Amerika Adana Konsolosluğu

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Amerika Ankara Büyükelçiliği, Amerika İstanbul Başkonsolosluğu, Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu ve Amerika Adana Konsolosluğu Amerika Türkiye temsilcilikleri olarak hizmet vermektedir. Amerika Türkiye temsilcilikleri faaliyet alanları içerisinde yer alan görev bölgelerinde ikamet etmekte olan kişilere hizmet verebilmektedir. Konsolosluk görev alanları içerisinde ikamet eden vatandaşların vize işlemleri, nüfus kayıt işlemleri, kopya belgelerin onayı, imza tasdiki gibi işlemleri ilgili konsolosluğun yetkisi dahilinde gerçekleştirilmektedir. 

Hukuki ve ailevi işlemler haricinde Türkiye temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden Amerika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Amerika Adana Konsolosluğu dahilinde Eylül 2018 tarihinden beri Alejandro Hoot Baez Konsolos olarak görev almaktadır. 

Amerika Adana Konsolosluğu Görev Bölgeleri 

Adana, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van illerinde ikamet etmekte olan Amerika vatandaşlarının doğum kayıt işlemleri, noter işlemleri, resmi evrak tasdiki işlemleri, pasaport başvuru ve yenileme işlemleri, ölüm evrakları düzenleme işlemleri Amerika Adana Konsolosluğu yetki alanı içerisinde gerçekleştirilmektedir. Adana ve çevre illerinde ikamet eden T.C. vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli ikamet izni (oturum izni) bulunan yabancı ülke vatandaşlarının vize başvuruları Amerika Ankara Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. 

Adana Amerika Konsolosluğu Çalışma Saatleri 

Adana Amerika Konsolosluğu yalnızca Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden Amerika vatandaşlık hizmetleri dahilinde hizmet vermektedir. Amerika Göçmen Vize ve Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuru işlemleri ile ilgili hizmet vermemektedir. Hafta içi hergün 08:00 - 17:00 saatleri arasında hizmet sağlamaktadır. Amerika Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü yalnızca Salı ve Perşembe günleri randevu ile işlemleri gerçekleştirmektedir. 

Konsolosluk Hizmetleri 

Amerika Adana Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden Amerika vatandaşlarının pasaport başvuru ve yenileme, kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, evlilik, ölüm işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Amerika Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü aracılığı ile pasaport işlemleri, konsolosluk doğum belgesi, oy kullanma yardımı, noter hizmetleri, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir. Adana Konsolosluğu Amerika Vatandaşlık Hizmet Bölümü dahilinde işlem gerçekleştirecek herkesin randevu alması gerekmektedir. 

Amerika Adana Konsolosluğu

Pasaport - Kimlik Yenileme İşlemi 

Adana Konsolosluğu 16 yaşından küçük çocuklar ve yetişkinler için pasaport başvuru işlemleri, pasaport yenileme işlemleri, kimlik yenileme işlemleri, kayıp veya çalıntı işlemleri konusunda hizmet vermektedir. Evrakların eksiksiz olarak hazırlanması halinde pasaport işlemleri ortalama 20 gün sürmektedir. 

Doğum Belgesi İşlemleri

Konsolosluk raporu ile Doğum Belgesi Başvurusu ile (Consular Report of Birth Abroad - CRBA) Amerika sınırları dışında doğmuş olan çocuk adına Doğum Belgesi hazırlanmaktadır. 

Noter Hizmetleri 

Amerika ve diğer ülkelerin vatandaşları Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanacakları evrakları için Adana Konsolosluğundan noterlik hizmeti alabilmektedir. Noter işlemi yapılacak olan belgeler için resimli bir kimlik sunulması gerekmektedir. Noter işleminin şahit gerektirmesi halinde şahitler ile birlike konsolosluğa gidilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Noter Hizmetleri için Adana Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden randevu alınması gerekmektedir.

Apostille Şerhi İşlemleri 

Adana Amerika Konsolosluğunun Türkiye’den alınmış olan resmi belgeler üzerinde onay/tasdik işlemi gerçekleştirme yetkisi bulunmamaktadır. Belgelerin onay ve tasdik işlemleri Adana Valiliği’nden “apostille” şerhi yaptırılması halinde gerçekleştirilmektedir. Apostil mührü için belgelerin noter tasdikli temin tercüme işleminin yapılması gerekmektedir. Apostil şerhi bulunan belgeler (Lahey Yasal Tasdik Sertifikalı) Lahey Anlaşmasının geçerli olduğu ülkelerde başka bir merciden onay alınmasına gerek olmadan kullanılabilmektedir. 

Apostil şerhi aşağıda adreste bulunan Adana Valiliği’nden alınabilmektedir:

Adana Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü, Mücahitler Caddesi, Adana

Adana Amerika Konsolosluğu Adres

Girne Bulvarı, Güzelevler Mahallesi, No:212, Yüreğir / Adana 

Konsolosluk Resmi Tatil Günleri 

Konsolosluk ve diğer Amerika Türkiye Temsilcilikleri T.C. ve ABD 2020 resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Konsolosluk işlemleri ile ilgili herhangi bir gecikme yaşamamak adına resmi tatil günlerinin göz önünde bulundurulması oldukça önem arz etmektedir. 

2020 Yılı Resmi Tatil Günleri 

 • 01.01.2020 - Yeni Yıl
 • 20.01.2020 - Martin Luther King Günü 
 • 17.02.2020 - Başkan Washington’un Doğum Günü 
 • 23.04.2020 - Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı 
 • 01.05.2020 - Emek ve Dayanışma Günü 
 • 19.05.2020 - Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 
 • 25.05.2020 - Memorial Day 
 • 23.05 - 26.05 2020 - Ramazan Bayramı 
 • 04.07.2020 - Ulusal Bağımsızlık 
 • 30.08.2020 - Zafer Bayramı 
 • 30.08 - 03.09 2020 - Kurban Bayramı 
 • 07.09.2020 - Labor Day 
 • 12.10.2020 - Columbus Day 
 • 29.10.2020 - Cumhuriyet Bayramı 
 • 11.11.2020 - Veterans (Armistice) Day
 • 26.11.2020 - Şükran Günü
 • 25.12.2020 - Noel
Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov