Amerika Üniversiteleri: Başvuru | Kabul Şartları | En iyileri

kanada üniversiteleri

Amerika Üniversiteleri uzun yılladır eğitimin en tepesinde yer alır. Amerika tarihsel geçmişi, gelişmişlik düzeyi ve yaşayan kentleriyle her zaman ilgi çekici bir ülke konumundadır. Amerika'da üniversite eğitimi almak da öğrencilerin rüyalarını süslemektedir.

Amerika'da 6500 civarında üniversite vardır. Bu üniversitelerde yaklaşık 1 milyon yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Amerika Üniversitelerinin dünya genelinde ilgi çekici konumu bu sayının günden güne artmasını sağlamaktadır. Amerika'daki üniversitelerin sayısının çok olması da öğrencilerin tercih yaparken hem çok seçici davranmalarına hem de karar vermekte zorlanmalarına sebep olmaktadır. Yine de her öğrencinin beklentisine göre farklı üniversiteler bulmak mümkündür.

Amerika üniversiteleri uzun zamandır dünyanın en iyileri sıralamasında zirveyi kimselere kaptırmamaktadır. Dünyanın bu büyük ve çok uluslu ülkesi bir nevi fırsatlar ülkesi olarak anılmakta ve öğrencilerin üniversite sonrasında da yaşamak isteyeceği ülkelerin başında geliyor.

Dünyanın en iyi üniversitelerinin birçoğunun Amerika'da olması, lisans eğitimi sonrasında yüksek eğitimi de aynı ülkede almak isteyen öğrencilerle yine iş imkanı açısından kariyer planlamasında Amerika'ya başa koyan kişiler beyin göçü yaparak bu ülkeye yerleşmektedir.

Amerika Üniversite Eğitim Sistemi

Amerika üniversite eğitim sistemi yabancı öğrencilere çok çeşit fırsatlar sunar. Amerika'da üniversite eğitim sistemi eyaletten eyalete farklılık gösterebilir. Her eyaletin farklı sistemleri ve kuralları vardır. Amerika üniversite eğitim sistemi içinde devlet ve özel üniversiteler olmak üzere 2 çeşit üniversiteler bulunur.

Amerika'da üniversite eğitimi almak gelişen teknolojiyle ve uluslararası firmalarla iç çe olmayı sağlar. Amerika’da üniversite okumak öğrencilerin bilgilerini uygulamasına yardımcı olur. Öğrenciler teorik ve pratikte iyi durumda oldukları için iş hayatına hazır bir şekilde okullarından mezun olurlar.

Amerika üniversite eğitim sistemi büyük oranla kredili sistemle eğitimi vermektedir. Bir öğrenci bir akademik dönemde 15-20 arası kredi almak zorundadır. Bir dersten kredi almak için o dersin tüm ödev ve çalışmalarında başarılı olmak gerekmektedir.

Amerika üniversite eğitim sistemi içinde 2 farklı yol ile lisans diploması sahibi olabilirsiniz. Amerika’da üniversite eğitimi aynı Türkiye'de olduğu gibi 4 yıldır. Tabi ki bu süre her bölüm için aynı değildir. Amerika'da doğruda bir 4 yıllık üniversiteye başvurulabildiği gibi 2 yıllık yani Community College bitirildikten sonra 3 ve 4. sınıfları da başka bir Amerikan üniversitesinde tamamlayarak üniversite diploması almaya hak kazanırsınız. Tabi ki bazı eyalet, üniversite ve bölümler farklılık gösterebilir.

Amerika Üniversitelerinde eğitim alan öğrenciler eğitim süresi boyunca haftada 20 saate kadar çalışma izni alabilirler.

Türkiye'den Amerika'ya üniversite eğitimi almak için giden öğrencilerin merak ettiği konuların başında YÖK denkliği gelmektedir. Öğrencilerin içi rahat olsun Amerika üniversitelerinin YÖK denkliği vardır.

 

Amerika Üniversiteleri Başvuru ve Kabul Şartları

Amerika Üniversiteleri Başvuru ve Kabul Şartları

 • Amerika üniversiteleri başvuru ve kabul şartları her eyalet ve üniversiteye göre ufak farklılıklar gösterse de genel olarak aynıdır. Başvuru için genelde aşağıdaki belgeler istenilmektedir;
 • Lise diploması ( İyi not ortalaması olan bir diploma şansı arttırmaktadır)
 • Not dökümü – Transkript
 • Özgeçmiş
 • IELTS ve TOEFL dil yeterlilik sınav sonuçları
 • SAT - Yeterlilik sınav sonuçları
 • Referans mektupları
 • Başvuru ücreti
 • Sanat ve spor bölümleri için lisans ya da belgeler
 • Sağlık ve diş sigortası yaptırmak zorunludur

En iyi Amerika Üniversiteleri

En iyi Amerika üniversitelerini bu bölümde bulabilirsiniz. Amerika'nın ilk 10 üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri listesinin ilk 20'sinde yer alır. Bu eğitim kalitesinin ne denli iyi olduğunun bir kanıtıdır. İlk 100 içinde de 30'dan fazla üniversite yer almaktadır. (Parantez içindeki sıralar dünya sıralamasındaki yerlerini gösterir.)

1. Massachusetts Teknoloji Üniveristesi (MIT)  (1. sırada)

2. Stanford Üniversitesi (2. sırada)

3. Harvard Üniversitesi (3. sırada)

4. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) (4. sırada)

5. Chicago Üniversitesi (9. sırada)

6. Princeton Üniversitesi (13. sırada)

7. Yale Üniversitesi (14. sırada)

8. Cornell Üniversitesi (16. sırada)

9. Johns Hopkins Üniversitesi (17. sırada)

10. Pennsylvania Üniversitesi (19. sırada)

Amerika'da Üniversite Eğitimi Ücretleri

Amerika'da üniversite eğitimi ücretleri her eyalet her üniversite ve her lisans programları için değişmektedir. Amerika üniversitelerinin ücretleri bölümlerin programlarına, ders saat ücreti ve başvuru şartlarına göre değişir. Üniversitelerin konumları, başarı sıralamasındaki yeri de ücretlerin farklı olmasının en temel sebeplerindendir.

Devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler arasında ücret olarak çok büyük farklar bulunmaktadır. 6500 civarında üniversite bulunan Amerika'daki ücret yelpazesi çok geniştir.

Amerika'da üniversite eğitimi ücretleri genel olarak 7.000$ – 60.000$ arasında değişmektedir.

Amerika’da Yaşam Maliyeti

Amerika’da yaşam maliyeti birçok etkene göre değişmektedir. Tercih edilen eyalet, konaklama şekli ve hayat tarzı bu maliyetin artmasına ya da azalmasına sebep olur. Ama şu unutulmamalıdır ki; Dünyanın en gelişmiş ülkesi olarak kabul edilen Amerika'da eğitim almak ve yaşamak pahalı bir seçenektir.  Amerika’da yaşam maliyeti yıllık 10.000$ ila 20.000$ arasında değişir. Bu maliyetin artması ya da azalması öğrencin seçimleriyle doğru orantılıdır. Seçilen üniversitenin hangi eyalette olduğu öğrencinin maliyetini doğrudan etkiler.

Amerika Üniversiteleri Başvuru Tarihleri

Amerika üniversiteleri başvuru tarihleri için belirli bir tarih yoktur. Amerika Üniversitelerinde genelde güz ve bahar dönemi olarak 2 eğitim dönemi vardır. Bazı üniversiteler eğer kontenjanlar dolar ise yaz okulu da açabilmektedir.

Hangi dönemde eğitim almayı planlıyorsanız o başlangıç döneminden 1 yıl önce başvurunuzu yapmaya başlamanızda fayda vardır. Eğer güz döneminde yani eylül ayında eğitime başlamak isterseniz ocak ve şubat ayları arasında başvuru işlemlerinizi tamamlamış olmanız size çok fayda sağlayacaktır. Çünkü ilk başvurudan sonra ilk kontrol işlemlerinin yapılıp size dönülmesi 2-3 ayı bulabilmektedir. Ne kadar erken başvuru yapılırsa üniversiteler o kadar rahat bir şekilde başvurunuzu ve evraklarınızı değerlendirmeye alır.

Amerika Üniversiteleri Konaklama Seçenekleri

Amerika üniversiteleri konaklama seçenekleri arasında aile yanında konaklama, yurtta kalma ve kiralık daire tutma seçenekleri vardır. Bu seçenekler arasında nasıl tercih yapılacağı öğrencilerin maddi durumu ve yaşantısına göre değişir.

Aile yanı konaklama ve yurtta kalma seçeneği öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama seçenekleridir. Bu tür konaklamalarda yemek ve fatura dahil hiçbir işlemle uğraşılmaz. Bunun yanında başka kişilerle kültürel etkileşim içinde olurlar. Konaklama seçeneklerinin hepsinin maliyetleri eyalet ve tercihlere göre değişir.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika üniversitelerinde eğitim görmek için Amerika öğrenci vizesi alınması şarttır. Üniversitelerde eğitim alan öğrencilerin genellikle F1 vizesi alması gerekmektedir.

Öğrenci vizesi için gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması vizenizin sorunsuz bir şekilde çıkması için önemlidir. Okuldan alınacak belgelerle beraber öğrenci vizesi 3-4 gün içinde çıkabilmektedir. Amerika vizesi almak normal şartlar biraz uğraşılan ve zaman alan bir vize türüdür. Fakat Amerika öğrenci vizesi tüm belgelerin hazırlanması sonrasında kolayca çıkar.

Amerika öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Eğitim süresini kapsayacak şekilde geçerli olan pasaport
 • Maddi durum belgesi
 • Vize başvuru ücreti
 • Üniversiteden alınmış kabul belgesi
 • Eğitim belgeleri
 • Diploma ve öğrenci belgesi
 • Banka hesap hareketleri
 • Nüfus kağıt örneği
 • Fotoğraf
 • Dil yeterlilik puanlarını kanıtlayan sınav sonuçları (TOEFL, SAT, GRE, GMAT)

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov