Amerika Fahri Konsoloslugu İzmir

Amerika Fahri Konsolosluğu İzmir Adresi

Mustafa Bey Caddesi, 1387 Sokak, No: 1 / 8 Alsancak / İZMİR


Amerika Fahri Konsolosluğu İzmir Çalışma Günleri

Amerika Fahri Konsolosluğu İzmir, Amerika Ankara Büyükelçiliği'nin verdiği yetkiye dayanarak, Amerikan vatandaşları için vatandaşlık hizmetleri vermektedir. Amerika Göçmen Vize ve Amerika Göçmen Olmayan vize işlemlerinin kabulünü, değerlendirmesini ve sonuçlandırmasını yapamamaktadır. Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu, Pazartesi ve Salı günleri randevu usulüyle hizmet vermektedir. İzmir’den başvuru yapmak isteyenlerin, İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden randevu almaları gerekmektedir.


Amerika Fahri Konsolosluğu İzmir Görevlileri

Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği tarafından özel olarak yetkilendirilen Guliz Balsari, yetkisi ölçüsünde, Amerika vatandaşlarına vatandaşlık hizmetleri vermektedir.  Amerika Göçmen Vize ve Amerika Göçmen Olmayan vize hizmeti verememektedir. Amerikan vize başvuruları ile ilgili soruları cevaplama yetkisine sahip değildir. Amerikan vatandaşlarının pasaport yenileme işlemleri, Türkiye'de doğanların kayıt işlemleri, noter hizmetleri, acil durum yardım hzmetleri v.b. konularda destek olmaktadır. Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü’nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri de alınabilmektedir.  


Amerika Konsolosluğu İzmir Görev Bölgesi

İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak illerinde ikamet eden Amerikan vatandaşlarının resmi evrak tasdik işlemleri, doğum kayıt işlemleri, noterlik işlemleri, ölüm evrakları düzenleme işlemleri, pasaport başvuru ve yenileme işlemleri konusunda destek vermektedir. Amerika vize işlemleri konusunda yetkisi olmayan İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu, Amerika Göçmen Vize ve Amerika Göçmen Olmayan Vizeler ile ilgili konularda yönlendirme yapmak ve ya görüş beyan etme sorumlululuğu bulunmamaktadır. 

İzmir ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşların vize başvurularını İstanbul Amerika Başkonsolosluğu üzerinden yapmaları gerektiğinin bilmeleri gereklidir. 


Amerika Fahri Konsolosluğu İzmir 2016 Resmi Tatil Günleri

İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu ve Amerika Türkiye Temsilcilikleri Amerika Birleşik Devletleri'nin 2016 yılı resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2016 yılı resmi tatillerinde hizmet verememektedir. Amerika Konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak işlemlerini organize etmelidirler.  
 
18.01.2016    Martin Luther King, Jr'ın DOĞUM GÜNÜ
15.02.2016    Başkan Washington’un DOĞUM GÜNÜ
23.04.2016    MİLLİ EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI
01.05.2016    EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ
19.05.2016    ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
30.05.2016    MEMORIAL DAY
04.07.2016    BAĞIMSIZLIK GÜNÜ
05/07.07.2016    RAMAZAN BAYRAMI
30.08.2016    ZAFER BAYRAMI
05.09.2016    LABOR DAY
11/15.09.2016    KURBAN BAYRAMI
10.10.2015    COLUMBUS DAY
28/29.10.2016    CUMHURİYET BAYRAMI
11.11.2016    VETERANS DAY
26.11.2016    ŞÜKRAN GÜNÜ
25.12.2016    NOEL BAYRAMI
01.01.2017    YENİ YIL
 
* 4 Temmuz 2016, yarım günlük Arife günü ile çakışmaktadır
** 25 Aralık 2016 (Noel için yasal tatil günü) Pazar gününe denk gelmektedir. Tüm çalışanlar için 26 Aralık 2016 yasal tatil günü gibi hesaplanacaktır.

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu Hizmetleri

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Amerika vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. 

Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü’nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınmaktadır. Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu Amerikan Vatandaşları Hizmet Bölümü’nden hizmet almak isteyen herkesin randevu alması gerekmektedir. Vatandaşlık Randevu Sistemi üzerinden başvuru sahipleri randevularını önceden ayarlanması durumunda Konsoloslukta bekleme süreleri azalacak ve başvurular daha hızlı ve verimli bir şekilde işleme alınacaktır.

İzmir'deki Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü Pazartesi ve Salı günleri randevu usulüyle hizmet vermektedir. İzmir’den başvuru yapmak isteyenler İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden irtibata geçebilirler.

 

Pasaport - Kimlik Yenileme İşlemi

16 Yaşından Küçük Çocuklar İçin Pasaport Başvuru İşlemleri, yetişkinler için ilk 10 yıllık pasaport başvuru işlemleri (16 yaşından büyükler için), eski pasaportu yenileme işlemi, kayıp veya çalıntı pasaport başvuru işlemi.. 

 

Doğum Belgesi  İşlemi

Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad-CRBA)Başvurusu, 
Amerika dışında doğan bir çocuk adına hazırlanan Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad-CRBA) 

Not: Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi çıkarılma işlemi ve ilk pasaport başvurusu aynı zamanda yapılmalıdır
 

Doğum Belgesi ve Pasaport Çıkarma İşlem Süresi

Başvuruda istenilen belgeler tam olarak sunuldu ise, pasaport çıkması normal şartlar altında 20 gün sürmektedir.

 

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu Noterlik İşlemleri

Amerikan İzmir Fahri Konsolosluğu, Amerikan ve diğer ülke vatandaşlarının Amerika’da kullanmaları gereken belge tanzimi ve tasdiki işlemleri ile ilgili noterlik hizmeti alabilirler. Noterlik hizmeti her konsolos onayı için 50$’dır. İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu'ndan noterlik hizmeti alabilmek için resmi web sitesi üzerinden randevu alınmalıdır.

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: turkish.turkey.usembassy.gov