Amerika Vize Başvuru Formu

Amerika vize başvuru işlemleri sırasında Amerika vize başvuru formu doldurma zorunluluğu bulunmaktadır. Göçmen olmayan Amerika vizeleri için online ortamda DS-160 vize başvuru formu doldurulmaktadır. Amerika vize başvuru formu içerisindeki sorulara verilen yanıtlar Amerika Konsolosluğu vize değerlendirme aşamasında oldukça önem arz etmektedir. 

Amerika DS 160 formu doldurma işleminden sonra elektronik olarak onaylanması ile birlikte girilmiş tüm bilgiler konsolosluğa gönderilmektedir. Form içerisindeki sorulara gerçeğe uygun yanıtlar verilmesi ve eksiksiz olarak doldurulması vize onayı şartları arasında yer almaktadır. DS-160 formu doldurulmasının ardından Amerika Konsolosluğu ile gerçekleşecek olan vize randevusu için form onay sayfasının başvuru sahibinin yanında olması gerekmektedir.

Amerika DS-160 Formu Doldurma Aşamaları 

1.Aşama

 Amerika vizesi başvuru işlemleri sırasında Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden DS-160 Amerika vize başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Amerika vize başvurusu için talep edilen 5x5 cm ölçülerindeki biyometrik fotoğrafın dijital olarak başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle form doldurma aşamasına geçmeden önce biyometrik fotoğrafın taratılarak jpg. formatında bilgisayara kaydedilmesi oldukça önem arz etmektedir. 

Amerika Vize Başvuru Formu doldurma aşamasına geçilmesinin ardından bir güvenlik sorusu seçilip cevaplanması gerekmektedir. Güvenlik sorusunun cevaplanmasının ardından başvuru sahibine kişiye özel bir başvuru (ID) numarası verilmektedir. Başvuru (ID) numarası DS-160 formundan çıkıldığında kalınan yere kolaylıkla ulaşmayı sağlamaktadır. Güvenlik sorusu cevaplanmasının ardından verilen ID numarasının kaydedilmesi unutulmamalıdır.

2.Aşama

Amerika Vize Başvuru Formu / DS-160 Formu doldurma işlemine başlarken öncelikle başvuru yapılacak ilin konsolosluğu seçilmesi gerekmektedir. (TURKEY-ISTANBUL veya TURKEY-ANKARA) Başvuru yapılacak konsolosluğun seçilmesinin ardından “Start An Application” (Uygulamayı Başlat) butonuna tıklanması ile form doldurma işlemi başlatılmaktadır. 

Amerika vize başvuru formu içerisine girilen bilgileri Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi internet sitesine kaydedilmek için bitirilen her sayfa sonunda “Next” (Sonraki) butonuna basılması gerekmektedir. Doldurma işlemi sona ermemiş fakat kaydetme işlemi gerçekleştirilmiş bir forma 30 gün içerisinde geri dönülerek doldurulmaya devam edilebilmektedir. 

Amerika vize başvuru formunu bilgisayar sabit belleğine kaydetmek için “Save Application to File” (Formu Dosyaya Kaydet) butonuna tıklanması gerekmektedir. Dosya indirme penceresinden “Save” (Kaydet) butonuna tıklanmasının ardından form bilgisayar sabit belleğine kaydedilmektedir. Başvuru formuna tekrar ulaşmak istenmesi halinde “Getting Started” (Başlangıç) kısmından “Import Application Date” (Başvuru Tarihini İçe Aktar) opsiyonun seçilmesi ile daha önce girilen bilgilere ulaşılabilmektedir. 

Önemli Not

Amerika Vize Başvuru Formu / DS 160 Formu içerisinde yer alan sorulara doğru yanıtlar verilmesi ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Form içerisindeki sorulara doğru olmayan yanıtlar verilmesi veya eksik olarak doldurulması halinde başvuru işlemi Amerika vize reddi sonucu alabilmektedir. Vize talebinin herhangi bir nedenden dolayı ret sonucu alması halinde başvuru işlemi tekrardan yapılabilir veya Amerika vizesi itiraz dilekçesi yazılabilir. 

Amerika DS 160 formu içerisindeki başvuru sahibi tam isminin kendi alfabesinde yazılmasının talep edildiği soru haricinde tüm cevaplar İngilizce dilinde İngilizce karakter kullanılarak verilmelidir. İngilizce dili dışında herhangi bir dil kullanılarak doldurulan başvuru formları vize başvurusunun reddedilmesine neden olmaktadır. Form doldurma işlemi sırasında İngilizce soruların üzerine fare ile gelindiğinde soru kutucuğu sağ alt köşesinde sorunun Türkçe tercümesi açılmaktadır. Türkçe tercümeler, formun İngilizce olarak doldurulmasına yardımcı olmak amacıyla yapılmıştır. 

Amerika Vize Başvuru Formu

3.Aşama

Başvuru formu içerisinde yer alan soruların yanında “Optional” (İsteğe Bağlı) seçeneği olması halinde cevaplama zorunluluğu bulunmadığı anlamına gelmektedir. Başvuru sahibine uygun olmayan sorulara “Does Not Apply” (Geçerli Değil) cevabı verilebilmektedir. DS 160 formu içerisinde cevaplanması zorunlu olan sorulara herhangi bir bilgi girilmemesi halinde sistem başvuru sonuçlandırma işlemine izin vermemektedir. 

Amerika Vize Başvuru Formu dolduran kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaması halinde “Does Not Apply” (Geçerli Değil) seçeneğini seçmesi gerekmektedir. Nüfus ve kimlik bilgileri soruları için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının T.C. kimlik numaralarını girmeleri gerekmektedir. 

Amerika sınırları içerisinde çalışmış olan başvuru sahiplerinin Sosyal Güvenlik veya Vergi Mükellef Numarası bulunmaktadır. Bu numaraya sahip olunmaması halinde “Does Not Apply” (Geçerli Değil) butonuna tıklanmalıdır. Amerika sınırları içerisine ticari bir kuruluş, firma veya organizasyon ziyaretine gidilmesi halinde ziyaret edilen ticari kuruluş, firma veya organizasyon adının belirtilmesi gerekmektedir. 

Başvuru sahibinin form doldurma aşamasında seyahat amacına uygun vize türünü seçmesi gerekmektedir. B-1, B-2 veya B1/B2 vizesi ile seyahat edilecek olması halinde ilgili kutucuğun işaretlenmesi gerekmektedir. F, H, I, J, L, M, O, P ve R vize kategorileri dahilinde başvuru sahibi sahibi hemde seyahate eşlik edecek yakın aile bireyleri bulunabilmektedir. Yakın aile bireyleri çalışma vizesi (E, H, I, L, O, P, R), Değişim Vizesi (Amerika J Vizesi) veya Amerika Öğrenci Vizesi (F, M) asıl başvuru sahibine seyahat sırasında eşlik edecek olan eş ve 21 yaşın altındaki çocukları kapsamaktadır. 

Amerika vize başvuru formunun doldurulması aşamasında seyahat amacına uygun vize türünü seçmek ve uygun Amerika vize ücreti bedelini ödemek oldukça önem arz etmektedir. Başvuru formu içerisinde yanlış vize türünün seçilmesi halinde başvuru değerlendirmeye alınmamaktadır. 

4.Aşama

Amerika DS 160 formu içerisindeki soruların yanıtlanmasının ardından biyometrik fotoğrafın dijital olarak yüklenmesi aşamasına geçilmektedir.  Form doldurma işlemine geçmeden önce biyometrik fotoğrafın bilgisayara kaydedilmesi halinde “Upload” (Yükle) butonu ile fotoğrafı sisteme yükleyebilme kolaylığı sağlanmaktadır. Son aşamada Amerika vize başvuru formu içerisinde yer alan soruların doğru cevaplandığına emin olunması gerekmektedir. Kontrol işleminin ardından “Sign Application” (Formu İmzala) butonu aracılığı ile elektronik imza atılması gerekmektedir. 

Amerika Vize Başvuru Formu Biyometrik Fotoğraf Özellikleri 

Amerika DS 160 formuna dijital olarak yüklenmesi gereken biyometrik fotoğrafta başın, saçın üst kısmından boyun bölgesine kadar bütün olarak görünmesi gerekmektedir. Belirtilen şartlara uygun olan bir biyometrik fotoğrafta başın boyunun 25-35 mm olması veya fotoğrafın %50-70’lik kısmını kaplaması gerekmektedir. 

Biyometrik fotoğraftaki başın duruşu fotoğraf kalitesi açısından önem arz etmektedir. Yüzün tamamının görünmesi adına fotoğraf çerçevesini ortalaması, yüzün kameraya dönük olması gerekmektedir. Ayrıca biyometrik fotoğrafın gözlüksüz olarak çekilmesi ve gözlerin açık olması şartı bulunmaktadır. Dini sebepler haricinde başı örten herhangi bir aksesuar kullanılmaması gerekmektedir. Yüz hatlarının tamamı başörtüsü tarafından gölgelenmeyecek şekilde görünür olması oldukça önem arz etmektedir. 

Amerika vize başvuru formuna eklenecek biyometrik fotoğrafın 5x5 cm boyutlarında, beyaz fona sahip ve renkli olarak çekilmiş olması gerekmektedir. Fotoğraf çözünürlüğünün en düşük 600x600 piksel, en yüksek 1200x1200 piksel olması şartı aranmaktadır. 

Amerika DS 160 Formu ile İlgili Önemli Hususlar 

  • Amerika vize başvurusunda bulunacak kişi okuma yazma bilmiyorsa veya başvuru formunu dolduramayacak kadar küçükse başka birinden yardım alınabilmektedir. Amerika vize başvuru formu doldurma işleminde yardımcı olan kişinin adı soyadının veya danışmanlık alınan firma isminin “Sign and Submit” (İmzala ve Gönder) sayfasında belirtilmesi gerekmektedir. Form doldurma işleminin sona ermesinin ardından sayfa sağ üst köşesinde yer alan “Print” (Yazdır) butonu ile başvuru formunun kağıt ortamına aktarılması işlemi gerçekleştirilmelidir. Başvuru formu barkodlu onay sayfasının Amerika Konsolosluğu ile vize mülakatına giderken başvuru sahibinin yanında olması gerekmektedir. 
  • Amerika vize başvuru işlemleri sırasında 14 yaş altı ve 80 yaş üstü başvuru sahiplerinin parmak izi vermeleri şartı bulunmamaktadır. Başvuru aşamasında talep edilen gerekli evrakları randevu almadan PTT aracılığı gönderilebilmektedir. Şahsen başvuruda bulunma hakkından muaf olunmaması halinde parmak izi konsolosluk ile görüşmeye gidildiği gün elektronik olarak alınmaktadır. Parmak izi Amerika DS 160 formu içerisinde yer alan bilgilere doğru cevap verildiğinin ve vize görüşmesinde sırasında yöneltilen soruları doğru olarak yanıtlacağının taahhüdü niteliğinde alınmaktadır. 
  • Amerika Konsolosluğu mülakatı sırasında parmak izi kaydı alınmadan önce başvuru sahibinin aşağıda yer alan beyanatı okuması talep edilmektedir: 
    • “Yalan beyanın cezalandırılacağının bilincinde, parmak izimi vererek, vize başvuru formumdaki her soruyu okuduğumu ve anladığımı ve vize başvuru formumda yer alan tüm beyanların tarafımdan yapıldığını ve bunların bilgi ve inançlarıma göre tam ve doğru olduğunu kabul ederim. Buna ek olarak, yalan beyanın cezalandırılacağının bilincinde, bu mülakatta vereceğim tüm beyanların bilgi ve inançlarıma göre tam ve doğru olacağını kabul ederim.”
  • Amerika vize formu DS 160 formu içerisindeki sorulara yanlış veya yanıltıcı cevaplar verilmesi vize başvurusunun veya Amerika sınırları içerisine girişin daimi olarak reddedilmesi neden olabilmektedir. Başvuru formunun belirtilen şartlara uygun olarak doldurulduğuna emin olunması veya bir vize uzmanından danışmanlık hizmet hizmeti alınması başvurunun olumlu olarak sonuçlanması açısından önem arz etmektedir. 
Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov