Amerika Dil Okulları

Amerika Dil Okulları

Amerika Birleşik Devletleri yurtdışında eğitim alınmak istenen ülkelerin başında yer almaktadır. Amerika sahip olduğu tarih, gelişmişlik seviyesi, Amerika dil okulları, sunmuş olduğu deneyim fırsatları ile birçok ülke vatandaşı tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca eğitim, bilim, sanat ve teknoloji alanlarında dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olması nedeniyle çok kültürlü yapısı ile ziyaretçilerine başka bir yerde görülmeyecek bir deneyim fırsatı sunmaktadır.

Amerika sunmuş olduğu eğitim imkanları ve bölge seçenekleri ile öğrencilerin tercihlerine yön verebilmektedir. Ülke sınırları içerisinde maddi olanaklara ve beklentilere göre birçok farklı eğitim fırsatı yer almaktadır. ABD lise, lisans, yüksek lisans, dil eğitimi gibi alanlarla eğitim hizmeti sunmaktadır. Amerika liseleriveAmerika Üniversiteleri eğitimlerinin yanı sıra özellikle son yıllarda dil okullarına ilginin artması nedeniyle eğitim kurumlarının kontenjanları her geçen gün artmaktadır. Amerika Dil Okulları 2021 yılında en ilgi çeken eğitim kurumları arasında yer alacağını kanıtlamış bulunmaktadır.

Amerika Dil Okulları Eğitim

Amerika Dil Okulları bünyesinde eğitim alabilmek için herhangi bir özel şart aranmamaktadır. Ülke sınırları dahilinde alınan dil eğitimi genellikle pratiğe dayalı olarak verilmektedir. Amerika okulları kendi bünyelerinden dil programları düzenleyebilmektedir. Eğitim programları ve öğrenci kontrolleri eğitim kuruma göre değişiklik gösterebilmektedir.

Amerika Dil Okulları genellikle sabah saatlerinde ders, öğle saatlerinde derse yönelik aktiviteler ile pratiğe yönelik bir eğitim programı yürütmektedir. Dil okulları bünyesinden kısa süreli veya 1 yıla kadar olan eğitim programları bulundurmaktadır. Dil eğitimi alacak kişiler maddi durum ve İngilizce seviyelerine göre eğitim sürelerini belirleyebilmektedir.

Dil Okulu programları dahilinde Genel İngilizce, Mesleki İngilizce, Akademik İngilizce, Hukuk İngilizcesi, TOEFL-SAT gibi farklı alanlarda eğitim verilebilmektedir. Dil okulu öğrencileri genellikle 10-15 kişilik sınıflarda haftalık ortalama 15-20 saat eğitim almaktadır. Belirlenen ortalama saatlerin dışında haftalık 25-30 saatlik yoğun ders programı olan eğitim programları da yer almaktadır. Dil okuluna kayıt olan öğrencilere genellikle ilk gün dil seviyesini belirleme sınavı yapılmaktadır. Sınav sonucuna uygun olarak öğrenciler seviyelerine uygun sınıflara yerleştirilerek eğitimleri başlatılmaktadır.

Dünyanın sayılı eğitim kurumları arasında yer alan Amerika üniversitelerinin birçoğu bünyelerinde dil okulu eğitimi sunmaktadır. Üniversiteye bağlı dil okuluna kayıt yaptıran öğrenciler eğitim kurumunun kampüsünde yer alan kütüphane, spor alanı, yurt ve yemekhane gibi alanlarından faydalanabilmektedir.

Amerika Dil Okulu Şartları

Amerika Dil Okulları bünyesinde eğitim alabilmek için herhangi bir özel şart aranmamaktadır. Amerika dil okulu vize işlemleri ile vize sahibi olarak eğitim kurumlarına kayıt yapılabilmektedir. Amerika vizesi şartlarının yerine getirilmesi dışında yerine getirilmesi gereken bir zorunluluk bulunmamaktadır. Amerika B1/B2 Turist Vizesi sahibi olarak 3 aya kadar olan dil eğitimi programlarına katılım sağlanabilmektedir. Uzun süreli programlar için Amerika dil okulu vize işlemleri aracılığı ile Amerika F1 Öğrenci Vizesi sahibi olunması gerekmektedir.

Amerika Dil Okulları eğitim programına katılan kişilerin Amerika sınırları içerisinde bulundukları süre boyunca çalışma izinleri bulunmamaktadır. Amerika dil okulları çalışma izni adı altında herhangi bir vize hizmeti sunulmamaktadır.

Amerika Dil Okulları Konaklama Olanakları

Amerika Dil Okulu eğitimi sürecinde ülke sınırları içerisinde 3 farklı konaklama yapılabilmektedir. Konaklama seçenekleri okul ve öğrenci tercihi ile belirlenmektedir.

Aile Yanı Konaklama

Dil okulu eğitimi nedeniyle Amerika sınırları içerisinde kısa süreli ikamet gerçekleştirecek kişilerin en çok tercih ettiği konaklama şeklidir. Eğitim alan öğrenciler Amerikalı bir ailenin yanında kalarak ülke kültürünü özümseyerek dil eğitimlerini pratik yaparak geliştirme fırsatı bulmaktadır.

Yurt Konaklama

Yurt konaklama dahilinde öğrencilerin tek kişilik veya daha fazla kişinin kaldığı oda seçenekleri sunulmaktadır. Yurtların ortak kullanım alanları bulunmaktadır. Tercih edilen yurdun özelliklerine göre yeme-içme hizmeti karşılabilmekte veya ortak kullanım alanı dahilinde bulunan mutfakta öğrenciler kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Evde Konaklama

Amerika Dil Okulları eğitim programlarına kayıt olan öğrenciler tercih etmeleri dahilinde ev kiralayarak ikamet edebilmektedir. Öğrenciler tek kişi veya birkaç kişinin ikamet ettiği evlerde kalabilmektedir.

Amerika Dil Okulu eğitimi alan kişilerin konaklama ve yaşam masrafları bulundukları eyalet ve kişisel harcamalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Amerika orta düzey eyaletlerinde masraflar ortalama 1000-1500 USD arasında değişiklik gösterirken, New York, Los Angeles, San Francisco, Boston gibi yaşam kalitesinin yüksek olduğu eyaletlerde masraflar 1500-2000 USD seviyesine çıkabilmektedir.

Amerika Dil Okulu Ücretleri

Amerika Dil Okullarına ait ücretler birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Dil okulu kalitesi, okulun bulunduğu eyalet, program dahilindeki ders sayısı ve toplam eğitim süresi gibi konular Amerika dil okulu ücretleri değişikliğine neden olabilmektedir.

 • 1 Aylık Amerika Dil Okulu Ortalama Ücreti: 1000 - 2000 USD
 • 2 Aylık Amerika Dil Okulu Ortalama Ücreti: 2000 - 4000 USD
 • 3 Aylık Amerika Dil Okulu Ortalama Ücreti: 4000 - 6000 USD
 • 6 Aylık Amerika Dil Okulu Ortalama Ücreti: 6000 - 10000 USD
 • 9 Aylık Amerika Dil Okulu Ortalama Ücreti: 10000 - 16000 USD

Amerika Dil Okulu 2021 yılı ücretleri ortalama olarak verilmiştir ve koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Dil okullarının bazıları dönemsel olarak promosyonlu paketler ve kampanyalar dahilinde indirimli fiyatlarla eğitim verebilmektedir.

Amerika Dil Okulları Kaydı için Gereken Belgeler

Amerika Dil Okulu kayıt işlemleri için eğitim alacak öğrencinin talep edilen evrakları ibraz etmesi gerekmektedir.

 • Başvuru Ücreti
 • Pasaport Bilgisi
 • Başvuru Formu
 • Banka Mektubu
 • Sponsor Teminat

Öğrencinin kayıt olduğu dil okulu ve dil okulunun bulunduğu eyalete göre başvuru aşamasında gerekli evraklara ek belgeler talep edilebilmektedir.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika Dil Okulu eğitimi amacı ile seyahat edecek kişilerin Amerika Öğrenci Vizesi sahibi olmaları gerekmektedir. Amerika dil okulu vize işlemleri ile öğrenciler başvuru gerçekleştirmiş oldukları eğitim kurumu aracılığı ile vize sahibi olabilmektedir. Vize başvuru sürecinde talep edilen evrakların eksiksiz olarak ibraz edilmesi halinde vize sahibi olarak Amerika dil okullarından birinde eğitim alma amacı ile seyahat edilebilmektedir. Dil okulu kaydı gerçekleştirecek kişinin Amerika Turistik Vize sahibi olması ve kurs süresinin 3 aydan kısa olması halinde ayrıca vize başvurusunda bulunması şartı aranmamaktadır.

Amerika Öğrenci Vizesi Gerekli Evrakları

 • Nüfus Kağıdı Fotokopisi
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Eğitim bitiş tarihinden sonra 3 ay daha geçerli olan Pasaport
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Vize Başvuru Dilekçesi
 • Amerika DS 160 Vize Başvuru Formu
 • I-539 Formu
 • Diploma ve Transkript
 • SEVIS I-90 Ödeme Dekontu
 • Dil Seviyesi Sınav Sonucu evraklarının ibraz edilmesi gerekmektedir.

Amerika Dil Okulları - Sıkça Sorulan Sorular

Amerika dil okulu vize ile Amerika'da ne kadar ikamet edilebilir?

ABD sınırları içerisinde dil eğitimi programı nedeniyle ikamet edilecek olması halinde sahip olunması gereken vize türü eğitim süresine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Dil eğitimi programının 3 aydan daha az sürecek olması halinde Amerika B1/B2 Turist Vizesi ile seyahat edilebilmektedir. Eğitim programının 3 aydan uzun olması halinde Amerika F1 Öğrenci Vizesi başvurusunda bulunulması şartı aranmaktadır.

Amerika öğrenci vizesi için gerekli evraklar hangileridir?

Amerika öğrenci vizesi için yapılan başvurularda Amerika Konsolosluğu tarafından talep edilen belgeler seyahat detaylarına, eğitim kurumuna, seyahat süresine göre farklılık göstermektedir. Başvurularda Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, Biyometrik Fotoğraf, Pasaport belgelerinin ibraz edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Başvuru dosyası içerisinde Vize Başvuru Formu, Vize Talep Dilekçesi, Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Eğitim belgelerinin de bulunması gerekmektedir. Talep edilen diğer belgeler başvurunun niteliğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Amerika randevu alma işlemleri nasıl yapılmaktadır?

Amerika vize başvurusu randevusu alabilmek için ilk olarak Amerika Vize Başvuru Formu olan DS 160 formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunun doldurulması ve vize türüne ait vize ücretinin ödenmesinin ardından Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden randevu alınabilmektedir.

Amerika vize bedeli başvurunun hangi aşamasında ödenmektedir?

Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenen vize ücretlerinin başvuru işlemlerinin başlatılması itibariyle ödenmesi gerekmektedir. Vize randevusu alabilmek için vize ücretinin ödenmiş olması ve başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Amerika vizesi mülakat soruları olarak hangi sorular sorulmaktadır?

Amerika vize başvuru işlemleri sırasında gerçekleştirilen mülakat dahilinde başvuru sahibine yöneltilen sorular başvurunun niteliğine göre farklılık göstermektedir. Süreç dahilinde yöneltilen sorulara doğru, kısa ve net cevaplar verilmesi tavsiye edilmektedir. Başvuru formu içerisinde bulunan sorulara verilen yanıtlar ile mülakat sırasında verilen yanıtların tutarlılık göstermesi oldukça önem arz etmektedir.