Amerika Liseleri

Amerika Liseleri

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisindeki Amerika Liseleri devlet ve özel liseler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Eğitim vermekte olan iki lise türünden biri öğrenci hedefi ve aile bütçesine göre tercih edilebilmektedir. ABD sınırları içerisinde 26 binin üzerinden Amerika Devlet Lisesi ve 11 binin üzerinde Amerika Özel Lisesi bulunmaktadır.

ABD Liseleri Türkiye'de olduğu gibi 4 yıl eğitim vermektedir. ABD'de bir liseden mezun olan öğrenci Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki herhangi bir üniversiteye sınavsız girme hakkına sahip olmaktadır. Amerika Liseleri dahilinde eğitim almış olan öğrenciler not ortalamalarına göre dünyanın sayılı üniversitelerine kabul edilebilmektedir.

Amerika Lise Eğitim Sistemi

Amerika devlet ve özel liselerinin eğitim programları ve müfredatları eyaletlere göre belirlenmektedir. Her eyaletin lise eğitim programı ve müfredatı birbirinden farklı olmaktadır. Amerika Lise Eğitim Sistemi dünyadaki diğer eğitim sistemlerine göre oldukça farklı sürdürülmektedir. Lise öğrencileri müfredatın dışında sosyal sorumluluk, gönüllü hizmetler aktif destek programları, sanat ve spor faaliyetleri yürütmektedir. Amerika Lise Eğitim Sistemi içerisinde sanat, spor, fen ve askeri eğitim veren lise türleri yer almaktadır.

Amerika Liseleri öğrencilerine yalnızca teorik eğitim vermemektedir. Lise öğrencileri ilk yıllarından itibaren öğrendiklerini uygulamaya yönelik eğitim almaktadır. Öğrencilerin istek ve yetenekleri doğrultusunda eğitim alma hakları bulunmaktadır. 4 yıl süren lise eğitimi sonunda öğrenciler üniversite eğitimine hazır halde mezun olarak eğitim ve isteklerine göre üniversite tercihi yapabilmektedir.

Amerika devlet liselerinden birinde eğitim almayı düşünen öğrenciler istekleri dahilinde 1 yıl sonunda özel bir liseye geçiş hakkına sahip olmaktadır. Amerika devlet liselerinden birinde okumak mali açıdan uygun olmakla birlikte kısıtlı vize ve öğrenci alımı nedeniyle yurt dışından gelen öğrenciler anca 1 yıl eğitim hakkı tanımaktadır. Belirtilen 1 yıllık süre sonunda öğrencilerin ülkelerine dönerek eğitimlerine devam etme ve Amerika'da özel bir liseye geçiş hakları bulunmaktadır.

Amerika Lise Eğitimi Şartları

Yaş Şartı

Amerika Lise Eğitimi yalnızca 14-19 yaş arasındaki öğrenciler için geçerli olmaktadır.

Dil Seviyesi Yeterliliği

Amerika Liselerine kabul edilebilmek için öğrencilerin yeterli seviyede İngilizce bilgisine sahip olması şartı aranmaktadır. Öğrencilerin İngilizce dil seviyelerini bazı sınavlar dahilinde kanıtlaması gerekmektedir. IELTS ve TOEFL Junior Sınavı, öğrencilerin Amerika Liselerinde eğitim alabilmesi için geçmesi gereken sınavlar arasında yer almaktadır.

Not Ortalaması

Amerika Liselerinde eğitim alabilmek için aranan şartlardan bir diğeri ise not ortalamasıdır. Öğrencilerin son eğitimlerinde 100 üzerinden en az 70 puan not ortalamasına sahip olması şartı aranmaktadır.

Önemli Not: Amerika Lise Eğitim Şartları dahilinde bazı eyaletlerdeki bazı liseler öğrencilerden farklı koşullar talep edebilmektedir.

Amerika Liseleri Konaklama Olanakları

Amerika liseleri eğitim sürecinde konaklama olanakları 3 farklı şekilde olabilmektedir. Belirlenen koşulların oluşmasında ve seçilebilmesinden bazı kriterler yer almaktadır. Eğitim almak istenilen eyalet, lise kural ve olanaklarına göre konaklama seçenekleri değişiklik gösterebilmektedir.

Aile Yanı Konaklama

Amerika'da yer alan bir devlet lisesinde eğitim alma süresinin 1 olması nedeniyle devlet lisesinde eğitim gören öğrenciler genellikle aile yanında konaklamaktadır. Özel lise eğitimi gören gören öğrenciler de aile yanında konaklama yapma hakkını kullanabilmektedir. Aile yanı konaklama seçeneği ile öğrenciler kültürel adaptasyon sürecini hızla tamamlayarak İngilizce dil seviyelerini geliştirebilmektedir.

Yurt Konaklama

Amerika lise eğitimi sürecinde öğrenciler lise yurtlarında ve özel yurtlarda konaklama yapabilmektedir. Yatılı olmayan özel liselerin yurtları okulun içinde olabileceği gibi okula yakın mesafe de olabilmektedir. Kız ve erkek lise öğrencileri için ayrı yurtlar bulunmaktadır. Birçok etkinliğe ev sahipliği yapması ve farklı kültürden öğrencilerin bir arada kalması açısından yurt konaklaması öğrencilere oldukça fayda sağlamaktadır.

Evde Konaklama

Lise eğitimi nedeniyle Amerika sınırları içerisine seyahat eden öğrenciler aileleri ile beraber kalmak istemeleri halinde bir ev kiralayarak konaklama yapabilmektedir. Öğrencilerin gelişimi ve mali açıdan çok tercih edilmeyen bir seçenek olmasına eğitim sürecini ev kiralayarak geçirme isteğe bağlı olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Amerika Liseleri Ücretleri

ABD lise fiyatları eyalet, devlet ve özel lise şartlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Amerika Devlet Liseleri ücretleri 15.000 - 30.000 $ arasında değişmektedir. Amerika Özel Lise fiyatları ise 20.000 - 60.000 $ arasında değişiklik göstermektedir. Belirtilen ücretler her eyalet ve lise için farklı olmaktadır. Lise seçim aşamasında göz önünde bulundurulması oldukça önem arz etmektedir.

Amerika Lise Eğitim Bursları

Amerika Lise Eğitim Bursları için belirlenen bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Eğitim bursu seçenekleri devlet ve özel liseler için farklılık göstermektedir. Devlet lisesinde eğitim bursu alarak öğrenime devam etmek için Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Eğitim ve Kültür Programları burslarının takip edilmesi gerekmektedir. YFU (Youth for Understanding) bursu bunlardan bir tanesidir.

Amerika Özel Liselerine burslu eğitim alabilmek için ilgili konuda yeteneğin ispatlanması şartı aranmaktadır. Sanat ve spor bursları için uygulanan yetenek sınavlarına girilerek başarılı olunması gerekmektedir.

Amerika Lise Eğitimi için Gereken Belgeler

Amerika Lise Eğitimi için talep edilen belgeler eyalet ve liseye göre farklılık göstermekle birlikte aşağıda yer alan belgeler ortak olarak ibraz edilmektedir.

  • Lise Başvuru Formu,
  • Not Döküm Belgesi - Transkript,
  • Fotoğraf,
  • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
  • Eğitim görülecek liseye yazılmış niyet mektubu,
  • İngilizce yeterlilik sınav sonucu,
  • Öğrenci velisinin imzalamış olduğu izin belgesi,
  • Sağlık Raporu belgelerinin sunulması gerekmektedir.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika Liseleri eğitimi için Amerika öğrenci vizesi sahibi olma şartı aranmaktadır. ABD öğrenciler için iki tür vize seçeneği sunmaktadır: Amerika F1 Vizesi ve Amerika M1 Vizesi. Belirtilen vize türlerinden hangisine başvurulacağı eğitim alınacak kuruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Amerika öğrenci vizesi için gerekli evraklar başvuru yapılacak vize türüne göre farklılık göstermektedir. Başvuru sürecinde vize türünün belirlenmesi ile birlikte uygun olan gerekli evrakların ibraz edilmesi gerekmektedir.

Amerika Liseleri - Sıkça Sorulan Sorular

Amerika öğrenci vizesi için gerekli evraklar hangileridir?

Amerika öğrenci vizesine başvuru işlemlerinde Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, seyahat bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerli olacak Pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, öğrencilik durumunu gösteren belgelerinin ibraz edilmesi zorunludur. Amerika Vize Başvuru Formu, Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Vize Talep Dilekçesi, Banka Hesap Dökümleri gibi belgeler talep edilmektedir. Başvurunun niteliğine göre konsolosluk tarafından talep edilen belgeler farklılık gösterebilmektedir.

Amerika vizesi için muvafakatname hangi durumlarda talep edilmektedir?

Amerika Birleşik Devletleri ülke sınırları içerisine 18 yaşını doldurmadan seyahat edecek kişilerin ebeveynlerinin iznini gösteren noter onaylı muvafakatname ile vize başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Amerika turistik vizesi, öğrenci vizesi gibi başvurularda başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olması ve ABD sınırları içerisine yalnız seyahat edecek olması durumunda muvafakatnamenin başvuru dosyasına eklenmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Amerika vizesi kaç günde çıkar ve geç sonuçlanma ihtimali var mıdır?

Amerika vize işlemlerinin başarılı ve eksiksiz olarak gerçekleştirilmiş olması halinde 4 ila 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru aşamasında talep edilen belgeler arasında eksiklik olması değerlendirme sırasında ek evrak talep edilmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda sonuçlanma süresinde değişiklikler meydana gelebilmektedir. Amerika Konsolosluğu T.C. ve ABD resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Başvurunun resmi tatil günlerine veya konsolosluk yoğunluğuna denk gelmesi durumunda vize değerlendirmesi tahmin edilenden uzun sürebilmektedir.

Amerika vize formu doldurma aşamasında dikkat edilmesi gerekenler adımlar hangileridir?

Amerika vize başvuru sürecinin ilk aşamasında Amerika vize başvuru formu DS-160 formu doldurulması yer almaktadır. DS-160 Formu Amerika Konsolosluğu tarafından hazırlanmış resmi belge niteliği taşıyan bir formdur. Bu nedenle formda yer almakta olan sorulara gerçeğe uygun, tutarlı ve tam yanıtlar verilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi takdirde başvuru vize reddi kararı ile sonuçlanabilmektedir. Formda bulunan sorulara verilen yanıtlar ile konsolosluk mülakatı sırasında yöneltilen sorulara verilen yanıtların birbirini desteklemesi oldukça önem arz etmektedir.

Amerika vize bedeli başvuru olumsuz sonuçlandığında iade edilir mi?

Amerika vize başvuruları Amerika Konsolosluğu tarafından vize reddi kararı ile sonuçlanabilmektedir. Konsoloslukların ret nedenleri açıklama zorunluluğu olmamakla birlikte genel olarak vize reddi nedeni başvuru sahibine iletilmektedir. Bu durumda vize reddine yol açan nedeninin ortadan kaldırılması ile birlikte tekrar başvuru yapılabilmektedir. Başvuru sahibi dilerse konu ile ilgili olarak itiraz dilekçesi yazabilme hakkına sahiptir. Amerika vize başvurusunun herhangi bir nedenden dolayı ret kararı ile sonuçlanması halinde başvuru aşamasında ödenen Amerika vize ücreti başvuru sahibine iade edilmemektedir. Bu nedenle sürecin en doğru şekilde yönetilmesi oldukça önem arz etmektedir.