Amerika Ankara Büyükelçiliği

Amerika Ankara Büyükelçiliği

Amerika Büyükelçiliği, uluslararası hukuk teamüllerine uygun olarak Türkiye Cumhuriyeti başkenti Ankara sınırları içerisinde bulunmaktadır. Amerika Ankara Büyükelçiliği Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'deki resmi diplomatik temsilciliği pozisyonunda yer almaktadır. Büyükelçilik ABD ve T.C. arasındaki kültürel, ekonomik, diplomatik ve politik ilişkilerin yürütülmesi ve geliştirilmesi konularında görev sahibi konumunda yer almaktadır. Ayrıca bünyesinde bulundurduğu konsolosluk ve vize departmanları ile Amerika sınırları içerisine seyahat etmek isteyen T.C. ve Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmek isteyen ABD vatandaşlarına hizmet sağlamaktadır.

ABD sınırları içerisine seyahat edecek olan T.C. vatandaşları ve Türkiye'de uzun süreli ikamet izni (oturum izni) bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvurularını değerlendirme ve onay verme yetkisi Amerika Büyükelçiliği ve Amerika Başkonsolosluğu'na aittir. Amerika Büyükelçiliği ve Amerika Konsoloslukları faaliyet alanları içerisinde ikamet etmekte olan kişilerin vize ve konsolosluk işlemleri konusunda yetki sahibidir. Büyükelçilik ve konsolosluk işlemleri dahilinde vize başvuruları ile birlikte Türkiye'de ikamet eden Amerika vatandaşlarının pasaport, doğum, kimlik yenileme, apostil (belge tasdiki), evlilik, boşanma, ölüm ve noter işlemleri ile ilgili olarak hizmet verilmektedir.

ABD Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield 27 Haziran 2022 tarihinde onaylanan büyükelçi ataması ile Amerika Birleşik Devletleri adına üstlendiği görevine Türkiye Cumhuriyeti nezdinde halen devam etmektedir.

Amerika Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hatay (Antakya), Hakkari, Iğdır, İçel (Mersin), Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak illerinde ikamet eden vatandaşların vize ve konsolosluk işlemleri için Amerika Ankara Büyükelçiliği'ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuruları yalnızca Amerika İstanbul Başkonsolosluğu ve Amerika Ankara Büyükelçiliği'ne yapılabilmektedir. Amerika Büyükelçiliği Amerika Göçmen Olmayan Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin vize başvuru işlemlerini sistem üzerinden online olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Amerika online vize işlemleri sırasında sistem üzerinden başvuru şehrinin belirtilmesi ve randevu talebinin oluşturulması gerekmektedir.

Ankara Amerika Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Ankara Amerika Büyükelçiliği hafta içi hergün 09:30 - 17:30 saatleri arasında, Ankara Konsolosluk Bölümü ise 11:00 - 12:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuruları Büyükelçilik tarafından randevu sistemi ile kabul edilmektedir.

Amerika Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu Bölümü Pazartesi ve Cuma Günleri 08:30 - 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ankara Amerika Büyükelçiliği Vize Bilgi Servisi hafta içi hergün 07:00 - 19:00 saatleri arası başvuru sahibinin internet erişimi olmaması halinde vize randevusu almak, başvurular hakkında bilgi edinmek, eksik evrak ile ilgili yönlendirme yapmak konularında hizmet sağlamaktadır.

Büyükelçilik Hizmetleri

Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliği Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmekte olan Amerika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Amerika vatandaşlarının pasaport, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, evlilik, boşanma, ölüm gibi konsoloslukları işlemlerini gerçekleştirme görevine sahiptir.

Ankara Amerika Büyükelçiliği Amerika Vatandaşları Hizmet Bölümü pasaport çıkarma, yenileme, konsolosluk doğum belgesi, oy kullanma yardımı, noter hizmetleri, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri sağlamaktadır. Amerikan Vatandaşları Hizmet Bölümü dahilinde işlem gerçekleştirecek kişilerin randevu alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Ankara Amerika Büyükelçiliği Amerika Vatandaşları Hizmet Bölümü Pazartesi - Perşembe günleri arası, 13:15 - 16:00 saatleri arası randevu ile hizmet vermektedir.

Amerika Ankara Büyükelçiliği Adres

Atatürk Bulvarı No:110 Kavaklıdere / Çankaya / Ankara

Ulaşım

Metro Ankaray ile Kızılay durağına ulaşılmasının ardından Güvenpark'ı geçerek, Atatürk Bulvarı üzerinden Akay Kavşağı istikametine doğru devam edilmesi gerekmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasını geçtikten sonra solda konumlanan cadde üzerindeki Çankaya Belediyesi karşısında Amerika Ankara Büyükelçilik Binası yer almaktadır.

Ankara Oran Sitesi bölgesinden ulaşım sağlamak isteyen kişiler EGO 188 ve EGO 135 numaralı otobüsleri kullanarak Çankaya'ya varabilmektedir. Ayrıca Ankara Altınpark istikametinden hareket eden EGO 413 numaralı otobüsleri kullanarak Çankaya semtine ulaşım sağlanabilmektedir.

Büyükelçilik Resmi Tatil Günleri

Ankara Amerika Büyükelçiliği ve diğer Amerika Türkiye Temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri resmi tatil günlerinden hizmet vermemektedir. Amerika vize başvuruları veya konsolosluk işlemleri için resmi tatil günlerinin göz önünde bulundurulması oldukça önem arz etmektedir.

2022 Yılı Resmi Tatil Günleri

1 OcakYeni Yıl
17 OcakMartin Luther King Jr'ın Doğum Günü
21 ŞubatBaşkan Washington'ın Doğum Günü
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 MayısEmek ve Dayanışma Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
30 MayısAnma Günü
20 HaziranFederal Tatil
4 TemmuzBağımsızlık Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzMilli Birlik ve Demokrasi Günü
30 AğustosZafer Bayramı
9 EylülLabor Day
10 EkimColumbus Günü
28-29 EkimCumhuriyet Bayramı
11 KasımGaziler Günü
24 KasımŞükran Günü
26 AralıkNoel Tatili
31 AralıkYılbaşı Tatili


Amerika Ankara Büyükelçiliği - Sıkça Sorulan Sorular

Amerika konsolosluğu randevu işlemleri nasıl yapılmaktadır?

Amerika Konsolosluğu vize randevusu için öncelikli olarak Amerika DS 160 Vize Başvuru Formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru formu doldurma işlemlerinin ardından Amerika vize başvuru ücretinin ödenmesi ile birlikte Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden randevu alınabilmektedir.

Amerika vizesi mülakat soruları olarak sorulmaktadır?

Amerika vizesine başvuru sürecinde yapılan mülakat sırasında başvuru sahibine yöneltilen sorular seyahat nedenine göre farklılık göstermektedir. Yöneltilen sorulara kısa ve net yanıtlar verilmesi değerlendirme aşamasında oldukça önem arz etmektedir. Başvuru formunda bulunan sorulara verilen cevaplar ile mülakat sırasında sorulan sorulara verilen yanıtların birbirini desteklemesi gerekmektedir.

İran vatandaşları için amerika vizesi başvuru işlemleri nereye yapılmaktadır?

T.C. sınırları içerisinde yasal olarak ikamet (oturum) iznine sahip olan İran vatandaşları Amerika vizesine başvurularını Amerika Ankara Büyükelçiliği veya yetkili konsolosluklarına yapabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Oturum İzni bulunan İran vatandaşları başvuru işlemlerini konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri aracılığıyla da gerçekleştirebilmektedir.

Amerika vizesi Ankara sınırları içerisinde ikamet edilmesi durumunda nereden alınmaktadır?

Ankara ve çevre illerinde ikamet etmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye'de oturum iznine sahip yabancı ülke vatandaşları başvurularını Ankara Amerika Büyükelçiliğine yapabilmektedir. Başvuru işlemleri başvuru sahibinin ikamet bölgesine hizmet vermekte olan yetkili temsilcilik aracılığıyla yapılmaktadır. Vize talepleri konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri aracılığıyla da yapılabilmektedir.

Amerika randevu alma işlemleri online olarak yapılır mı?

Amerika vize randevusu işlemleri için öncelikle Amerika Vize Başvuru Formu - DS 160 Formu doldurulması gerekmektedir. Başvuru formu doldurma ve vize ücreti ödeme aşamalarının ardından Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden online olarak randevu oluşturulabilmektedir.