllık değişim yapmak istiyorsanız not ortalamasının 100 üzerinden 70 olması istenilmektedir. Yabancı dil sınavlarından da en az 50 alınması şarttır.

Bazı özel liseler uzaktan mülakat ya da farklı belgeler de isteyebilmektedir. Bu gibi durumlarda endişe edilmemesi gerekir. Yukarıda belirttiğimiz gibi her okulun ve eyaletin kuralları farklılık göstermektedir.

Başvuru Tarihleri

Amerika liseleri de aynı Türkiye'deki gibi güz dönemi ve bahar dönemi olmak üzere 2 dönemde ders vermektedir.

Amerika liselerine başvuru yapmak isteyen öğrenciler güz dönemi için en son 15 nisan, bahar dönemi için de en son 1 aralık tarihine kadar başvuru yapmalıdır. Fakat şu unutulmamalıdır ki; Amerika liseleri son yıllarca sayıca çok başvuru almaktadır. Okul kontenjanlarının dolmaması için ne kadar erken başvuru yaparsanız o kadar iyi olur. Eğer başvuru yaptığınız okulda kontenjan dolu ise o okul sizi başka bir okula yönlendirmektedir.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika liselerinde eğitim görmek için öğrenci vizenizin olması gerekmektedir. Amerika'da öğrenciler için 2 çeşit vize bulunmaktadır. Amerika F1 vizesi ve Amerika M1 vizesi'dir. Bu vize türlerinden hangisine başvurmanız gerektiğini eğitim için başvurduğunuz lise size bildirecektir. Bu 2 vize türünden hangisini alacaksınız o vize türüne göre evrak listesi vardır. Amerika vizeleri içindeki türlerin evrak listeleri de farklıdır. Vizenizin türüne göre evrakları toplamanız önemlidir.

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov