Amerika E1 Ticaretçi Vizesi - Amerika E2 Yatırımcı Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde daimi olarak yaşamak ve çalışmak isteyen kişiler Amerika E1 - E2 Vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. Amerika E1-E2 Vizesi başvuru şartları arasında başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülke ile ABD ülkesi arasında karşılıklı ticaret ve yatırım anlaşmaları olması gerekliliği bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Amerika E1 Ticaretçi Vizesi - Amerika E2 Yatırımcı Vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. 

Amerika E1 Ticaretçi Vizesi

Amerika ülke sınırları içerisinde ticaret amacı ile seyahat edecek kişilerin Amerika E-1 Ticaretçi Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. E-1 Ticaretçi vizesi başvurusu yapılabilmesi için ticaret alışverişinin ABD ve Türkiye arasında karşılıklı olarak gerçekleşiyor olması gerekmektedir. Ayrıca ticaretin uluslararası olarak kabul edilmiş olması belirtilmiş ticari etkinliklerden biri olması şartı aranmaktadır. 

E-1 Vizesi için iki ülke arasında devam eden ticari ilişkilerin hali hazırda bulunuyor olması gerekmektedir. Yeni bir ticari ilişki yaratılacak olması halinde E-1 vizesi başvurusu yapılmamaktadır. Ayrıca gerçekleşecek olan ticaretin süreklilik arz ediyor olması gerekmektedir. Amerika E-1 Ticaretçi Vizesi başvurusunun Amerika Konsolosluğu tarafından kabul edilmesi halinde Amerika Green Card sahibi olarak ABD sınırları içerisinde ikamet edilebilmektedir.

Amerika E1 Ticaretçi Vizesi - Amerika E2 Yatırımcı Vizesi Önemli Not

Amerika E1 Ticaretçi Vizesi - Amerika E2 Yatırımcı Vizesi sahibi kişilerin eş ve 21 yaşından küçük bekar çocukları asıl vize sahibi ile birlikte ABD sınırları içerisinde yaşayabilmektedir. Aynı vize kategorisi dahilinde başvuru gerçekleştirebilen aile üyeleri, vize başvurularının onaylanması halinde asıl vize sahibi ile aynı süre zarfında Amerika sınırları içerisinde ikamet edebilmektedir. E1 - E2 vize sahibinin eşinin ABD sınırları içerisinde çalışma istemesi halinde çalışma izni başvurusunda bulunarak çalışabilmektedir. Belirtilen durum dahilinde çalışma yeri konusunda herhangi bir kısıtlama uygulanmamaktadır. 

Amerika E2 Yatırımcı Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yatırım yapmaya karar veren yeterli sermayeye sahip yatırımcılar Amerika E2 Yatırımcı Vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. E-2 Vizesi başvurusunda bulunmak için başvuru yapacak kişinin vatandaşı olduğu ülke ile ABD arasında karşılıklı yatırım anlaşması olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devleti arasında söz konusu anlaşma mevcuttur. E-2 Yatırımcı Vizesi başvurusunda bulunacak kişinin yatırımcı şirketin sahibi, ortağı, müdürü, yöneticisi veya önemli bir pozisyonda görev alan çalışanı olması gerekmektedir. 

Amerika E1 Ticaretçi Vizesi - Amerika E2 Yatırımcı Vizesi

Amerika E2 Yatırımcı Vizesi sahibi olmak için gerekli yatırımın herhangi bir alt sınırı bulunmamaktadır. Yatırımın yeterliliği bir oran testi ile belirlenmektedir. Belirtilen oran testi yatırımın maddi olarak karşılığı ile yatırım yapılan işin değerinin karşılaştırılması ile yapılmaktadır. E2 Vizesi şartları doğrultusunda yatırım yapılacak olan şirketin ekonomik etkinliğine ve yaratmış olduğu istihdam miktarına bakılarak marjinal yatırım yapılabilir bir şirket olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Amerika E-2 Vizesi başvurusu yapılabilmesi için yatırım yapılacak şirketin geliştirilmesi, şirket yönetiminin devralınması gerekli belirtilen gerekli sermaye şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi başvurusunun Amerika Konsolosluğu tarafından kabul edilmesi halinde Amerika Green Card sahibi olarak ABD sınırları içerisinde ikamet edilebilmektedir.

Amerika E1 Ticaretçi Vizesi - Amerika E2 Yatırımcı Vizesi Gerekli Evrakları

 • T.C Kimlik / Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, 
 • Seyahat bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerliliği bulunan pasaport,
 • Sahip olunması halinde başvuru sahibine ait eski pasaportlar, 
 • Güncel tarihli 2 adet Biyometrik Fotoğraf, 
 • Aile ve adres bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
 • Amerika Vize Başvuru Formu / DS 160 Formu
 • Antetli kağıda İngilizce olarak yazılmış Vize Talep Dilekçesi,
 • Son ayın bilgisini içeren Faaliyet Belgesi Fotokopisi, 
 • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi,
 • Şirketin İmza Sirküleri Fotokopisi,
 • Son tarihli Vergi Levhası Fotokopisi,
 • 4B SGK Hizmet Dökümü,
 • MRV ücretini gösteren makbuz ve fotokopisi, 
 • Talep edilmesi halinde Form G-28 ile birlikte asıl başvuru sahibi adına düzenlenmiş DS-156E Formu,
 • Firma ve çalışanın Amerika E Vize uygunluğunu gösteren Firma ve E vize başvuru sahibini tanıtan önyazı,
 • 5 yıllık iş planı ve eğer mevcut bir firma ise son 3 yılın bilgisini içeren Vergi Beyanı, 
 • Şirketin Mülkiyet Kanıtı ve Şirket Tescil Belgesi,
 • Ticari faaliyetleri ve gerçek değeri gösteren kanıtlar,
 • Ofis, mal veya kira anlaşmalarını gösteren satın alma sözleşmesi evraklarının Amerika E1 Ticaretçi Vizesi ve Amerika E2 Yatırımcı Vizesi başvuru aşamasında ibraz edilmesi gerekmektedir.
Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov