Amerika E1 Ticaretçi Vizesi - Amerika E2 Yatırımcı Vizesi

Amerika E1 Ticaretçi Vizesi - Amerika E2 Yatırımcı Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde daimi olarak yaşamak ve çalışmak isteyen kişiler Amerika E1 - E2 Vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. Amerika E1-E2 Vizesi başvuru şartları arasında başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülke ile ABD ülkesi arasında karşılıklı ticaret ve yatırım anlaşmaları olması gerekliliği bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Amerika E1 Ticaretçi Vizesi - Amerika E2 Yatırımcı Vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.

Amerika E1 Ticaretçi Vizesi

Amerika ülke sınırları içerisinde ticaret amacı ile seyahat edecek kişilerin Amerika E-1 Ticaretçi Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. E-1 Ticaretçi vizesi başvurusu yapılabilmesi için ticaret alışverişinin ABD ve Türkiye arasında karşılıklı olarak gerçekleşiyor olması gerekmektedir. Ayrıca ticaretin uluslararası olarak kabul edilmiş olması belirtilmiş ticari etkinliklerden biri olması şartı aranmaktadır.

E-1 Vizesi için iki ülke arasında devam eden ticari ilişkilerin hali hazırda bulunuyor olması gerekmektedir. Yeni bir ticari ilişki yaratılacak olması halinde E-1 vizesi başvurusu yapılmamaktadır. Ayrıca gerçekleşecek olan ticaretin süreklilik arz ediyor olması gerekmektedir. Amerika E-1 Ticaretçi Vizesi başvurusunun Amerika Konsolosluğu tarafından kabul edilmesi halinde Amerika Green Card sahibi olarak ABD sınırları içerisinde ikamet edilebilmektedir.

Amerika E1 Ticaretçi Vizesi - Amerika E2 Yatırımcı Vizesi Önemli Not

Amerika E1 Ticaretçi Vizesi - Amerika E2 Yatırımcı Vizesi sahibi kişilerin eş ve 21 yaşından küçük bekar çocukları asıl vize sahibi ile birlikte ABD sınırları içerisinde yaşayabilmektedir. Aynı vize kategorisi dahilinde başvuru gerçekleştirebilen aile üyeleri, vize başvurularının onaylanması halinde asıl vize sahibi ile aynı süre zarfında Amerika sınırları içerisinde ikamet edebilmektedir. E1 - E2 vize sahibinin eşinin ABD sınırları içerisinde çalışma istemesi halinde çalışma izni başvurusunda bulunarak çalışabilmektedir. Belirtilen durum dahilinde çalışma yeri konusunda herhangi bir kısıtlama uygulanmamaktadır.

Amerika E2 Yatırımcı Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yatırım yapmaya karar veren yeterli sermayeye sahip yatırımcılar Amerika E2 Yatırımcı Vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. E-2 Vizesi başvurusunda bulunmak için başvuru yapacak kişinin vatandaşı olduğu ülke ile ABD arasında karşılıklı yatırım anlaşması olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devleti arasında söz konusu anlaşma mevcuttur. E-2 Yatırımcı Vizesi başvurusunda bulunacak kişinin yatırımcı şirketin sahibi, ortağı, müdürü, yöneticisi veya önemli bir pozisyonda görev alan çalışanı olması gerekmektedir.

Amerika E2 Yatırımcı Vizesi sahibi olmak için gerekli yatırımın herhangi bir alt sınırı bulunmamaktadır. Yatırımın yeterliliği bir oran testi ile belirlenmektedir. Belirtilen oran testi yatırımın maddi olarak karşılığı ile yatırım yapılan işin değerinin karşılaştırılması ile yapılmaktadır. E2 Vizesi şartları doğrultusunda yatırım yapılacak olan şirketin ekonomik etkinliğine ve yaratmış olduğu istihdam miktarına bakılarak marjinal yatırım yapılabilir bir şirket olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Amerika E-2 Vizesi başvurusu yapılabilmesi için yatırım yapılacak şirketin geliştirilmesi, şirket yönetiminin devralınması gerekli belirtilen gerekli sermaye şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi başvurusunun Amerika Konsolosluğu tarafından kabul edilmesi halinde Amerika Green Card sahibi olarak ABD sınırları içerisinde ikamet edilebilmektedir.

Amerika E1 Ticaretçi Vizesi - Amerika E2 Yatırımcı Vizesi Gerekli Evrakları

 • T.C Kimlik / Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
 • Seyahat bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerliliği bulunan pasaport,
 • Sahip olunması halinde başvuru sahibine ait eski pasaportlar,
 • Güncel tarihli 2 adet Biyometrik Fotoğraf,
 • Aile ve adres bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
 • Amerika Vize Başvuru Formu / DS 160 Formu,
 • Antetli kağıda İngilizce olarak yazılmış Vize Talep Dilekçesi,
 • Son ayın bilgisini içeren Faaliyet Belgesi Fotokopisi,
 • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi,
 • Şirketin İmza Sirküleri Fotokopisi,
 • Son tarihli Vergi Levhası Fotokopisi,
 • 4B SGK Hizmet Dökümü,
 • MRV ücretini gösteren makbuz ve fotokopisi,
 • Talep edilmesi halinde Form G-28 ile birlikte asıl başvuru sahibi adına düzenlenmiş DS-156E Formu,
 • Firma ve çalışanın Amerika E Vize uygunluğunu gösteren Firma ve E vize başvuru sahibini tanıtan önyazı,
 • 5 yıllık iş planı ve eğer mevcut bir firma ise son 3 yılın bilgisini içeren Vergi Beyanı,
 • Şirketin Mülkiyet Kanıtı ve Şirket Tescil Belgesi,
 • Ticari faaliyetleri ve gerçek değeri gösteren kanıtlar,
 • Ofis, mal veya kira anlaşmalarını gösteren satın alma sözleşmesi evraklarının Amerika E1 Ticaretçi Vizesi ve Amerika E2 Yatırımcı Vizesi başvuru aşamasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

Amerika E1 Ticaretçi Vizesi - Amerika E2 Yatırımcı Vizesi - Sıkça Sorulan Sorular

Amerika yatırımcı vizesi başvurusu için gerekli şartlar nedir?

Amerika ülke sınırları dahilinde yatırım gerçekleştirmeye karar veren ve yeterli sermayeye sahip olan yatırımcılar Amerika E2 Yatırımcı Vizesi başvurusu yapabilmektedir. E-2 Amerika yatırımcı vizesi başvurusunda bulunabilmek için başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülke ile Amerika Birleşik Devletleri arasında karşılıklı yatırım anlaşması imzalanmış olması gerekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yatırım anlaşması bulunmaktadır. Yatırımcı vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin şirket sahibi, şirket yöneticisi, şirket müdürü, şirket ortağı veya önemli bir pozisyonda görev almakta olan çalışanı olması gerekmektedir.

Amerika vizesi nasıl alınır ve başvuru kaç günde sonuçlanır?

Amerika vizesi başvurusu için ilk olarak seyahat amacına uygun olan vize türünün belirlenmiş olması gerekmektedir. Daha sonra Amerika Vize Başvuru Formu DS-160 formunun doldurulması şartı aranmaktadır. Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden form doldurma işleminin ardından randevu alınabilmektedir. Başvuru yapılan vize türüne ait belgelerin eksiksiz olarak konsolosluk değerlendirmesine sunulması gerekmektedir. Resmi tatil günlerine, konsolosluk yoğunluğuna veya ek evrak talep edilmesi durumları haricinde başvurular ortalama 4-5 iş günü içerisinde değerlendirilerek sonuçlanmaktadır.

Amerika vize fiyatları dahilinde yatırımcı vizesi için talep edilen ücret ne kadardır?

Amerika vize fiyatları Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. İlgili ücret başvuru yapılan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Amerika E2 Anlaşmalı Yatırımcı Vizesi başvuru işlemleri sırasında konsolosluk harç bedeli olarak 205 USD tutarı talep edilmektedir. Vize ücretleri konsolosluk tarafından dönemsel olarak güncellenmektedir. Bu nedenle başvuru öncesinde güncel ücretin teyit edilmesi önem arz eden konular arasında yer almaktadır.

Irak vatandaşı için Amerika vizesi başvuru detayları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti yasal oturum izni sahibi olan Irak vatandaşları Amerika vizesi başvurularını Amerika Ankara Büyükelçiliği veya diğer Amerika konsoloslukları aracılığıyla yapabilmektedir. Başvuru işlemleri aynı zamanda Amerika Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri aracılığıyla da tamamlanabilmektedir. Irak vatandaşlarının Amerika vize başvuruları Türkiye içerisindeki durumlarına göre değerlendirilmektedir. Başvuru işlemleri Türkiye’deki durumlarını gösteren evraklar aracılığıyla yapılmaktadır.

Turistik vize başvuruları Amerika vize merkezi kurumları aracılığıyla yapılır mı yoksa doğrudan konsolosluğa mı yapılması gerekir?

Amerika turistik vize başvuruları başvuru sahibinin ikamet ettiği bölgeye hizmet veren yetkili diplomatik temsilcilikler aracılığıyla yapılabilmektedir. Başvuru sahipleri dilerse başvuru sürecini konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan Amerika vize merkezi akredite kurumları aracılığıyla da tamamlayabilmektedir.