Amerika Turistik Vize

Amerika Turistik Vize

Amerika Turistik Vize ABD ülke sınırları içerisine turistik seyahat amacı doğrultusunda ziyaret edecek kişilerin başvurması gereken göçmen olmayan vize türüdür. Amerika B2 Turistik Ziyaretçi Vizesi sahibi olabilmek için Amerika Vize Başvuru Formu doldurulması, Amerika Konsolosluğundan randevu alınması zorunluluğu bulunmaktadır.

Amerika turistik vizesi ile ilgili kararlar Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliği yetki alanı içerisinde değerlendirilmektedir. Başvuru aşamasında vize işlemlerine destek sağlayan Amerika vize merkezi ve yetkili acentaların vize değerlendirme aşamasından herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır. Amerika vize başvuruları seyahat amacı, gerekli evrakları ve vize mülakatı sonucuna bağlı olarak Amerika Konsolosluğu tarafından değerlendirilir ve sonuçlandırılır.

Ülkeleri sınırları içerisinde Amerika dış temsilciliği yer almayan yabancı uyruklu vatandaşlar kendilerine en yakın ülkede yer alan konsolosluktan başvuru yapabilmektedir. Örneğin; Suriye ve Irak vatandaşlarının başvuruları Amerika vizesi Ankara Amerika Büyükelçiliğine yapılabilmektedir. T.C. ikamet izni bulunan yabancı uyruklu vatandaşların başvuru aşamasında en az 6 ay geçerliliğ olan T.C. Oturma İzni Belgesini orijinali ve fotokopisini ibraz etme zorunlulukları bulunmaktadır.

Amerika B2 Turistik Ziyaretçi Vizesi Gerekli Evrakları

Pasaport

Amerika Turistik Vize başvuru aşamasında kullanılacak pasaportun en az 6 ay daha geçerliliğini koruyacak olması gerekmektedir. Amerika Konsolosluğu vize değerlendirmesinin olumlu olarak sonuçlanabilmesi için pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve içerisinde vize basımı için 2 adet boş sayfa bulundurması gerekmektedir. Başvuru aşamasında varsa eski pasaportların da sunulması zorunluluğu bulunmaktadır.

Biyometrik Fotoğraf

Amerika Turistik Vize başvuru işlemlerinde talep edilen biyometrik fotoğrafın 5x5 cm ölçülerinde olması zorunluluğu bulunmaktadır. Fotoğrafın beyaz fon üzerinde son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafın daha önce başvuru sahibinin herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olması gerekmektedir. Vize başvuru aşamasında ibraz edilecek biyometrik fotoğrafın belirlenen kriterlere uygun olması şartı aranmaktadır. Fotoğrafa ait çözünürlüğün en düşük 600x600 piksel, en yüksek 1200x1200 piksel olması gerekmektedir.

Amerika Vize Başvuru Formu (DS-160 Formu)

Amerika vizesi başvurularında başvuru sahibinin Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden online ve İngilizce olarak form doldurulması gerekmektedir. Amerika vize başvuru formunun Amerika Konsolosluğu randevu tarihinden en az 3 iş günü öncesinde doldurulmuş olması gerekmektedir.

Belirtilen başvuru koşullarının yerine getirilmemesi halinde gerçekleştirilen vize başvurularının Amerika Konsolosluğu tarafından Amerika vize reddi ile sonuçlandırılmasına neden olmaktadır. Başvuruların ret ile sonuçlanması halinde başvuru sahibi konu ile ilgili Amerika vizesi itiraz dilekçesi yazabilir ya da yeni bir randevu alabilir. DS-160 Amerika vize formu üzerinde değişiklik yalnızca form elektronik olarak imzalanmadan ve konsolosluğa gönderilmeden önce yapılabilmektedir. Başvuru formu içerisinde yer alan bilgilerin doğruluğundan İmzala ve Gönder seçeneklerine tıklanmadan önce emin olunması gerekmektedir.

Amerika Turistik Vize Randevusu Alımı

Amerika Konsolosluğu vize randevusu için öncelikle konsolosluk resmi web sitesi üzerinden DS-160 Başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Amerika Konsolosluğu turistik ziyaretçi vize talep işlemlerinin ilk bölümünü tamamlayabilmek adına başvuru sahibinin Amerika Ziyaretçi Vizesi randevusu alması gerekmektedir. DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu içerisinde yer alan soruların doğru bilgiler kullanılarak eksiksiz olarak doldurulması zorunluluğu bulunmaktadır. Amerika vize randevusu internet erişiminin olmadı durumlarda hafta içi Pazartesi-Cuma günleri ve 07:00 - 09:00 saatleri arasında Vize Bilgi Servisi telefonu aracılığı ile alınabilmektedir.

Başvuru aşamasında Amerika randevu alma işlemleri için başvuru sahibinin doğum tarihi, pasaport numarası ve uyruğu ile ilgili bilgileri girerek şahsına özel bir hesap oluşturması istenmektedir. Seyahat amacına uygun olan vize türünün seçilmesinin ardından nüfus cüzdanı bilgileri bölümüne başvuru sahibini kimlik bilgileri girilmelidir. Pasaport teslim edilmesi seçeneklerinin işaretlenmesi, vize başvuru ücreti ödeme şeklinin seçilmesi ile birlikte randevu tarih ve saat seçenekleri ekranına ulaşılmaktadır. Amerika vizesi başvuru sahibinin uygun randevu tarih ve saatini onaylamasının ardından Amerika randevu alma işlemi sona ermiş olmaktadır.

Nüfus Cüzdanı, Evlilik Cüzdanı veya Boşanma İlamı

Amerika B2 Turistik Ziyaretçi Vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin T.C. Nüfus Cüzdanı ön ve arka yüzüne ait fotokopileri ibraz etmesi gerekmektedir. Vize başvurusu gerçekleştirecek kişinin evli olması halinde Evlilik Cüzdanı fotokopisini gerekli evraklar arasına ekleme zorunluluğu bulunmaktadır. Başvuru sahibi evliliği sonlanmış ise Boşanma İlamı veya sonlanmaya ilişkin belgelerin sunulması gerekmektedir.

Amerika Ziyaretçi Vizesi Talep Dilekçesi

Amerika Turistik Vize başvurusunda bulunacak kişilerin Amerika Büyükelçiliği veya Amerika Konsolosluğuna hitaben vize talep dilekçesi ibraz etmeleri gerekmektedir. Amerika turistik vize dilekçe örneği içeriğine uygun olarak hazırlanması oldukça önem arz etmektedir.

Amerika turistik ziyaretçi vizesi başvurusunda bulunacak kişi çalışan ise vize talep dilekçesinin bağlı bulunan kurum veya şirket yetkilisi tarafından yazılmış olması gerekmektedir. Amerika turistik vize dilekçesi Amerika Konsolosluğuna hitaben İngilizce olarak şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır. Turistik vize dilekçesi içerisinde başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, seyahat süresi boyunca izinli olduğu tarihler, seyahat sponsoru bilgileri yer almalıdır. Dilekçe içerisinde aynı zamanda başvuru sahibinin seyahat bitiş tarihi itibariyle görevine döneceği bilgisinin taahhüt edilmesi gerekmektedir. Amerika ziyaretçi vizesi talep dilekçesinin imzalı ve kaşeli olarak ibraz edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Amerika B2 Turistik Vize başvurusunda bulunacak kişi şirket sahibi ise; vize talep dilekçesinin şirketin antetli kağıdına, seyahat planı, amacı bilgisini içerecek şekilde hazırlanması gerekmektedir. Amerika turistik vize dilekçesi içerisinde başvuru sahibinin şirketteki ortaklık veya pozisyonu bilgisine yer verilmelidir.

Amerika turistik ziyaretçi vize başvurusunda bulunacak kişi ev hanımı ise; vize talep dilekçesi içerisinde sponsor bilgilerinin yer alması gerekmektedir. Vize başvuru sahibinin Amerika seyahat masraflarına birinci dereceden yakını sponsor oluyor ise sponsor olan kişinin mali ve mesleki evraklarının da vize başvuru aşamasında sunulması gerekmektedir. Amerika turistik vize talep dilekçesi içerisinde seyahat planı, tarihleri, seyahat sponsoru bilgilerinin yer alması zorunluluğu bulunmaktadır.

İş / Mesleki Duruma İlişkin Belgeler
 • Amerika Turistik Vize başvurusunda bulunacak kişi şirket/kurum çalışanı ise bazı ek evraklar ibraz etmesi gerekmektedir. Vize başvuru aşamasında SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü ve Amerika Turistik Vize Talep Dilekçesi evraklarının hazırlanması gerekmektedir. Amerika turistik vize talep dilekçesi örneği doğrultusunda başvuru sahibinin şirket içi pozisyonu, işe giriş tarihi, izinli olduğu seyahat tarihleri bilgilerinin yer alması gerekmektedir. Vize talep dilekçesinin şirket yetkilisi tarafından şirketin antetli kağıdına yazılması, kaşelenmesi ve imzalanması gerekmektedir.
 • Amerika turistik ziyaretçi vizesi başvurusunda bulunacak kişi kamu kuruluşu çalışanı ise turistik vize evraklarına ek olarak bazı evraklar ibraz etmesi talep edilmektedir. Başvuru sahibinin bağlı olduğu kamu kuruluşu yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış Görev Belgesi, İzin Belgesi ve bağlı olunan kuruluş tarafından verilen Görev Kimlik Kartı fotokopilerinin sunulması gerekmektedir.
 • Amerika turistik ziyaretçi vize başvurusunda bulunacak kişi çiftçi ise bağlı bulunduğu Ziraat Odası tarafından verilen Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisini ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Amerika B2 turistik vize başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ise gerekli evraklara ek olarak güncel tarihe sahip Öğrenci Belgesi, Transkript Belgesi asılları ve fotokopilerini ibraz etmesi gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış başvuru sahiplerinin Amerika vizesi için muvafakatname sunmaları gerekmektedir. Seyahat izni için her iki ebeveynin de imzasının bulunduğu noter onaylı izin belgesi sunulmalıdır. Amerika vizesi için muvafakatname başvuru sahibinin ebeveyni tarafından yazılmalıdır. İzin Belgesi içerisinde seyahat amacı, tarihleri, sponsor bilgilerinin yer alması gerekmektedir. Başvuru sahibi öğrenciye sponsor olan ebeveynin nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, evlilik cüzdanı fotokopisi, iş evrakları ve ekonomik durumunu gösteren belgelerin de dilekçeye eklenmesi gerekmektedir.
 • Amerika vizesi başvurusunda bulunacak kişi avukat, doktor, mühendis, eczacı, diş hekimi, ise mesleği ile ilgili olarak Meslek Kimlik Kartı veya Oda Kaydı evraklarının sunulması gerekmektedir.
 • Amerika turistik ziyaretçi vizesi başvurusunda bulunacak kişi emekli ise emekli maaşının son 3 aylık hesap dökümünü ibraz etmesi gerekmektedir. Sahip olması halinde Emeklilik Kartı fotokopisi de evraklar arasına eklenmelidir.
Başvuru Sahibi veya Sponsor Şirket Belgeleri
 • Ticari Sicil Gazetesi Fotokopisi: Başvuru sahibinin bağlı olduğu şirket içerisindeki isim veya unvan değişikliğini göstermesi ile ilgili olarak önem arz etmektedir.
 • Vergi Levhası Fotokopisi: Şirkete ait son yıl vergi bilgilerini beyan etmesi gerekmektedir.
 • Faaliyet Belgesi: Şirkete ait faaliyet belgesinin 3 aydan daha eski tarihli olmaması şartı aranmaktadır.
 • İmza Sirküleri: Amerika turistik vize başvuru sahibinin bağlı olduğu şirket içerisinde imza yetkisi olan kişilerin yer aldığı belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir.
Finansal Duruma İlişkin Belgeler
 • Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisine gerçekleşecek seyahat masrafları karşılığı tutarının banka hesabında yer alması gerekmektedir. Başvuru sahibi şahsi hesabında seyahat masraflarına denk düşen teminatın Euro/TL veya USD cinsinden bulunması gerekmektedir.
 • Vize başvuru aşamasında başvuru sahibine ait son 3 ayın hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü alınması gerekmektedir. Hesap Dökümünün son 1 hafta içerisinde alınmış olması, banka yetkilisi tarafından imzalanması, kaşelenmesi ve ekinde imza sirküleri bulundurması gerekmektedir.
 • Amerika Turistik Vize başvurusunda bulunacak olan kişinin son 3 aya ait maaş bordrolarını bağlı bulunan kurum tarafından kaşelenmiş ve ıslak imzaya sahip şekilde ibraz etmesi gerekmektedir.

Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Amerika B2 Turistik vize başvurusunda bulunan kişinin başvuru aşamasında Amerika seyahatini destekleyen belgeleri konsolosluk değerlendirmesine sunması gerekmektedir. Amerika seyahatine dair ulaşım ve konaklama bilgilerini içeren rezervasyonlar seyahat tarihlerini desteklemelidir. Seyahat dahilindeki rezervasyonların başvuru sahibi adına düzenlenmiş olması şartı aranmaktadır.

Amerika Turistik Vize Ücreti

Amerika turistik vize ve diğer vize türlerine ait ücretler Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenmekte, vize türüne göre değişiklik göstermekte ve dönemsel olarak güncellenmektedir. Vize başvuru öncesinde güncel vize ücret detaylarına ulaşılmış olması ödeme aşamasında önem arz etmektedir. Amerika vize ücretleri kredi kartı ile online olarak ödenebilmektedir. Kredi kartı kullanmayan veya online ödeme gerçekleştirmeyi tercih etmeyen kişiler banka üzerinden ödeme yapabilmektedir. Amerika vize fiyatları doğrultusunda belirlenen tutar herhangi bir Türk Ekonomi Bankası şubesi üzerinden Amerika Konsolosluğu hesabına ödenebilmektedir. Amerika vize bedeli karşılığında bankadan alınan dekontun diğer gerekli evraklar arasına eklenmesi gerekmektedir. Amerika turistik vize ücreti 160 USD olarak belirlenmiştir. Başvurunun herhangi nedenden dolayı Amerika vize reddi ile sonuçlanması halinde ödenmiş vize ücreti başvuru sahibine iade edilmemektedir.

Amerika B2 Turistik Ziyaretçi Vizesi Başvuru Sonuçlanma Süresi

Amerika Konsolosluğu tarafından vize başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde pasaport belirtilen adrese en yakın PTT şubesine 3 iş günü içerisinde gönderilmektedir. Amerika Konsolosluğu vize başvuru aşamasında gerek görmesi halinde başvuru sahibini yeniden mülakata davet edebilmektedir. Başvuru sahibinin eksik evrak teslim etmesi halinde konsolosluk ek evrak talebinde bulunabilir veya başvuru Amerika vize reddi kararı ile sonuçlanabilir. Başvurunun herhangi bir nedenden dolayı reddedilmesi halinde yeniden randevu alınabilir veya konu ile ilgili Amerika vizesi itiraz dilekçesi yazılabilir.

Amerika Konsolosluğunun vize başvurularını belirtilen süre içerisinde değerlendirme ve sonuçlandırma gibi bir zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle ek evrak talep edilmesi, konsolosluğun yoğun olması, başvurunun resmi tatile denk gelmesi gibi durumlarda işlemler uzun sürebilmektedir. Amerika Konsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti ve ABD resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Amerika vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin resmi tatil günlerine göre işlemlerini gerçekleştirmeleri seyahat planı ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak adına önem arz etmektedir.

Amerika Turistik Vize ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Amerika turistik vizesi başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde süresi ne kadar olmaktadır?

Amerika turistik vize başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanması halinde şahsınıza 10 yıllık Amerika vizesi tahsis edilmektedir. Amerika multi vize hakkı doğrultusunda ABD sınırları içerisine birden fazla seyahat gerçekleştirilebilmektedir. 10 yıllık Amerika vizesi sahibine 10 yıl boyunca Amerika sınırları içerisinde ikamet etme hakkı tanımamaktadır. Ülke sınırları içerisinde ikamet edebileceğiniz gün sayısı gümrük memurları tarafından belirlenmektedir. Vize izin süresi genellikle 6 ay olarak pasaporta işlenmektedir. Amerika vize izin süresi sona ermeden ülke sınırları içerisinden çıkış yapmanız gerekmektedir.

Turistik Amerika vizesi için bankada ne kadar para olmalı?

Amerika B2 Turistik Ziyaretçi Vizesi başvuru aşamasında başvuru sahibinin finansal durumuna ait belgelerin ibraz edilmesi şartı aranmaktadır. Amerika Konsolosluğu Amerika seyahat masraflarının karşılığı tutarınca teminat talep etmektedir. Amerika seyahat masraflarına denk gelen Euro/TL veya USD cinsinden tutarın başvuru sahibinin teminatı niteliğinde banka hesabında bulunması gerekmektedir.

Dubai vatandaşları için Amerika vizesi nereden alınır?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde oturum izni (ikamet hakkı) olan Dubai vatandaşları için Amerika vizesi başvuruları Amerika Ankara Büyükelçiliği veya konsolosluklarına yapılabilmektedir. Amerika vizesi başvuru işlemleri aynı zamanda konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu Amerika vize merkezi yetkilileri aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir. Dubai vatandaşları için Amerika vizesi başvurularında dikkat edilmesi gereken başvurunun T.C. sınırları içerisindeki durumundan değerlendirilecek olmasıdır. Dubai vatandaşlarının Amerika vize başvurularında Türkiye'deki durumlarına ilişkin evrakları hazırlaması gerekmektedir.

Geçerli Amerika vizesi olan pasaportumun süresi doldu. Yeniden vize başvurusunda bulunmam gerekir mi?

Amerika seyahatini geçerliliği hala devam eden Amerika vizesi ve yeni pasaportunuz ile gerçekleştirebilirsiniz. Amerika vizesinin bulunduğu eski pasaport ile seyahat etmek istememeniz halinde tekrardan vize başvurusu gerçekleştirmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Yeşil pasaport Amerika vizesi muafiyeti var mıdır?

Amerika Birleşik Devletleri ülkeleri sınırları içerisine seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından pasaport ayrımı yapmaksızın vize talep etmektedir. Amerika vizesi ile seyahat etme zorunluluğu tüm pasaport türleri için geçerlidir.

Bu web sitesi aşağıdaki imzada Knightsp.com'a ait görünüyor, Amerika Konsolosluğu resmi sitesi ile ilgili var mı?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemleri üzerinden farklı alan adları edinmektedir. Edinmiş olduğu farklı alan adları ile bu alanlar içerisinde yayınladığı bilgiler dahilinde danışmanlık, seyahat, turizm vb. şirketlere reklam alanı sağlamak suretiyle stratejik partnerlik yapmaktadır. amerikakonsoloslugu.com web sitesinin Amerika Büyükelçiliği veya Amerika Konsolosluğu ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Site içerisinde yer alan bilgilerin resmi bir dayanağı bulunmadığı gibi tamamen bilgilendirme amacı ile bir araya getirilmiştir. Site içerikleri vize uzmanlarının tecrübeleri doğrultusunda vize sürecine dair yönlendirme yapabilme amacı ile hazırlanmıştır. Bilgi güncellemesi yapmak veya doğru olmayan bilgileri bildirmek için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Bilgilendirme ve yönlendirme amacı ile hazırlanan içeriklere ait bilgilerin bazı durumlarda ilgili konsolosluk ile iletişime geçmek suretiyle teyit edilmesi gerekmektedir.