Amerika DS 160 Formu

AMERİKA DS-160 FORMU NEDİR?

Göçmen olmayan Amerika vizeleri için elektronik DS-160 başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Amerika DS-160 formundaki bilgileri elektronik olarak onayladığınız anda girdiğiniz tüm bilgiler konsolosluğa aktarılır. Amerika vizelerinde DS-160 formunun doğru doldurulması çok önemlidir. Amerika Konsolsoluğunun sizin için vereceği vizenin onay alması bu bilgilerin doğru olması ile mümkün olacaktır. Amerika Konsolosluklarında gerçekleşecek vize görüşmenize girebilmeniz için, randevuya gelirken mutlaka Amerika DS-160 formunun onay sayfasının çıktısını getirmeniz gerekmektedir.

AMERİKA DS-160 FORMU NASIL DOLDURULUR?

*Amerika Vizesi almak için öncelikle https://ceac.state.gov/genniv/web sitesi üzerinden DS-160 formunu doldurmanız gerekmektedir. Amerika DS-160 formunu doldurmaya başlamadan önce Internet Explorer veya Firefox internet tarayıcısını kullanmanız formu doldururken sıkıntı yaşamamanızı sağlar.

*Amerika Vize başvuruları için çektirmeniz gereken fotoğraf 5x5 cm. boyutlarında olmalıdır ve bu fotoğrafı, Amerika DS-160 formunu doldururken sisteme yüklemeniz gerektiğinden formu doldurmaya başlamadan önce resminizi scan edip jpg formatında masa üstüne kaydedin.

*Amerika DS-160 formunu doldurmaya başladığınızda bir güvenlik sorusu seçip cevapladıktan sonra size özel bir başvuru (ID) numarası verilir. Bu ID numarasını aldıktan ve güvenlik sorusunu seçip cevapladıktan sonra doldurmakta olduğunuz DS-160 formundan çıkıp aynı forma tekrar geri dönebilmenizi sağlar. Bu yüzden ID numaranızı mutlaka bir yere kaydetmeyi unutmayın.

*Amerika DS-160 formunu doldurmaya başlarken önce hangi ilin konsolsoluğundan başvuracaksanız o şehri seçerek başlamalısınız (TURKEY-ISTANBUL ya da TURKEY-ANKARA). Daha sonra “Start An Application” butonuna basarak bilgilerinizi girmeye başlayabilirsiniz.

*Amerika DS-160 formunuzu, Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi internet sitesine kaydetmek için, bitirdiğiniz her sayfanın sonundaki “Next” (Sonraki) butonuna basmanız gerekir. Tam doldurulmamış ama kaydedilmiş bir forma 30 gün içinde geri dönebilirsiniz.

*Amerika DS 160 Formunuzu bilgisayarın belleğine kaydetmeniz, form üstünde 30 gün içinde değişiklik yapabilmenize imkan sağlar. Formunuzu daimi olarak bilgisayarın sabit belleğine kaydetmek için “Save Application to File” (Formu Dosyaya Kaydet) butonuna basın. Sonra dosya indirme penceresinde “Save” (Kaydet) butonuna basarak masa üstünüze kaydedebilirsiniz. Daha sonra tekrar forma ulaşmak isterseniz “Getting Started” (Başlangıç) kısmında “Import Application Date” (Başvuru Tarihini Belirt) opsiyonunu kullanarak daha önce girdiğiniz bilgilere erişebilirsiniz.

*Amerika DS-160 fomunda bütün sorulara doğru ve eksiksiz cevap vermelisiniz. Aksi takdirde başvurunuz reddedilebilir ve yeni bir vize başvurusu yapmak zorunda kalabilirsiniz. Tam isminizi kendi alfabenizde yazmanızı isteyen soru haricinde bütün cevaplar İngilizce olarak İngilizce karakter kullanılarak doldurulmalıdır. İngilizce dışında herhangi bir dilde yapılan başvurular reddedilecek ve yeni bir başvuru yapmanız gerekecektir. DS-160 Formunu doldururken İngilizce yazan soruların üstüne fare ile geldiğinizde soru kutucuğunun sağ üst köşesinde açılan açıklamada sorunun Türkçe dil tercümesi mevcuttur. Bu tercümeler, formu İngilizce doldurmanıza yardımcı olacaktır.

*Sorunun cevabını vermeniz için ayrılan kutucuklara ingilizce cevap yazılması zorunludur. Yanında “Optional” (‘istege bağlı) yazan soruları boş bırakabilirsiniz. Size uygun olmayan sorulara “Does Not Apply” seçeneği ile cevap verebilirsiniz. DS-160 formunu doldururken cevap zorunluluğu olan bir soruyu yanıtlamazsanız, sistem başvurunuzu sonuçlandırmanıza izin vermeyecektir. Eğer durumunuza veya seyahat amacınıza uygun sorulara doğru cevaplar vermezseniz mülakat günü zorluklar yaşayabilir vize reddi alabilirsiniz.

*Amerika DS-160 formunu dolduran kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil ise “Does not apply” (Geçerli Değil) seçeneğini seçmesi gerekir. Türk vatandaşlarının bu soruya cevap olarak T.C. Kimlik numaralarını yazmaları yeterlidir. Amerika’da çalışmış başvuru sahiplerinin herkes gibi sosyal güvenlik veya vergi mükellef numarası vardır. Eğer bu numaralara sahip değilseniz “Does not apply” (Geçerli Değil) seçeneğini seçmeniz gerekir.

*Amerika'da şahsen tanıdığınız biri yoksa ve ticari bir kuruluşu, firmayı veya organizasyonu ziyaret için gidiyorsanız o ticari kuruluşun, firmanın veya organizasyonun adını belirtmeniz gerekmektedir. Eğer yoksa “Does not apply” (Geçerli Değil) seçeneğini seçmeniz gerekir.

*Eğer siz veya aile fertleriniz B-1, B-2, veya B1/B2 vizesine başvuruyorsanız o kutucuğu işaretlemelisiniz. F, H, I, J, L, M, O, P, veya R vize kategorilerinde hem asıl başvuru sahibi hem de kendisine eşlik edecek olan yakın aile bireyleri bulunabilir. Yakın aile bireyleri çalışma (E, H, I, L, O, P, R) vizesi, değişim (J) vizesi veya öğrenci vizesine (F, M) başvuru yapan asıl başvuru sahibine eşlik edecek olan eş veya 21 yaşın altındaki çocukları kapsar. Seyahat amacınıza uygun vize türünü seçmeniz ve doğru vize ücretini ödemeniz çok büyük önem taşımaktadır. DS-160 başvuru formunuzda yanlış vize türünü seçmeniz halinde başvurunuz değerlendirmeye alınmaz. DS-160 formunda yanlış vize türünü seçilmiş ise Amerika Konsolosluğu başvuruyu geri çevirecektir. Sizden DS-160 formunuzu düzeltip Konsolosluktan yeni bir randevu almanız istenir.

*Amerika DS-160 formunu doldurduktan sonra fotoğrafınızı yüklemeniz gerekecektir. Çektirmiş olduğunuz biyometrik fotoğrafınızı daha önce Masa üstünüze yüklediyseniz "Upload" (yükle) butonuna basarak fotoğrafınızı sisteme yükleyebilirsiniz. Amerika DS-160 formunuzu, girdiğiniz bütün bilgileri kontrol edip en son aşamada yer alan “Sign Application” (Formu İmzalayın) butonuna basarak elektronik olarak imzalarsınız. Başvuru formunda yapılan tüm beyanlar yalan beyan cezası kapsamında yemin edilmemiş beyan olarak kabul edilir. O yüzden verdiğiniz cevapların doğru olduğuna emin olmalısınız.

*Eğer başvuran kişi okuma yazma bilmiyorsa veya formu dolduramayacak kadar küçükse başka bir kişiden yardım alabilir. Yardımcı olan kişinin adı soyadı ya da danışmanlık aldığı firma ismi “Sign and Submit” (İmzala ve Gönder) sayfasında belirtilmelidir. Bütün işlemler bittikten sonra Sağ üstteki "Print" (yazdır) kısmına basarak formun bir çıktısını almalı, buruşturup katlamadan korumalı olarak ve randevuya giderken yanınızda götürmelisiniz.

*14 yaş altı ve 80 yaş üstü olanlar parmak izi vermeye gitmelerine gerek yoktur. Evraklarını randevu almadan Ptt aracılığı ile gönderebilirler. Şahsen başvuru yapmaktan muaf değilseniz parmak iziniz görüşme yaptığınız gün elektronik olarak alınmaktadır. Parmak izinizi verdiğinizde yine DS-160 formundaki tüm sorulara bilginiz dahilinde doğru cevap verdiğinizi ve vize görüşmesinde de doğruyu söyleyeceğinizi tasdik etmiş olursunuz. Amerika Konsolosluğu'na mülakat için gittiğinizde parmak izinizi vermeden önce aşağıdaki beyanatı okumanız istenecektir:

“Yalan beyanın cezalandırılacağının bilincinde, parmak izimi vererek, vize başvuru formumdaki her soruyu okuduğumu ve anladığımı ve vize başvuru formumda yer alan tüm beyanların tarafımdan yapıldığını ve bunların bilgi ve inançlarıma göre tam ve doğru olduğunu kabul ederim. Buna ek olarak, yalan beyanın cezalandırılacağının bilincinde, bu mülakatta vereceğim tüm beyanların bilgi ve inançlarıma göre tam ve doğru olacağını kabul ederim.”

*Yanlış veya yanıltıcı bilgi içeren başvuru formları vizenizin veya Amerika’ya girişinizin daimi olarak reddedilmesine sebep olabilir. Bu sebeble DS-160 formunun bir vize uzmanından danışmanlık hizmeti alarak yapmanız sizin için daha olumlu sonuç almanız açısından önemlidir.

Amerika vize mülakatı ücretini internetten nasıl ödeyebilirsiniz?

https://ais.usvisa-info.com web adresine girip, Amerika vizesi mülakat randevunuzu alabilirsiniz. Siteye girdiğinizde İngilizce dilinde açıldıysa Türkçe'sini görüntülemek için sağ üstten "Turkish" seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

Hesap Oluştur butonuna basarak açılan sayfada kişisel bilgilerinizi yazmalı ve sonra yine "Hesap oluştur"' butonuna basmanız yeterlidir.

Yönergeleri izleyip kredi kartı bilgilerinizi girerek size uygun olan tarihi ve saati seçtikten sonra onay verdikten sonra açılan sayfada son bir onay sayfası çıkar. Bu sayfanın çıktısını alıp, mülakatta yanınızda götürmeniz gereken evrakları tamamlayıp Konsoloslukta mülakata gireceğiniz randevu gününüzü bekleyin. Amerika DS-160 başvuru formu doldurulduktan sonra http://www.usvisa-info.com/ adresine girip başvuru ücretini ödeyebilirsiniz.

DS-160 Formu Turist vizesi için nasıl doldurulur?

İlk olarak (başvuruya başlamadan önce) yapmanız gereken, bir fotoğrafçıya gidip biyometrik fotoğraf çektirerek, bunun hem basılmış halini hem de dijital halini almalısınız.

Daha sonra vize başvuru formu olan DS-160'ı aşağıdaki adresten doldurmalısınız:

https://ceac.state.gov/genniv/default.aspx

Siteye girdikten sonra, sağ tarafta ortalarda yer alan "Select a location, where you will be applying for this visa" kısmından vize görüşmesine gireceğiniz şehri seçerek, onun altında bulunan "Start An Application" tuşuna basın ve formu doldurmaya başlayın.

Bu noktadan sonra başvuru formunuzu doldurmaya başlamış olacaksınız. Tek seferde hepsini doldurmak zorunda değilsiniz. Başvuru formunu doldururken aşağıdaki "save" (kaydet) butonuna basarak daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 30 gün boyunca formunuz tamamlamanız için sistemde tutuluyor olacak. Ancak devam edeceğiniz zaman giriş ekranındaki "Retrieve an Application" a basmanız gerekmektedir.

Bu formun nasıl doldurulduğundan emin değilseniz, seyahat acentaları size yardımcı olabilir.

Bu formu doldurduktan sonra sizden fotoğraf yüklemenizi isteyecek, oraya çektirmiş olduğunuz biyometrik resminizi yüklemelisiniz.

Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra size sayfa sayfa yazdıklarınızı gösterip onaylanmanızı isteyecek. Onayladıktan sonra da size bir onay sayfası gösterilecek. Sağ üstteki yazdır/print kısmına basarak bunun bir çıktısını almalı, buruşturup katlamadan korumalı ve randevuya giderken götürmelisiniz. Size onay için sayfa sayfa gösterilen ekranların çıktısını alıp yanınızda götürmeniz gerekmiyor.

Vize randevusu almak

Amerika Vize mülakatı ücretini internetten ödeyecekseniz: https://usvisa-info.com/tr-tr/selfservice/ss_country_welcome adresine girip, vize randevusu almalısınız. Bunun için de siteye girdikten sonra site İngilizce çıktıysa Türkçe'sini görüntülemek için sağ üstten Turkish seçeneğini seçmeniz yeterli. Bu adrese girip, Hesap Oluştur'a basarak açılan sayfada kişisel bilgilerinizi yazmalı ve sonra yine Hesap oluştur'a basmanız gerekiyor. Bu siteyi kullanmak oldukça basit, yönergeleri izleyip kredi kartı bilgilerinizi girerek size uygun olan tarihi ve saati seçtikten sonra onay verin, bu sitede de bir onay sayfası çıkacaktır. Bunun da çıktısını alın ve görüşme gününüzü bekleyin, başvuru yapmak için yapmanız gereken işlemler bu kadar.

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov