Amerika ESTA Vizesi İşlemleri

Amerika ESTA Vizesi İşlemleri

Amerika ESTA Vizesi, ABD ülke sınırları içerisine katılımcı olan ülke vatandaşlarının 90 günden daha kısa süren turistik veya ticari seyahatlerini vize sahibi olmadan gerçekleştirmelerini sağlayan vize muafiyet programıdır. Amerika ESTA Vizesi İşlemleri için “ESTA” (Electronic System for Travel Authorization) başvurusu ile sistem üzerinden onay alınması gerekmektedir. Program dahilinde olan ülke vatandaşları ESTA Vizesi ile ABD seyahatlerini gerçekleştirebilecekleri gibi B Tipi Amerika Vizesi başvurusunda bulunabilmeleri de mümkündür.

Amerika ESTA Vizesi İşlemleri

ESTA Vizesi / Vize Muafiyet Programı dahilinde ABD sınırları içerisine seyahat edebilmek için aşağıda sıralanan şartların tümüne uyulması zorunluluğu bulunmaktadır.

  • ESTA Vizesi başvurusunda bulunabilmek için seyahat amacının Amerika B Tipi ziyaretçi vizesi dahilinde yer alan amaçlara hizmet etmesi gerekmektedir. Belirlenen prosedüre göre turistik, aile veya arkadaş ziyareti, kısa süreli kurslara katılmak, tıbbi tedavi gibi seyahat amaçlarına uygun olması gerekmektedir. Turistik seyahat haricinde ESTA Vizesi bilimsel, mesleki veya ticari konferansa katılmak, kısa süreli eğitimlere katılmak, bir sözleşme müzakere etmek gibi ticari amaçlara da hizmet etmektedir. ESTA Vizesi ABD sınırları içerisinde çalışmak, sürekli olarak ikamet etmek, kredili bir kursta eğitim almak ve basın ile çalışmak gibi haklar tanımamaktadır.
  • Amerika ESTA Vizesi işlemleri için başvuru sahibinin Vize Muafiyet Programı dahilinde olan ülkelerden birinin vatandaşı olma zorunluluğu bulunmaktadır. ESTA Vizesi ile Irak, İran, Suriye ve Sudan vatandaşları ABD sınırları içerisine seyahat etme hakkından muaf tutulmaktadır.
  • Vize Muafiyet Programı dahilinde Amerika Birleşik Devletleri seyahati gerçekleştirecek kişilerin Electronic System for Travel Authorization (ESTA) - Seyahat İzin Belgesi onayı aracılığıyla yetkilendirilmiş olması gerekmektedir.
  • ESTA Vizesi sahibi olarak ABD ülke sınırları içerisine seyahat gerçekleştirecek kişilerin aynı zamanda doğru pasaport türüne sahip olmaları gerekmektedir. Belirlenen prosedürde başvuru sahibine ait pasaportun seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. 1 Nisan 2021 tarihi itibariyle e-pasaport sahibi olma zorunluluğu geçerlidir. E-pasaport elektronik çipli, geliştirilmiş ve güvenli bir pasaport türüdür. Sahip olunan e-pasaportun Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenmiş olan standartlara uyması gerekmektedir.

ESTA Vizesi Muafiyetleri

Vize Muafiyet Programı ile aşağıda yer alan iki kategoriden birinde yer alan kişiler ESTA Vizesi sahibi olarak ABD seyahatlerini gerçekleştirme hakkından muaf tutulmaktır. Ancak ilgili kişiler Amerika vizesi için başvuruda bulunabilmektedir.

  • İran, Irak, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen ülkelerinden birine 1 Mart 2011 tarihi itibariyle seyahat eden ve bu ülkelerde bulunan kişiler (askeri ve diplomatik amaçlı seyahat eden kişiler haricinde)
  • Vize Muafiyet Programı dahilinde olan ülkelerden birinin vatandaşlığı ile birlikte aynı zamanda Irak, İran, Suriye ve Sudan vatandaşı olan kişiler

Amerika ESTA Vizesi İşlemleri - Sık Sorulan Sorular

Vize Muafiyet Programı yerine Amerika vize türlerinden biri için başvuru yapılabilir mi?

Vize Muafiyet Programı ile ABD sınırları içerisine ESTA vizesi sahibi olarak seyahat edilebildiği gibi Amerika B Tipi Ziyaretçi vizesi sahibi olarak da seyahatler gerçekleştirilebilmektedir. ABD sınırları içerisine 90 günden daha uzun süreliğine seyahat edilecek olması halinde seyahat amacına uygun olan Amerika Vizesine başvuru yapılması gerekmektedir.

Amerika Vize başvurusunun reddedilmesi halinde ESTA Vizesi başvurusu yapılabilir mi?

Amerika vize başvurusunun herhangi bir nedenden dolayı reddedilmesi halinde bu durum ESTA vizesi başvurusunun da reddedilmesine neden olabilmektedir. Belirtilen konu ile ilgili olarak ayrıca ABD sınırları içerisine girişten muaf tutulma veya ABD giriş limanında ek incelemesi kararları uygulanabilmektedir. Vize Muafiyet Programı şartlarına uygunluktan emin olunmaması halinde Amerika vizesi başvurusunda bulunulması tavsiye edilmektedir.

ESTA Vizesi sahibi olarak Meksika, Kanada ya da ABD yakınında bulunan adalara seyahat edilebilir mi?

Vize Muafiyet Programı kapsamında ABD sınırları içerisine seyahat edilmesi halinde Meksika, Kanada ya da ABD yakınında yer alan bir adaya kısa süreli giriş yapılabilmektedir. ESTA vizesinin 90 günlük geçerli süresi içerisinde tekrardan ABD sınırları içerisine giriş yapma hakkı bulunmaktadır.

ESTA Vizesi başvurusunun kabul edilmesi halinde kesin olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş yapılabilir mi?

Vize Muafiyet Programı dahilinde yer alan ESTA Vizesi ile yalnızca bir Amerika Birleşik Devletleri liman veya havalimanına giderek ülkeye giriş için izin talep etme hakkı elde edilmektedir. ESTA vize başvurusunun onaylanması ABD sınırları içerisine kesin olarak giriş yapabilme anlamına gelmemektedir. Ülke sınırları içerisine girişe izin verilmesi yetkisi ilgili Vatan Güvenliği Departmanı ve Amerika Birleşik Devletleri Gümrük ve Sınır Güvenliği yetkililerine aittir.

Amerika Birleşik Devletleri içerisindeki konaklama süresi uzatılabilir mi?

ESTA Vizesi dahilinde ABD sınırları içerisine giriş yapan kişilerin vize sürelerini uzatma izni bulunmamaktadır. Ülkeye giriş sırasında pasaporta işlenen vize bitiş tarihine kadar ABD toprakların terk etme zorunluluğu bulunmaktadır.

ESTA Vizesi ile Amerika Birleşik Devletleri içerisindeki statü değiştirilebilir mi?

Vize Muafiyet Programı dahilinde sahip olunan ESTA Vizesi ile ABD'ye seyahat eden kişilerin ülkedeki statülerini değiştirmeleri ile ilgili herhangi bir izin verilmemektedir.

Bu web sitesi aşağıdaki imzaya bakıldığında Knightsp.com'a ait olarak görünüyor. Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi ile bağlantısı var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmektedir. Bu alanlarda yayınlamış olduğu bilgiler aracılığı ile danışmanlık, turizm, seyahat vb. şirketlere reklam alanı yaratarak stratejik partnerlik gerçekleştirmektedir. amerikakonsoloslugu.com web sitesinin Amerika Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile hiçbir ilgisi ve bağlantısı bulunmadığı gibi içerisinde yer alan bilgilerin resmi dayanağı bulunmamaktadır. Bu web sitesi içerikleri vize uzmanlarının tecrübeleri doğrultusunda ziyaretçilerin vize süreci ile ilgili bilgi sahibi olması amacı ile düzenlenmiştir. Doğru veya güncel olmadığını gördüğünüz bilgileri info@knightsp.com adresine bildirebilirsiniz. Site içeriklerinin bilgilendirme amaçlı olarak düzenlenmiştir. Bu nedenle bazı durumlarda bilgilerin ilgili konsolosluk ile iletişime geçilerek teyit edilmesi gerekmektedir.