Amerika D-C1/D Mürettebat Vizesi

Amerika D-C1/D Mürettebat Vizesi, yolcu gemilerinde veya uluslararası hava yollarında çalışan kişilere tahsis edilmektedir. Mürettebat Vizesi ile ticari bir uçağın pilot ve uçuş ekibi, yolcu gemisi görevli kaptanı, teknisyenleri, tayfaları, aşçıları, garsonları, cankurtaranları, stajyerleri ve diğer hizmet personelleri seyahatlerini gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda C1/D Vizesi adı ile bilinmektedir. 

Vize başvuru sahibinin uçak veya gemi ulaşımının Amerika üzerinden yapılacak olması halinde Amerika Transit Vizesi sahibi olunması gerekmektedir. Bu aşamada başvuru sahibinin Amerika C Transit Vizesinin gerekli olduğunu belirten işveren veya işveren temsilcisinden alınmış bir dilekçe ibraz etmesi gerekmektedir. Bu tip başvuru işlemlerinde konsolosluk vize türünü C1 ve D vizelerinin kombinasyonu şeklinde düzenleyebilmektedir. 

Amerika D-C1/D Mürettebat Vizesi başvuru işlemlerini değerlendirme ve onay verme yetkisi yalnızca Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliği’ne aittir. Başvuru işlemleri sırasında danışmanlık hizmeti alınan, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinin başvuruları değerlendirme ve onay verme yetkisi bulunmamaktadır. 

Amerika D- C1/D Mürettebat Vizesi Gerekli Evrakları 

 • En az 6 ay daha geçerliliği bulunan Pasaport,
 • Online ortamda İngilizce olarak doldurulmuş Amerika DS-160 Vize Başvuru Formu
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf,
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
 • Seyahata dair tüm masrafların karşılanabilecek olduğunu kanıtlayan finansal belgeler,
 • Seyahat amacını ve seyahat detaylarını belirten Vize Talep Dilekçesi,
 • Başvuru sahibinin işvereni tarafından hazırlanmış olan, iş süresini ve seyahat tarihlerini ve yerlerini açıklayan yazı veya sözleşme evraklarının ibraz edilmesi gerekmektedir. 

Amerika D-C1/D Mürettebat Vizesi

Mürettebat Kategorisine Göre Gerekli Ek Evraklar 

Hava Yolu Çalışanları

İşveren tarafından hazırlanmış olan ve vize başvuru sahibinin firmasında çalıştığını doğrulayan, Mürettebat Vizesi talebini içeren resmi bir yazının ibraz edilmesi gerekmektedir. 

Gemi Adamları 

Gemi adamlarının başvuru aşamasında gemicilik acentasında mürettebat olarak çalıştığını doğrulayan Mürettebat Vizesi talebini içeren bir yazı ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca gemi adamı yeterlilik belgesi, liman cüzdanı ve yolcu gemisi ile yapılmış bir sözleşme veya işe alım acentasından alınmış bir yazının gerekli evraklara eklenmesi gerekmektedir. 

Yolcu Gemisi 

Yolcu gemisi çalışanlarının başvuru aşamasında yolcu gemisi ile yapılmış sözleşme ve işe alım acentesinden alınmış yazıyı gerekli evrakları arasına eklemeleri gerekmektedir. 

Amerika D-C1/D Mürettebat Vizesi ile İlgili Önemli Hususlar

 • Amerika B1/B2 Turistik veya Ticari Vize ve C1/D vizelerine eş zamanlı başvuru gerçekleştiren uçak ve gemi mürettebatı yalnızca bir vize başvuru ücreti ödeyerek Amerika vize mülakat randevusu alabilmektedir. 
 • Amerika Mürettebat Vizesi ile ülke sınırları içerisinde en fazla 29 gün ikamet edilebilmektedir. Belirtilen süre sona ermeden ülke sınırları içerisinden çıkış yapılması gerekmektedir. 
 • Amerika Birleşik Devletleri, Porto Riko, Hawaii, Alaska, Virgin Adaları ve Guam bu vize türü kapsamında yer almaktadır. Amerika sınırlarından ayrılmak için uluslararası sulardan yabancı bir limana seyahat edecek bir gemiye binilmesi gerekmektedir.
 • Amerika D-C1/D Mürettebat Vizesi sahibinin eş ve çocukları çalışma amacı olmaksızın seyahat sırasında vize sahibine eşlik etmeleri halinde Amerika Turistik Vizesi sahibi olmaları gerekmektedir. 
Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov