Amerika Adana Konsolosluğu

Amerika Adana Konsolosluğu

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Amerika Ankara Büyükelçiliği, Amerika İstanbul Başkonsolosluğu, Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu ve Amerika Adana Konsolosluğu Amerika Türkiye temsilcilikleri olarak hizmet vermektedir. Amerika Türkiye temsilcilikleri faaliyet alanları içerisinde yer alan görev bölgelerinde ikamet etmekte olan kişilere hizmet verebilmektedir. Konsolosluk görev alanları içerisinde ikamet eden vatandaşların vize işlemleri, nüfus kayıt işlemleri, kopya belgelerin onayı, imza tasdiki gibi işlemleri ilgili konsolosluğun yetkisi dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Hukuki ve ailevi işlemler haricinde Türkiye temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden Amerika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Amerika Adana Konsolosluğu dahilinde Eylül 2022 tarihinden beri Alejandro Hoot Baez Konsolos olarak görev almaktadır.

Amerika Adana Konsolosluğu Görev Bölgeleri

Adana, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van illerinde ikamet etmekte olan Amerika vatandaşlarının doğum kayıt işlemleri, noter işlemleri, resmi evrak tasdiki işlemleri, pasaport başvuru ve yenileme işlemleri, ölüm evrakları düzenleme işlemleri Amerika Adana Konsolosluğu yetki alanı içerisinde gerçekleştirilmektedir. Adana ve çevre illerinde ikamet eden T.C. vatandaşları ve Türkiye'de uzun süreli ikamet izni (oturum izni) bulunan yabancı ülke vatandaşlarının vize başvuruları Amerika Ankara Büyükelçiliği'ne yapılmaktadır.

Adana Amerika Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Adana Amerika Konsolosluğu yalnızca Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden Amerika vatandaşlık hizmetleri dahilinde hizmet vermektedir. Amerika Göçmen Vize ve Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuru işlemleri ile ilgili hizmet vermemektedir. Hafta içi hergün 08:00 - 17:00 saatleri arasında hizmet sağlamaktadır. Amerika Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü yalnızca Salı ve Perşembe günleri randevu ile işlemleri gerçekleştirmektedir.

Konsolosluk Hizmetleri

Amerika Adana Konsolosluğu, Türkiye'de ikamet eden Amerika vatandaşlarının pasaport başvuru ve yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, evlilik, ölüm işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Amerika Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü aracılığı ile pasaport işlemleri, konsolosluk doğum belgesi, oy kullanma yardımı, noter hizmetleri, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir. Adana Konsolosluğu Amerika Vatandaşlık Hizmet Bölümü dahilinde işlem gerçekleştirecek herkesin randevu alması gerekmektedir.

Pasaport - Kimlik Yenileme İşlemi

Adana Konsolosluğu 16 yaşından küçük çocuklar ve yetişkinler için pasaport başvuru işlemleri, pasaport yenileme işlemleri, kimlik yenileme işlemleri, kayıp veya çalıntı işlemleri konusunda hizmet vermektedir. Evrakların eksiksiz olarak hazırlanması halinde pasaport işlemleri ortalama 20 gün sürmektedir.

Doğum Belgesi İşlemleri

Konsolosluk raporu ile Doğum Belgesi Başvurusu ile (Consular Report of Birth Abroad - CRBA) Amerika sınırları dışında doğmuş olan çocuk adına Doğum Belgesi hazırlanmaktadır.

Noter Hizmetleri

Amerika ve diğer ülkelerin vatandaşları Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanacakları evrakları için Adana Konsolosluğundan noterlik hizmeti alabilmektedir. Noter işlemi yapılacak olan belgeler için resimli bir kimlik sunulması gerekmektedir. Noter işleminin şahit gerektirmesi halinde şahitler ile birlike konsolosluğa gidilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Noter Hizmetleri için Adana Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden randevu alınması gerekmektedir.

Apostille Şerhi İşlemleri

Adana Amerika Konsolosluğunun Türkiye'den alınmış olan resmi belgeler üzerinde onay/tasdik işlemi gerçekleştirme yetkisi bulunmamaktadır. Belgelerin onay ve tasdik işlemleri Adana Valiliği'nden apostille şerhi yaptırılması halinde gerçekleştirilmektedir. Apostil mührü için belgelerin noter tasdikli temin tercüme işleminin yapılması gerekmektedir. Apostil şerhi bulunan belgeler (Lahey Yasal Tasdik Sertifikalı) Lahey Anlaşmasının geçerli olduğu ülkelerde başka bir merciden onay alınmasına gerek olmadan kullanılabilmektedir.

Apostil şerhi aşağıda adreste bulunan Adana Valiliği'nden alınabilmektedir:

Adana Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü, Mücahitler Caddesi, Adana

Adana Amerika Konsolosluğu Adres

Girne Bulvarı, Güzelevler Mahallesi, No:212, Yüreğir / Adana

Konsolosluk Resmi Tatil Günleri

Konsolosluk ve diğer Amerika Türkiye Temsilcilikleri T.C. ve ABD 2022 resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Konsolosluk işlemleri ile ilgili herhangi bir gecikme yaşamamak adına resmi tatil günlerinin göz önünde bulundurulması oldukça önem arz etmektedir.

2022 Yılı Resmi Tatil Günleri

1 OcakYeni Yıl
17 OcakMartin Luther King Jr'ın Doğum Günü
21 ŞubatBaşkan Washington'ın Doğum Günü
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 MayısEmek ve Dayanışma Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
30 MayısAnma Günü
20 HaziranFederal Tatil
4 TemmuzBağımsızlık Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzMilli Birlik ve Demokrasi Günü
30 AğustosZafer Bayramı
9 EylülLabor Day
10 EkimColumbus Günü
28-29 EkimCumhuriyet Bayramı
11 KasımGaziler Günü
24 KasımŞükran Günü
26 AralıkNoel Tatili
31 AralıkYılbaşı Tatili


Amerika Adana Konsolosluğu - Sıkça Sorulan Sorular

Amerika konsolosluğu vize evrakları içerisinde hangi belgeler yer almaktadır?

Amerika Konsolosluğu tarafından Amerika vizesine başvuru sürecinde talep edilen belgeler başvuru yapılan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle ilk olarak seyahat amacına uygunluk gösterecek olan vize türünün belirlenmiş olması gerekmektedir. Vize türünün yanı sıra seyahat süresi, ülke sınırları içerisine giriş hakkı ve başvuru sahibi kişinin mesleki durumu talep edilen belgeler de farklılık olmasına neden olabilmektedir. Pasaport, Vize Başvuru Formu, Vize Talep Dilekçesi, Biyometrik Fotoğraf gibi belgeler tüm başvurularda talep edilmektedir. Diğer belgeler için vize türünün belirlenmiş olması gerekmektedir.

Amerika turistik vize başvuruları kaç günde sonuçlanmaktadır?

Amerika turistik vizesine başvuru işlemleri Amerika Konsolosluğu tarafından ortalama 4-5 iş günü içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır. Başvuruların değerlendirilmesi konusunda Amerika Büyükelçiliği ve Amerika Başkonsolosluğu yetkili merciilerdir. Başvuru sürecinde danışmanlık hizmeti sağlayan akredite vize başvuru merkezlerinin vize taleplerini değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi bulunmamaktadır.

Amerika vizesi Edirne ilinden nereye başvuru yapılarak alınmaktadır?

Amerika vizesi Edirne ve çevre illerinde ikamet eden vatandaşlar için ilgili bölgeye hizmet vermekte olan Amerika İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılmaktadır. Başvurular Edirne ve çevresinde ikamet eden kişiler için akredite vize başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru aşamasında danışmanlık desteği veren kurumların Amerika vizesi taleplerini değerlendirme yetkisi bulunmamaktadır.

Amerika vize reddi durumunda ne yapılabilmektedir?

Amerika Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilen Amerika vize talepleri ret kararı ile sonuçlandırılabilmektedir. Konsoloslukların başvuruyu olumsuz değerlendirme nedenlerini açıklama zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat ret nedeninin başvuru sahibine belirtilmiş olması durumunda ilgili nedeni ortadan kaldırmak şartıyla tekrardan başvuru yapılabilmektedir. Başvuru sahipleri dilerse vize reddi kararına karşı itiraz dilekçesi yazabilme hakkına sahiptir.

Amerika vize randevusu alınması halinde şahsen gidilmesi gerekir mi?

Amerika vize başvuru işlemleri sırasında Amerika Konsolosluğu başvuru sahiplerini tanıma ve seyahat nedenlerini öğrenme amacıyla mülakat gerçekleştirmektedir. Başvuru sahiplerinin söz konusu mülakat için belirtilen gün ve saatte konsolosluk içerisinde şahsen bulunmaları gerekmektedir.