Amerika Ankara Büyükelçiliği

Amerika Büyükelçiliği, uluslararası hukuk teamüllerine uygun olarak Türkiye Cumhuriyeti başkenti Ankara sınırları içerisinde bulunmaktadır. Amerika Ankara Büyükelçiliği Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’deki resmi diplomatik temsilciliği pozisyonunda yer almaktadır. Büyükelçilik ABD ve T.C. arasındaki kültürel, ekonomik, diplomatik ve politik ilişkilerin yürütülmesi ve geliştirilmesi konularında görev sahibi konumunda yer almaktadır. Ayrıca bünyesinde bulundurduğu konsolosluk ve vize departmanları ile Amerika sınırları içerisine seyahat etmek isteyen T.C. ve Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmek isteyen ABD vatandaşlarına hizmet sağlamaktadır. 

ABD sınırları içerisine seyahat edecek olan T.C. vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli ikamet izni (oturum izni) bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvurularını değerlendirme ve onay verme yetkisi Amerika Büyükelçiliği ve Amerika Başkonsolosluğu’na aittir. Amerika Büyükelçiliği ve Amerika Konsoloslukları faaliyet alanları içerisinde ikamet etmekte olan kişilerin vize ve konsolosluk işlemleri konusunda yetki sahibidir. Büyükelçilik ve konsolosluk işlemleri dahilinde vize başvuruları ile birlikte Türkiye’de ikamet eden Amerika vatandaşlarının pasaport, doğum, kimlik yenileme, apostil (belge tasdiki), evlilik, boşanma, ölüm ve noter işlemleri ile ilgili olarak hizmet verilmektedir. 

ABD Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield 27 Haziran 2019 tarihinde onaylanan büyükelçi ataması ile Amerika Birleşik Devletleri adına üstlendiği görevine Türkiye Cumhuriyeti nezdinde halen devam etmektedir. 

Amerika Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hatay (Antakya), Hakkari, Iğdır, İçel (Mersin), Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak illerinde ikamet eden vatandaşların vize ve konsolosluk işlemleri için Amerika Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir. 

Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuruları yalnızca Amerika İstanbul Başkonsolosluğu ve Amerika Ankara Büyükelçiliği’ne yapılabilmektedir. Amerika Büyükelçiliği Amerika Göçmen Olmayan Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin vize başvuru işlemlerini sistem üzerinden online olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Amerika online vize işlemleri sırasında sistem üzerinden başvuru şehrinin belirtilmesi ve randevu talebinin oluşturulması gerekmektedir. 

Ankara Amerika Büyükelçiliği Çalışma Saatleri 

Ankara Amerika Büyükelçiliği hafta içi hergün 09:30 - 17:30 saatleri arasında, Ankara Konsolosluk Bölümü ise 11:00 - 12:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuruları Büyükelçilik tarafından randevu sistemi ile kabul edilmektedir.

Amerika Ankara Büyükelçiliği

Amerika Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu Bölümü Pazartesi ve Cuma Günleri 08:30 - 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ankara Amerika Büyükelçiliği Vize Bilgi Servisi hafta içi hergün 07:00 - 19:00 saatleri arası başvuru sahibinin internet erişimi olmaması halinde vize randevusu almak, başvurular hakkında bilgi edinmek, eksik evrak ile ilgili yönlendirme yapmak konularında hizmet sağlamaktadır. 

Büyükelçilik Hizmetleri 

Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliği Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmekte olan Amerika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Amerika vatandaşlarının pasaport, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, evlilik, boşanma, ölüm gibi konsoloslukları işlemlerini gerçekleştirme görevine sahiptir. 

Ankara Amerika Büyükelçiliği Amerika Vatandaşları Hizmet Bölümü pasaport çıkarma, yenileme, konsolosluk doğum belgesi, oy kullanma yardımı, noter hizmetleri, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri sağlamaktadır. Amerikan Vatandaşları Hizmet Bölümü dahilinde işlem gerçekleştirecek kişilerin randevu alma zorunluluğu bulunmaktadır. 

Ankara Amerika Büyükelçiliği Amerika Vatandaşları Hizmet Bölümü Pazartesi - Perşembe günleri arası, 13:15 - 16:00 saatleri arası randevu ile hizmet vermektedir. 

Amerika Ankara Büyükelçiliği Adres

Atatürk Bulvarı No:110 Kavaklıdere / Çankaya / Ankara 

Ulaşım 

Metro Ankaray ile Kızılay durağına ulaşılmasının ardından Güvenpark’ı geçerek, Atatürk Bulvarı üzerinden Akay Kavşağı istikametine doğru devam edilmesi gerekmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasını geçtikten sonra solda konumlanan cadde üzerindeki Çankaya Belediyesi karşısında Amerika Ankara Büyükelçilik Binası yer almaktadır. 

Ankara Oran Sitesi bölgesinden ulaşım sağlamak isteyen kişiler EGO 188 ve EGO 135 numaralı otobüsleri kullanarak Çankaya’ya varabilmektedir. Ayrıca Ankara Altınpark istikametinden hareket eden EGO 413 numaralı otobüsleri kullanarak Çankaya semtine ulaşım sağlanabilmektedir. 

Büyükelçilik Resmi Tatil Günleri 

Ankara Amerika Büyükelçiliği ve diğer Amerika Türkiye Temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri resmi tatil günlerinden hizmet vermemektedir. Amerika vize başvuruları veya konsolosluk işlemleri için resmi tatil günlerinin göz önünde bulundurulması oldukça önem arz etmektedir. 

2020 Yılı Resmi Tatil Günleri 

 • 01.01.2020 - Yeni Yıl
 • 20.01.2020 - Martin Luther King Günü 
 • 17.02.2020 - Başkan Washington’un Doğum Günü 
 • 23.04.2020 - Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı 
 • 01.05.2020 - Emek ve Dayanışma Günü 
 • 19.05.2020 - Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 
 • 25.05.2020 - Memorial Day 
 • 23.05 - 26.05 2020 - Ramazan Bayramı 
 • 04.07.2020 - Ulusal Bağımsızlık 
 • 30.08.2020 - Zafer Bayramı 
 • 30.08 - 03.09 2020 - Kurban Bayramı 
 • 07.09.2020 - Labor Day 
 • 12.10.2020 - Columbus Day 
 • 29.10.2020 - Cumhuriyet Bayramı 
 • 11.11.2020 - Veterans (Armistice) Day
 • 26.11.2020 - Şükran Günü
 • 25.12.2020 - Noel 
Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov