Amerika Çalışma Vizesi İşlemleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak ve çalışmak isteyenler kişisel özelliklerine uygun bir Amerika çalışma vizesi başvurusunda bulunabilirler. Şirket içi transfer, olağanüstü yetenek, atletler, sanatçılar, din görevlileri gibi kategorilerde geçici, mevsimlik ya da sürekli çalışma vizeleri mevcuttur.

Uygun olduğunuz Amerika çalışma vizesi türü, yaptığınız işin türüne, ABD’de birlikte çalışacağınız işverene ya da uyruğunuza göre farklılık gösterebilmektedir. Alacağınız çalışma vizesi ile ABD’de yaşayabilir, çalışabilir ve gerekli koşuları yerine getirdiğiniz durumlarda süresiz oturum izni sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bazı çalışma vizelerinde aileniz de sizinle birlikte ABD’ye gidebilmekte ve yaşayabilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde sürekli olarak çalışmak ve yaşamak isteyenlerin başvurması gereken vize türü Amerika E1 – E2 Vizesi’dir. Bu vize türüne başvurulabilmesi için başvuran kişinin vatandaşı olduğu ülke ile Amerika Birleşik Devletleri arasında karşılıklı ticaret ve yatırım anlaşmaları olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu vize türüne başvuru yapabilmektedirler.


Amerika H-1B Vizesi

Belli bir iş konusunda yüksek eğiti almış ve yüksek derecede uzmanlaşmış özel mesleğe sahip kişiler Amerika H-1B vizesi için başvuru yapabilirler. Seçkin manken ve fotomodeller ile devletlerarasındaki araştırma geliştirme ve üretim projelerinde görevli olan kişiler de Amerika H-1B vizesine başvurabilirler. Amerika H-1B vizesi ile 3 yıl boyunca ABD’de çalışabilir ve yaşayabilirsiniz. Bu süre talep etmeniz doğrultusunda işvereninizin başvurusu ile 3 yıl daha uzatılabilmektedir.

Amerika H-1B vizesi alabilmeniz için Amerika’da çalışacağınız iş alanının en azından lisans diplomasına ihtiyaç duyulan bir pozisyon olması şarttır. Bu pozisyonda Amerikan eyaletlerine göre farklılık gösteren ABD asgari ücretinin altında çalıştırılamazsınız. Ayrıca maaşınız aynı işyerinde sizinle aynı pozisyonda çalışan diğer işçilerden daha az olamaz. H-1B vizesi başvurunuzun olumlu olarak kabul edilebilmesi için öncelikle uygun bir diplomanızın ve iş tecrübenizin olması gerekmektedir.

Amerika H-1B Vizesi geçici bir çalışma vizesidir ve vize başvuruları her yıl 1 Nisan’da başlamaktadır. 5 iş günü boyunca yapılan başvurular sonucunda şartları yerine getirmemiş ya da eksik evrakla yapılan başvurular elenmektedir. ABD’de yüksek lisans yapmış olan kişilerle diğer kişiler ayrı çekilişlere tabi tutulmaktadır. Çekiliş sonucunda Amerika H-1B vizesi almaya hak kazanan kişilerin vizeleri ABD mali yıl başlangıcı 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmaktadır.

Amerika H-1B vizesi sahibinin eşi ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocukları da H-1B vizesi sahibine bağlı olarak Amerika H4 vizesi başvurusunda bulunabilmekte ve ABD’de yaşayabilmektedir. H4 vizesi sahibi eş Amerika’da herhangi bir işte çalışamaz ancak çocuklar Amerika’da bulundukları süre içinde eğitim görebilirler.


Amerika H-2A Vizesi

Mevsimlik ya da sezonluk tarım işçileri Amerika H-2A vizesine başvurabilirler. Bu kategorideki başvurular Amerika Birleşik Devletleri’nin ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir.


Amerika H-2B Vizesi

Mevsimlik ya da sezonluk tarım dışı işçiler Amerika H-2B vizesine başvurabilirler. Bu kategorideki başvurular Amerika Birleşik Devletleri’nin ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir.


Amerika H3 Vizesi

Tıbbi ya da akademik eğitimlerin dışında yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut olan zihinsel, duygusal ya da fiziksel olarak dezavantajlı çocukların eğitimi için gerekli eğitim programlarına katılacak ya da bu alanlarda staj yapacak olan kişilerin başvurması gereken vize türüdür.


Amerika L Şirket İçi Transfer Vizesi

Uluslararası olarak çalışan şirketlerin ABD’deki şubelerinde çalışacak olan yöneticiler, müdürler ya da uzmanlar Amerika L1 vizesi alarak Amerika’da çalışabilirler. L1 Vizesi sahipleri ayrıca istenen şartları sağladıkları takdirde bir Green Card sahibi olarak Amerika’da süresiz olarak yaşayabilirler.

Amerika L1 vizesine başvuracak olan kişilerin son 3 yıl içinde ABD dışındaki bir şirkette en az 1 yıl boyunca çalışmış olması gerekmektedir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde L1 vizesi ile geçici olarak çalışacak olan kişinin, şirketin Türkiye şubesinde yönetici, müdür ya da uzman olarak son 3 yıl içinde en az 1 yıl boyunca çalışmış olması ve ABD’deki şubede de aynı pozisyonda çalışacak olması gerekmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’ne çalıştıkları şirketin ABD şubesini açmak üzere gidecek olan kişiler bu vize ile 1 yıl boyunca ABD’de çalışabilirler. 1 yılın sonunda talep durumunda ABD göçmenlik ofisi incelemesinin sonucunda uygun bulduğu takdirde vizenin süresini uzatabilir.

Yöneticiler ve müdürler Amerika L-1A vizesi için başvuru yaparlar ve bu vize ile 7 yıla kadar ABD’de çalışabilirler. Uzman pozisyonunda çalışacak olan kişiler ise L-1B vizesi için başvuru yaparlar ve 5 yıl boyunca ABD’de yaşayabilirler.

Amerika L Şirket İçi Transfer Vizesi sahibinin eş ve 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları L2 vizesi için başvuru yapabilirler. Aile üyelerinin vizesinin uzunluğu asıl vize sahibinin vizesine bağlı olarak belirlenmektedir.


Amerika O Olağanüstü Yetenek Vizesi

Sanat, bilim, iş dünyası, eğitim ve atletizm gibi alanlarda olağanüstü yeteneğe ya da başarıya sahip olan kişiler ve hem ulusal hem de uluslararası olarak başarılı olmuş sinema ve tv alanlarında çalışan kişiler Amerika O Olağanüstü Yetenek Vizesi için başvuru yapabilirler.

Amerika O-1A Vizesi: Bilim, iş, eğitim, atletizm alanlarındaki kişilere

Amerika O-1B Vizesi: Sinema ve televizyon endüstrisinde çalışan kişilere

Amerika O-2 Vizesi: Amerika O Vizesi sahibine yardımcı olacak ve eşlik edecek kişilere

Amerika O-3 Vizesi: Amerika O Vizesi sahibinin eş ya da çocuklarına verilmektedir.


Amerika P Vizesi

Amerika P Vizesi için başvuru yapacak olan kişinin müzik, tiyatro sportif ya da sanatsal bir performans için tanıtım ya da koçluk yapma amacı ile bu vizeye başvurması gerekmektedir.

Amerika P-1A Vizesi: Atletlerin başvurması gereken vize türüdür. Bireysel atletler, etkinlik ya da yarışma için 5 yıl süreyle ABD’de kalabilirler. Bu süre en fazla 5 yıl daha uzatılabilir.

Amerika P-1B Vizesi: Bir eğlence grubunun üyesi bu vizeye başvurabilir. P-1B vizesi sahibi en fazla 1 yıl boyunca ABD’de kalabilir ve bu süre en fazla 1 yıl daha uzatılabilir.

Amerika P2 Vizesi: Sanatçılar ABD’deki bir performans ya da etkinlik için bu vize türüne başvurabilirler. Sanatçılar P2 vizesi ile en fazla 1 yıl boyunca ABD’de kalabilirler ve bu süre en fazla 1 yıl daha uzatılabilir.

Amerika P3 Vizesi: Amerika P Vizesi sahibi ile birlikte çalışan kişiler ve hizmetlileri P2 vizesine başvurabilirler.

Amerika P4 Vizesi: Amerika P Vizesi sahibinin eşi ve 21 yaşın altındaki bekar çocukları bu vize türüne başvurabilirler. Eş ve çocuklar ABD’de çalışamaz fakat eğitim görebilirler.


Amerika Q1 Kültürel Değişim Programı Vizesi

Uluslararası kültürel değişim programı kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’ne gidecek olan kişilerin başvurması gereken vize türü Q1 Vizesidir. Amerika Q1 vizesi ile ABD’de en fazla 15 aya kadar kalabilirsiniz. Bu sürenin bitiminden itibaren 30 gün içinde ABD’yi terk etmeniz gerekmektedir.


Amerika R Din Görevlisi Vizesi

Geçici bir süre için ABD’de dini bir görevde çalışacak olan kişiler Amerika R vizesi için başvuru yapabilirler. Amerika R Vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin gerçek ve kar amacı gütmeyen dini bir topluluğun en az 2 yıldır üyesi olması gerekmektedir. Amerika R1 vizesi sahibi kişi en fazla 30 ay ABD’de kalabilir, bu süre en fazla 60 aya kadar uzatılabilir.

Amerika R1 vizesi sahibinin eş ve 21 yaşından küçük bekar çocukları Amerika R2 vizesine başvurabilirler. R2 vizesi sahipleri ABD’de herhangi bir işte çalışamazlar.


Amerika Çalışma Vizesi için gerekli evraklar

  • Nüfus cüzdanı / T.C. Kimlik fotokopisi
  • Pasaport (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf (Güncel, arka fon beyaz)
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  • Şahsi Vize Talep Dilekçesi (Tüm masrafları kendisinin karşılayacağını belirten Konsolosluğa hitaben)
  • DS 160 Formu
  • I-129 Formu (Vize başvurusunda bulunan kişinin ABD'deki işvereni tarafından temin edilmelidir)
Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov