Amerika Büyükelçiliği

Amerika Büyükelçiliği Adresi:

Atatürk Bulvarı No: 110 Kavaklıdere /Çankaya / ANKARA


Amerika Büyükelçiliği Çalışma Saatleri:

Amerika Büyükelçiliği Ankara haftaiçi her gün Saat: 09:30 – 17:30 arası; Amerika Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk Bölümü ise 11:00/ 12:00 arasında hizmet vermektedir.

Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuruları Amerika Ankara Büyükelçiliği tarafından randevu sistemi ile kabul edilmektedir. Amerika Büyükelçiliği Ankara Vize Randevu Bölümü Pazartesi ve Cuma günleri 08:30 ile 18:00 arası hizmet vermektedir.

Amerika Büyükelçiliği Ankara Vize Bilgi Servisi, başvurular hakkında bilgi vermek, eksik evraklar hakkında yönlendirme yapmak ve vize başvuru randevusu almak (internet bağlantısı olmaması halinde) için haftaiçi hergün 07:00 / 19:00 saatleri arasında görüşme sağlayabilirsiniz.


Amerika Büyükelçiliği 2017 Resmi Tatil Günleri:

Amerika Ankara Büyükelçiliği ve Amerika Türkiye Temsilcilikleri, Amerika Birleşik Devletleri'nin 2017 yılı resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2016 yılı resmi tatillerinde hizmet verememektedir. Amerika vizesi için başvuruda bulunacak veya Amerika Konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelidirler.

01.01.2017
16.01.2017
20.02.2017
23.04.2017
01.052017
19.05.2017
29.05.2017
24-27.06.2017
04.07.2017
30.08.2017
31.08-04.09.2017
04.09.2017
09.09.2017
28-29.10.2017
11.11.2017
23.11.2017
25.12.2017
Yeni Yıl
Martin Luther King, Jr'ın doğum Günü
Başkan Washington’un Doğum Günü
Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Emek ve Dayanışma Günü
Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
Memorial Day
Ramazan Bayramı
Bağımsızlık Günü
Zafer Bayramı
Kurban Bayramı
Labor Day
Columbus Günü / Columbus Day
Cumhuriyet Bayramı
Gaziler Günü
Şükran Günü
Noel Tatili

Amerika Büyükelçiliği Görevlileri

Büyükelçi John Rodney Bass, 20.10.2014 tarihinden bu yana, Amerika Birleşik Devletleri, Amerika Başkanı ve Amerika Hükümeti adına üstlendiği görevini, akredite edildiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti nezdinde yürütmektedir.

A.B.D.'de en az üç yıl Bakanlık dahilinde görev yapmış ve hazırladığı tezi kabul edilmiş uzman yardımcıları, yeterlilik sınavını vermeleri halinde Dışişleri Uzmanlığı (Danışman) kadrosuna atanırlar. Dışişleri uzmanı olarak "Danışman" görevine atanan Scott Robert Wright, James Jay Turner, Sarah Cooper Hall, Mark Stuart Ward, Eugenia Maria Sidereas, Lawrence Craig Mandel, Justin Paul Friedman, Patrick William Walsh, Jonathan David Henick, Robert Larrimore Farris (Ekonomi); Amerika Büyükelçiliği Ankara merkez teşkilatında uzmanlık alanlarına göre görev ifa etmektedirler.

Amerika Ankara Büyükelçiliği'nde diplomatik temsilcilik görevini yürüten meslek memurları ile konsolosluk ve ihtisas memurları ise şöyledir: Frank Joseph Wierichs, Daniel Joseph Ricci, Steven Christopher Rice, Mark William Huff, John Thomas Speaks, Kimberly S. Sawatzki, Katherine Van De Vate (Kültür), Phaedra Marie Gwyn, Liam Daniel Hayden, Chad Saylor Peterson, Barry Butler Hintz, Jeffrey Alan Hulser (Siyasi), Adam Jonathan Hantman, Linda Ann Fenton, Mohammad K. Al-Weshahı, Birinci Sekreter,Trevor William Boyd (Siyasi), Krista Catlett Neumann.

Amerika Ankara Büyükelçiliği kurumu altında diplomatik temsilcilik görevini "Ataşe" olarak Aaron Seth Rosler, Jonathan H. Davidson, Jean Elizabeth Havens,(Askeri Ataşe- Hava), Michael Robert Hıckok, Douglas Ray Miller, Michael Bruce Schooling (Ataşe - Sağlık), Dianne Mary Hand, Robert Henderson Weed, Elizabeth Vivian Leonardı, Edward Raymond Adams, Jeremiah Edward Cassel, John Ericsson Ager (Askeri Ataşe - Deniz), Kenneth Greenblatt Marc Henry Sasseville (Savunma Ataşesi), Robert Barrett Warner, Benjamin Todd Pipes (Askeri Ataşe -Deniz), Corey Michael Solomon, Charles Joseph Bradley, Valerie Judith Chittenden, Darren Robert Smith (Askeri Ataşe), Stanislas C. Parmentier, Donald Francis Jurczyk, Michael James Fundahn, Ricardo Cabrera, John Charles Engstrom,John Baptiste Yeager, Gail Suzanne Sims, Andrea Doris Schindler,Anthony Tobias Blenke,Douglas John Fitzpatrick yürütmektedirler.


Amerika Büyükelçiliğine Nasıl Gidilir?

Metro Ankaray ile Kızılay durağında indikten sonra Güvenpark'ı geçerek, Atatürk Bulvarı üzerinde Akay kavşağına doğru devam ediyorsunuz. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni de geçtikten sonra cadde üzerinde solda konumlanan Çankaya Belediyesi'nin karşısında duvarla çevrili şekilde konumlanmış olan Amerika Ankara Büyükelçilik binasına ulaşırsınız.

Ankara Oran Sitesi bölgesinden ulaşım sağlamak isteyenler EGO 188 ve EGO 135 numaralı otobüsler ile Çankaya'ya ulaşım sağlayabilirler. Ankara Altınpark istikametinden hareket eden EGO 413 numaralı otobüs ile de Çankaya semtine gidebilirler.


Amerika Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Adana, Sinop, Artvin, Siirt, Adıyaman, Çankırı, Trabzon, Kırşehir, Mardin, Bingöl, Diyarbakır, Iğdır, Karabük, Kastamonu, Hatay (Antakya), Konya, Malatya, Bartın, Muş, Şanlıurfa, Ağrı, Karaman, Kars, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Elazığ, Nevşehir, Niğde, Çorum, Hakkâri, Kahramanmaraş, Ordu, Samsun, Gümüşhane, İçel (Mersin), Osmaniye, Rize, Ardahan, Sivas, Tunceli, Van, Yozgat, Amasya, Erzincan, Kırıkkale, Tokat, Batman, Kayseri, Kilis, Aksaray, Ankara, Bayburt, Şırnak, Bitlis, Zonguldak illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Amerika Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmalıdır. Ancak Amerika Göçmen Olmayan Vize başvurularından sadece Amerika İstanbul Başkonsolosluğu ve Amerika Ankara Büyükelçiliği yetkili olduğu için tüm Türkiye'den yapılacak Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuruları kabul edilmektedir. Ankara'da Amerika Büyükelçiliği'ne Amerika Göçmen Olmayan Vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin vize başvuru işlemlerini online sistem üzerinden yapmaları gereklidir. Online vize başvuru sistemi üzerinden işlem yapılırken; başvuru şehrinin belirtilmesi ve randevu talebinin oluşturulması gerekmektedir.

Amerika Büyükelçiliği Ankara Elçilik İşlemleri

Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliği, Amerika’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Amerika vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Amerika temsilcilikleridir.

Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Amerika vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye’de ikamet eden Amerika vatandaşları apostil (belge tasdiki), evlilik, dirim belgesi, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini Türkiye’de bulunan Amerika Konsolosluğu, Amerika Büyükelçiliği ve Amerika Fahri Konsoloslukları vasıtası ile yapabilmektedir.

Dilekçe Örneği

Amerika Büyükelçiliği'ne hitaben, Amerika’ya ne sebeple seyahatte bulunulacak ise; ziyaret sebebini detaylı anlatan bir dilekçe örneği olmalıdır.

Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Ankara Amerika Konsolosluğu'na hitaben İngilizce yazılacak dilekçe, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içermelidir. Dilekçe, imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.

Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Amerika Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır.


Amerika Vize Başvuru Formu

Amerika Konsolosluğu resmi internet sitesinde bulunan DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu online olarak doldurulmalıdır. Amerika Konsolosluğu’na vize müracaat işlemlerinin ilk bölümünü tamamlayabilmek için vize başvuru sahiplerinin Amerika Göçmen Olmayan Vize randevusu almaları gerektiğini bilmelidirler.

Amerika DS-160 vize başvuru formunu doldurmaya başlarken; sistem tarafından yöneltilen güvenlik sorusunun cevaplanması ile başvuru sahibine özel bir (ID) numarası verilir. Bu ID numarası sayesinde formu doldurma işlemine ara verilerek tekrar DS-160 formunun yanıtlanma işlemine kalınan yerden devam edilmesine imkan tanımaktadır. ID numarasının DS-160 Formun cevaplanma işlemi bitene kadar saklanması önemlidir!

Amerika DS-160 formunun doldurulmaya başlanmasından önce hangi şehir konsolosluğu üzerinden başvuru yapılacağı seçilmelidir (TURKEY-ISTANBUL ya da TURKEY-ANKARA). Daha sonra “Start An Application” butonuna basarak bilgilerinizi girmeye başlayabilirsiniz.

Amerika DS-160 fomunda bütün soruların doğru ve eksiksiz olarak cevaplanması gereklidir. Aksi takdirde başvuru reddedilerek yeni bir vize randevusu alınma zorunluluğu doğabilir. Tam ismin Türkçe karakterde yazılması dışında formun tüm soruları İngilizce olarak ve İngilizce karakter kullanılarak doldurulmalıdır. İngilizce dışında herhangi bir dilde yapılan başvurular reddedilecek ve yeni bir başvuru yapmanız gerekecektir. DS-160 Formunu doldururken İngilizce yazan soruların üstüne fare ile geldiğinizde sağ üst köşesinde açılan açıklamada Türkçe dilde tercümesi mevcuttur. Bu tercümeler formu İngilizce doldurmanıza yardımcı olacaktır.

Amerika DS-160 formunun doldurulması bittikten sonra sistem fotoğraf yükleme işlemine yönlendirecektir. Formu doldurma işlemine başlanmadan önce biyometrik fotoğrafın bilgisayarın masaüstünde hazır bulunduğundan emin olun. Masaüstünde hazır bulunan fotoğrafın sisteme yüklenmesi için "yükle" butonuna basınız. Bu işleminde sonlanması halinde doldurulan form, sayfa sayfa sistem tarafından gösterilip onaylanması istenecektir. Amerika DS-160 formunda yer alan bütün bilginin kontrol edilerek; en son aşamada “Sign Application” (Formu İmzalayın) butonuna tıklanarak; elektronik imza atılmalıdır.

Başvuru formunda yapılan yanlış beyan yalan beyan kapsamında değerlendirilerek; yemin edilmemiş kabul edilerek; başvuru sahibi hakkında cezai yaptırım uygulanabilir. Formun doldurulması sırasında verilen her cevabın doğruluğunu kontrol etmeden işlemi sonlandırmayınız.


Amerika Vizesi Ücreti

Amerika Göçmen Olmayan Vize Ücreti, herhangi bir Türk Ekonomi Bankası (TEB) şubesi aracılığıyla yatırılabilir. Bankanın ödeme karşılığında verilen dekont başvuru sırasında evrakların arasında sunulması gerekmektedir. Dekont olarak sadece orjinal müşteri nüshasının sunulması yeterlidir.

Ve ya, Amerika DS-160 başvuru formun elektronik sistemde doldurulma işleminin bitmesinin ardından yönergeler izlenerek; kredi kartı ile vize ücreti ödemesi yapılabilir.

Amerika Vize Başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri, Amerika ülkesine girmek isteyen Türk vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşlar için 2 ana başlık altında Amerika vize prosedürü uygulamaktadır. Devamı...


Vize Reddi

Amerika Konsolosluğu vize reddi sebebi; yanıltıcı bilgi içeren başvuru formları ile yapılan vize başvuruları, Amerika’ya girişin daimi olarak reddedilmesine sebep olabilir. Bu sebepten ötürü DS-160 vize başvuru formunun bu alanda uzman olan danışmanlık hizmeti sunan acentalar aracılığıyla yapılması daha olumlu sonuç alınması açısından önemlidir.

Başvuru formunda yapılan yanlış beyan yalan beyan kapsamında değerlendirilerek; yemin edilmemiş kabul edilerek; başvuru sahibi hakkında cezai yaptırım uygulanabilir. Formun doldurulması sırasında verilen her cevabın doğruluğunun mutlaka kontrol edilmesinin ardından işlem sonlandırmalıdır. Devamı...


Amerika Büyükelçiliği Hizmetleri

Amerika Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşayan Amerikan vatandaşlarının pasaport, kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü’nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir. Amerika Ankara Büyükelçiliği Amerikan Vatandaşları Hizmet Bölümü’nden hizmet almak isteyen herkesin randevu alması gerekmektedir. Vatandaşlık Randevu Sistemi üzerinden başvuru sahipleri randevularını önceden ayarlayabileceği için Konsoloslukta bekleme süreleri azalacak ve başvurular daha hızlı ve verimli bir şekilde işleme alınacaktır.

Ankara'daki Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 13:15-16:00 saatleri arasında randevu ile hizmet vermektedir.Cuma günleri, Amerikan ve Türk tatillerinde başvurulara kapalıdır.

Pasaport - Kimlik Yenileme İşlemleri
16 Yaşından Küçük Çocuklar İçin Pasaport Başvuru İşlemleri, yetişkinler için ilk 10 yıllık pasaport başvuru işlemleri (16 yaşından büyükler için), eski pasaportu yenileme işlemi, kayıp veya çalıntı pasaport başvuru işlemi.
Doğum Belgesi İşlemleri

Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad-CRBA)Başvurusu, Amerika dışında doğan bir çocuk adına hazırlanan Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad-CRBA)

Not: Büyükelçilik raporu ile doğum belgesi çıkarılma işlemi ve ilk pasaport başvurusu aynı zamanda yapılmalıdır.

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov