Amerika K Nişanlı Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan biri ile nişanlı olunması halinde Amerika K Nişanlı Vizesi sahibi olarak ABD sınırları içerisine seyahat edilebilmektedir. Amerika K1 Vizesi sahibi olarak seyahat edilmesinin ardından sponsor olan ABD vatandaşı müstakbel eş ile 90 gün içerisinde Amerika sınırları içerisinde evlenme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

Amerika K Nişanlı Vizesi ile Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde evlenen kişi başvuru yaparak süresiz ikamet (oturma) izni sahibi olabilmektedir. Amerika K1 Vizesi işlemleri için nişanlı çiftin başvuru tarihinden en az 2 yıl önce tanışmış olması şartı aranmaktadır. ABD vatandaşı ve K1 vize başvuru sahibinin evlenmeleri önünde herhangi bir engel olmaması gerekmektedir. Ayrıca evlilik işlemlerinin ABD kanunlarına göre yasal olarak mümkün olması zorunluluğu bulunmaktadır. 

Amerika Büyükelçiliği Amerika K Nişanlı vize başvurusunda bulunacak kişilerden bazı tıbbi muayenelere katılmalarını talep etmektedir. Muayene ve yetkili doktorlar ile ilgili talimatlar başvuru gerçekleştirilen Amerika Büyükelçiliğe veya konsoloslukları tarafından verilmektedir. Konsolosluk tarafından talep edilen muayene işlemleri sırasında ABD Göçmenlik Yasası uyarınca belirlenen bazı aşıların da olunması şartı koşulmaktadır. Amerika K1 Vizesi başvurusu aşamasında olunan aşılar evlilik sonrası ABD Süresiz İkamet İzni (Green Card) başvurularında gerekli olmaktadır. 

Amerika K1 Nişanlı Vizesi başvurusunda bulunan kişinin maddi olarak geçimini sağlayabilir olduğunu kanıtlaması gerekmektedir ABD vatandaşı müstakbel eşin sponsor olması halinde yeterli maddi gelire sahip olduğunu gösteren evrakları ibraz etmesi gerekmektedir. Amerika K1 vize başvurusunun onaylanması halinde başvuru sahibi belirtilen 90 gün içerisinde ABD sınırları içerisindeki herhangi bir işte çalışabilmektedir. Amerika K1 Vizesi sahibinin 21 yaşından küçük ve evli olmayan çocukları Amerika K2 Vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. 

Amerika K Nişanlı Vizesi

Amerika K1 Nişanlı Vizesi Gerekli Evrakları 

 • T.C Kimlik / Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
 • Seyahat bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerliliği olan pasaport ve varsa sahip olunan eski pasaportlar, 
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf, 
 • Adres ve aile bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi,
 • Amerika DS-160 vize başvuru formu
 • Başvuru sahibinin veya ABD vatandaşı olan müstakbel eşin tüm masrafları karşılayacağını taahhüt eden Şahsi Vize Talep Dilekçesi
 • I-134 Yeminli Geçim Beyannamesi
 • Sabıka kaydı, 
 • İlk evliliği olmayan başvuru sahipleri için Boşanma İlamı veya Ölüm Kayıt Belgesi, 
 • Tıbbi muayene raporları, 
 • Müstakbel eşler arasında ilişkiye dair kanıtlar (fotoğraflar, mektuplar, yazışmalar vb.),
 • Sahip olunması halinde mahkeme kayıtları, 
 • Tüm belgelerin onaylı tercümeleri ibraz edilmelidir. 

Amerika K Nişanlı Vizesi Geçerlilik Süresi 

Amerika K1 Vizesi ile ABD sınırları içerisinde evlilik işlemleri için verilen 90 günlük süre içerisinde evliliğin gerçekleşmemesi halinde nişanlılık durumu sona ermiş sayılmaktadır. Amerika K Nişanlı Vizesi dahilinde verilen 90 günlük süresinin uzatılması söz konusu olmamaktadır. Amerika K1 Vizesi ile ABD sınırları içerisinde bulunan kişinin belirtilen 90 günlük süre içerisinde evlenmemesi halinde ülke sınırlarını terk etmesi gerekmektedir. Belirtilen yasal süre içerisinde ülkeden çıkış yapılmaması halinde ABD Göçmenlik Yasası ihlal edilmiş sayılmaktadır. Yasa ihlali bir sonraki Amerika vizesi ve göçmenlik başvurularını olumsuz etkilemektedir. 

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov