Amerika Konsolosluğu Adana

Amerika Konsolosluğu Adana Adresi

Girne Bulvarı, Güzelevler Mahallesi No: 212 Yüreğir / ADANA


Amerika Konsolosluğu Adana Çalışma Saatleri

Amerika Konsolosluğu Adana sadece Amerikan vatandaşlık hizmetleri vermekte olup; Amerika Göçmen Vize ve Amerika Göçmen Olmayan vize hizmeti vermemektedir. Amerika Adana Konsolosluğu haftaiçi her gün Saat: 08.00-17.00 arasında hizmet vermektedir. Adana Amerika Konsolosluğu Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü, Salı ve Perşembe günleri randevu ile hizmet vermektedir. Amerikan ve Türk tatillerinde başvurulara kapalıdır.


Amerika Konsolosluğu Adana Konsolosluk Görevlileri

A.B.D Dışişleri Bakanlığı tarafından, Türkiye dış temsilcilik görevini Adana'da yürüten Amerika Konsolosluğu, Güneydoğu Anadolu bölgesinde tek yetkili kurumdur. Bu bölgenin stratejik öneminden ötürü konsolos ve konsolos yardımcısı olmak üzere kurum altında iki farklı statüde konsolosluk görevli kadrosu atanmaktadır. Linda Stuart Specht, 21 Ağustos 2015 tarihi itibariyle A.B.D. Adana Konsolosu olarak göreve başlamıştır. Amerika Adana Konsolosluğu kurumu altında, "Konsolos" olarak ayrıca; Brian Keith Harp, Eric Transfeldt Atkıns, James Michael Saxton Ruiz görevlerini yürütmektedirler.

Amerika Adana Konsolosluğu kurumu altında "Konsolos Yardımcısı" olarak Jennifer Rose Chappell, Matthew Raleigh Johnson ve Aamer Khan yetkilendirilmiştir.


Amerika Konsolosluğu Adana Görev Bölgesi

Adana, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van illerinde ikamet eden Amerikan vatandaşlarının resmi evrak tasdik işlemleri, doğum kayıt işlemleri, noterlik işlemleri, ölüm evrakları düzenleme işlemleri, pasaport başvuru ve yenileme işlemleri konusunda destek vermektedir. Adana ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşların vize başvurularını Ankara Amerika Büyükelçiliği üzerinden yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekir.


Amerika Konsolosluğu Adana Resmi Tatil Günleri

Adana Amerika Konsolosluğu ve Amerika Türkiye Temsilcilikleri Amerika Birleşik Devletleri'nin 2017 yılı resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2017 yılı resmi tatillerinde hizmet verememektedir. Amerika Konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak işlemlerini organize etmelidirler.

01.01.2017
16.01.2017
20.02.2017
23.04.2017
01.052017
19.05.2017
29.05.2017
24-27.06.2017
04.07.2017
30.08.2017
31.08-04.09.2017
04.09.2017
09.09.2017
28-29.10.2017
11.11.2017
23.11.2017
25.12.2017
Yeni Yıl
Martin Luther King, Jr'ın doğum Günü
Başkan Washington’un Doğum Günü
Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Emek ve Dayanışma Günü
Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
Memorial Day
Ramazan Bayramı
Bağımsızlık Günü
Zafer Bayramı
Kurban Bayramı
Labor Day
Columbus Günü / Columbus Day
Cumhuriyet Bayramı
Gaziler Günü
Şükran Günü
Noel Tatili

Amerika Adana Konsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri

Amerika Adana Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Amerika vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü’nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir. Amerika Adana Konsolosluğu Amerikan Vatandaşları Hizmet Bölümü’nden hizmet almak isteyen herkesin randevu alması gerekmektedir. Vatandaşlık Randevu Sistemi üzerinden başvuru sahipleri randevularını önceden ayarlanabileceği için Konsoloslukta bekleme süreleri azalacak ve başvurular daha hızlı ve verimli bir şekilde işleme alınacaktır. Adana'daki Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü Salı ve Perşembe günleri randevu ile hizmet vermektedir. Pazartesi ve Çarşamba günleri, Amerikan ve Türk tatillerinde başvurulara kapalıdır.

Amerika Konsolosluğu Pasaport - Kimlik Yenileme İşlemi

16 Yaşından Küçük Çocuklar İçin Pasaport Başvuru İşlemleri, yetişkinler için ilk 10 yıllık pasaport başvuru işlemleri (16 yaşından büyükler için), eski pasaportu yenileme işlemi, kayıp veya çalıntı pasaport başvuru işlemi..

Amerika Konsolosluğu Doğum Belgesi İşlemi

Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad-CRBA)Başvurusu, Amerika dışında doğan bir çocuk adına hazırlanan Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad-CRBA)

Doğum Belgesi ve Pasaport Çıkarma İşlem Süresi

Başvuruda istenilen belgeler tam olarak sunuldu ise, pasaport çıkması normal şartlar altında 20 gün sürmektedir.

Amerika Konsolosluğu Noterlik Hizmeti

Amerikan ve diğer ülke vatandaşlarının Amerika’da kullanma ihtiyacı bulunan evrakları için Amerikan Adana Konsolosluğu'ndan noterlik hizmeti alabilirler. Noterlik hizmeti işlemleri, her konsolos onayı için 50$’dır. Noterlik işlemi yapılacak belgeler için resimli bir kimlik sunulmalıdır. Eğer noterlik işlemi şahit gerektiren bir durum ise; şahitler ile birlikte Konsolosluğa gelinmesi gerekmektedir. Noterlik hizmeti için Amerika Adana Konsolosluğu resmi sitesi üzerinden randevu alınmalıdır.

Amerika Konsolosluğu "Apostille" şerhi İşlemi:

Adana Amerika Konsolosluğu, Türkiye’den alınmış olan resmi belgeler üzerinde onay/tasdik yapma yetkisi yoktur. Bu belgelerin onay/tasdik işlemleri, Adana Valiliğinden “apostille” şerhi yaptırılarak alınabilmektedir. “Apostille” şerhi için, belgelerin noter tastikli yeminli tercümesi yapılmalıdır. “Apostille” şerhli belgeler (Lahey Yasal Tasdik sertifikasına sahip belgeler) Lahey Anlaşmasının geçerli olduğu ülkelerde (Türkiye ve ABD’de dahil) başka bir merciden onay alınmadan kulanılabilir.

“Apostille” şerhi aşağıdaki adresi bulunan Adana Valiliği'nden alınabilmektedir:

Adana Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü, Mücahitler Caddesi, Adana

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov