Amerika Turistik Vize İşlemleri

Amerika'ya turistik ziyaretçi olarak gidecek olan kişilerin alması gereken vize tipidir. Bu vizeye başvurmak için bazı evrakların hazırlanması gerekmektedir. Bu evrakları makalemizde bulabilirsiniz. 

Amerika B2 Turistik Ziyaretçi Vizesi için Gerekli Belgeler

Pasaport

Amerika Konsolosluğu ziyaretçi vize başvurusunda kullanılan pasaportun özelliklerini; seyahat dönüş tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği devam eden, son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve pasaportun en az 2 boş vize sayfası bulunan olarak belirlemiştir. Varsa, eski pasaportlarında sunulması önemlidir.

Biometrik Fotoğraf

Amerika Turistik Vizesi başvurusunda biometrik fotoğraf, 5x5 cm ölçülerinde, 6 ay içinde çekilmiş, beyaz fon arkalı ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olması koşulu aranmaktadır. Fotoğrafta başın, saçın üst tarafından boyna kadar olan bütün kısım görünmelidir. Uygun bir fotoğrafta, başın boyu 25-35 mm olmalı ya da fotoğrafın % 50-70’lik kısmını kaplamalıdır. Başın duruşu fotoğraf kalitesi için önemlidir. Yüzün tamamının görünmesi için fotoğraf çerçevesini ortalamalı, yüzün tamamı kameraya dönük ve gözlerin açık olması gerekmektedir. Dini sebepler haricinde başı örten şapka, bere gibi aksesuarlar kullanılmamalı, yüz hatlarının tamamı başörtüsü tarafından gölgelenmeyecek şekilde görünür olmalıdır.

Fotoğrafın çözünürlüğü en düşük 600x600 piksel, en yüksek 1200x1200 piksel olmalıdır.

DS-160 Vize Başvuru Formu

Amerika Ziyaretçi Vizesi müracaatı için doldurulan online DS-160 Vize Başvuru Formu: Amerika Konsolosluğu’nun resmi sitesi üzerinden ve İngilizce olarak doldurulmalıdır. Amerika Konsolosluğu’na vize başvurusu için alınan randevudan en geç 3 iş günü öncesinde online form doldurma işleminin bitmiş olması gerekmektedir. Bu koşulun yerine getirilmemesi halinde, Amerika Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize başvurularını kabul etmemektedir. Bu durumda, tekrar randevu alınması gerekmektedir. DS-160 formu üzerinde herhangi bir değişiklik, yalnızca formun elektronik olarak imzalanmasından ve Konsolosluğa gönderilmesinden önce yapılabilir. “İmzala” ve “Gönder” seçeneğine tıklanmadan önce girilen tüm bilgilerin doğruluğundan emin olunmalıdır.

 

Amerika Turistik Ziyaretçi Vize Randevu Alımı

Amerika Konsolosluğu vize randevu alımı; öncesinde mutlaka Amerika Konsolosluğu internet sitesinde bulunan DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu doldurulmalıdır. Amerika Konsolosluğu’na turistik ziyaretçi vize müracaat işlemlerinin ilk bölümünü tamamlayabilmek için vize başvuru sahiplerinin Amerika Ziyaretçi Vize randevusu almaları gerekir. İnternet erişimine ulaşmanın mümkün olmadığı durumlarda, hafta içi Pazartesi-Cuma arası Saat:07:00-19:00 arası, Vize Bilgi Servisi’ni arayarak, telefonla randevu alınmaktadır.

Amerika B2 Ziyaretçi Vize randevusu için başvuru sahibinin pasaport numarası, doğum tarihi ve uyruğu ile ilgili bilgilerle, kişiye özel hesap oluşturması istenir. Amerika seyahat amacına uygun vize türü seçilerek, kimlik bilgileri bölümüne başvuru sahibinin nüfus cüzdan bilgileri girilir. Pasaportun teslim edilmesinin istendiği kargo hizmeti seçilir. Vize başvuru ücretini ödeme şekli işaretlenerek, randevu için tarih ve saat seçeneklerine ulaşılır. Başvuru sahibine uygun bir randevu tarihi onaylanması ile işlem tamamlanmış olur.

Nüfus Cüzdanı ve Evlilik Cüzdanı

Amerika Ziyaretçi Turistik Vizesi işleminde bulunacak kişinin; vatandaşlık bilgilerini içeren T.C. Nüfus Cüzdanı’nın ön ve arka yüzünün fotokopileri. Başvuru sahibinin evli olması halinde mutlaka Evlilik Cüzdanı’nın fotokopisinin sunulması unutulmamalıdır.

Amerika Ziyaretçi Vizesi Talep Dilekçesi

Amerika Konsolosluğu veya Amerika Büyükelçiliği’ne hitaben, Amerika’ya turistik seyahatte bulunacak başvuru sahibinin vize talebini belirten bir dilekçe hazırlanmalıdır.

Amerika Turistik Ziyaretçi Vize Başvurularında Bulunacak Kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Amerika Konsolosluğu’na hitaben İngilizce yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır.

Amerika Turistik Vize Başvurularında Bulunacak Kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.

Amerika Turistik Ziyaretçi Vize Başvurularında Bulunan Kişi Ev Hanımı ise;başvuru sahibine seyahat masrafları için birinci dereceden yakını sponsor oluyorsa, seyahat planını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayan bir Amerika Turistik Ziyaretçi Vizesi Talep Dilekçesi ile birlikte ek olarak sponsor kişinin mali ve mesleki evrakları da vize müraacaatında sunulmalıdır.

İş / Mesleki Durumuna İlişkin Belgeler

 • Amerika Turistik Ziyaretçi Vize müracaatında bulunacak kişi bir Kurum/Şirkete bağlı çalışıyor ise; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü,ve bağlı bulunulan kurum/şirketten alınacak, antetli kağıda yetkili kişi tarafından şirketteki pozisyonu , işe giriş tarihi,ve seyahat tarihlerini belirtenkaşe ve ıslak imzası bulunan vize talep dilekçesini sunmalıdır.
 • Amerika Turistik Ziyaretçi Vize Başvurularında Bulunan Kişi Kamu kuruluşlarında çalışan ise; yetkili tarafından imzalı ve kaşeli Görev Belgesi, İzin Belgesi, çalışmış olduğu kamu kuruluşu tarafından verilmiş Görev Kimlik Kartı’nın fotokopisi.
 • Amerika Turistik Ziyaretçi Vize Başvurularında Bulunan Kişi Çiftçi ise; Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi.
 • Amerika Turistik Ziyaretçi Vize Başvurularında Bulunan Kişi Öğrenci ise;Güncel tarihli Öğrenci Belgesinin aslı ve fotokopisi. Transkript Belgesi.
 • Amerika Turistik Ziyaretçi Vize Başvurularında Bulunan Kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.

Başvuru Sahibinin Veya Sponsorun Şirketine Ait Belgeler

 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi: Amerika Turistik Ziyaretçi Vizesi işleminde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve unvan değişikliğini göstermesi bakımından önemlidir.
 • İmza Sirküleri: Amerika Turistik Ziyaretçi Vizesi işlemlerinde bulunan kişinin çalıştığı şirkette imza yetkisi olan kişilerin ibraz edildiği bu evrakın sunulması zorunludur.
 • Vergi Levhası fotokopisi: Şirketin son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak sunulmalıdır.
 • Faaliyet Belgesi: Şirketin faaliyet belgesi talep edilmekte olup 3 aydan eski tarihli belgeler kabul edilmemektedir.

Finansal Duruma İlişkin Belgeler

 • Amerika Konsolosluğu/Elçiliği, Amerika seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminatını; başvuru sahibinin şahsi banka hesabında Euro/TL veya USD karşılığını görmelidir.
 • Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü- bankadan son 3 aylık aktif hesap hareketini içeren, 1 hafta içinde alınmış, banka yetkilisi tarafından imzalı-kaşeli ve ekinde bankanın imza sirküleri eklenmiş olarak sunulmalıdır.
 • Amerika Turistik Ziyaretçi Vizesi işleminde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.
 • Amerika Turistik Ziyaretçi Vizesi başvurusunda bulunan kişi emekli ise; emekli maaşının son 3 aylık maaş hesap dökümü yeterlidir. Varsa, emeklilik kartının önlü-arkalı fotokopisi.

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Amerika Turistik Ziyaretçi Vizesi için başvuru dosyası hazırlayan kişinin seyahat planlarını destekleyen; ulaşım ve konaklama planını teyit eden rezervasyon bilgilerini sunması mecburidir. Uçak bileti rezervasyonu- gidiş-dönüş bilet rezervasyonu, seyahat tarihlerini desteklemelidir. Otel rezervasyonu - seyahat edecek kişinin adına düzenlenmiş olduğu görülmelidir.

Amerika B2 Ziyaretçi Vizesi Ücreti

Amerika vize ücretleri başvuracağınız vize türüne göre değişiklik göstermektedir.Amerika Turistik Ziyaretçi Vizesi Ücreti,kredi kartı ile online olarak ödenebildiği gibi kredi kartı olmayan ya da online ödeme yapmak istemeyenler için herhangi bir Türk Ekonomi Bankası şubesi Amerika Konsolosluğu hesabına yatırarak ödeme yapılabilmektedir. Bankanın ödeme karşılığında verdiği dekontun başvuru sırasında evrakların arasında sunulması unutulmamalıdır. Dekont olarak sadece orjinal müşteri nüshasının sunulması yeterlidir.

Amerika B2 Ziyaretçi Vizesi Çıkış Süresi

Amerika vizesi başvuru mülakatının sorunsuz geçmesi halinde pasaport, ev ya da işyeri adresinize en yakın PTT merkezine 3 iş günü içinde gönderilmektedir. Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeniden mülakata çağırabilir, sunulan evrakları yeterli bulmaması durumunda ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Ancak, konsolosluk vize işlemlerini öngörülen sürede sonuca ulaştıracağı konusunda bir garantisi veremez. Dolayısıyla bazı durumlarda Amerika vize işlemleri için öngörülen sürenin uzaması mümkündür. Amerika vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da Amerika resmi tatil günlerine veya Amerika Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasına sebep olabilmektedir.

Amerika B2 Ziyaretçi Vizesi ile İlgili Bilinmesi Gereken Hususlar:

 • Amerika Turistik Ziyaretçi Vizesi ile ilgili kararlar konusunda yetkili makamlar Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliği’dir. Amerika B2 Ziyaretçi Vizesi başvurularında idari destek veren vize başvuru merkezlerinin vizeye ilişkin alınacak kararlarda hiçbir inisiyatifi ve sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Amerika Ziyaretçi Vize başvurusu yapan kişi Öğrenci ise; seyahatine sponsor olan ebeveynin yazdığı, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir dilekçe sunulmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumu da dilekçeye eklenmelidir. Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve anne-babanın evlilik cüzdanı fotokopisi dilekçeye eklenmelidir. Amerika seyahatine çıkan Öğrenci reşit değil ve 3. şahısla veya okulla Amerika’ya seyahat ediyorsa; Amerika Ziyaretçi Vize Talep Dilekçesi ile birlikte anne ve babadan alınan noter tasdikli İzin Belgesinin (Muvafakatname) aslını sunmalıdır.
 • Ülkesinde Amerika dış temsilciliği bulunmayan yabancı uyruklu kişiler, Amerika vizesi başvurularını kendilerine en yakın ülkede faaliyet gösteren Amerika Konsolosluklarına yapabilirler. Örneğin: Irak ve Suriye vatandaşları Amerika vize başvurularını Ankara Amerika Büyükelçiliği’ne yapabilirler. Amerika ziyaretçi vize başvurusu yapan T.C. İkamet İzni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi, orijinali ve fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.

Amerika B2 Turistik Ziyaretçi Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Amerika Turistik Vizesi Başvurum Olumlu Sonuçlanır Ve Amerika Vizem Çıkarsa, Süresi Ne Kadar Olacak?

Amerika turistik vizesi başvurunuz Amerika Konsolosluğu tarafından uygun bulunarak onaylanırsa vizeniz 10 yıl geçerli olarak verilecektir. Amerika vizenizin 10 yıllık olarak verilmiş olması Amerika Birleşik Devletleri’nde 10 yıl boyunca kalabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Amerika’ya seyahat ettiğinizde gümrük memurları ülkede ne kadar süre ile kalacağınıza karar vermektedir. Bu süre genellikle 6 ay olarak belirlenmektedir.

2- Amerika Turistik Vizesi Başvurusunda Konsolosluk Mülakat Aşaması Var Mıdır?

Evet. 14 yaşından büyük tüm başvuranlar Amerika Konsolosluğu’nda gerçekleşecek olan mülakata katılmalı ve dijital parmak izi verilerinin alınmasını sağlamalıdır. Amerika Konsolosluğu başvuru sahiplerini gerekli gördüğü durumlarda yeni bir mülakata da çağırabilmektedir.

3- Amerika Turistik Vize Başvurusunda Bulunmadan Önce Otel Ve Uçak Rezervasyonu Yaptırmak Zorunda Mıyım?

Hayır. Amerika Konsolosluğu sizden otel veya uçak rezervasyonu yaptırmanızı talep etmemektedir. Aksine vize başvurunuz onaylanmadan önce rezervasyon yaptırmamanız tavsiye edilmektedir. Başvuru için gerekli evraklar arasında otel veya uçak rezervasyonu yaptırdığınıza dair herhangi bir evrak istenmediği gibi doldurulacak formlarda da rezervasyon bilgileri sorulmamaktadır. Bunun için öncelikle Amerika turistik vizenizin onaylanmasını beklemeniz, daha sonra otel ve uçak rezervasyonu yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

4- Amerika Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?
Amerika vizesinin çıkış süresi, Amerika vizesi için gerekli evraklar hazırlanıp başvuru yapıldıktan sonra Amerika Konsolosluğu’nda yapılacak mülakatın randevu tarihine göre değişmektedir. Konsolosluğun yoğun olduğu dönemlere göre bu mülakatın randevu tarihi geç ya da erken verilebilmektedir. Konsolosluktaki mülakat aşaması sona erdikten sonra Amerika Konsolosluğu başvurunuzla ilgili bir karar vererek pasaportunuzu 3 iş günü içinde posta yoluyla tarafınıza gönderecektir.

5- Amerika Turistik Vizesi Başvurusu Yapabilmem İçin Pasaportumun Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Amerika Konsolosluğu, belirtilen seyahat tarihi sonrası en az 6 ay daha geçerli bir pasaportla yapılan başvuruları kabul etmektedir. Bu nedenle pasaportunuzun bu şartları taşıdığından emin olarak başvuru yapmanız tavsiye edilmektedir.

6- Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. Amerika Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. Amerikakonsoloslugu.com web sitesinin, Amerika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

7- Geçerli Amerika Vizemin Bulunduğu Pasaportumun Süresi Doldu, Yeniden Vize Başvurusunda Bulunmam Gerekir Mi?

Hayır. Amerika’ya seyahat ederken yeni ve geçerli pasaportunuzla birlikte geçerliliği hala devam eden Amerika vizenizin bulunduğu eski pasaportunuzla birlikte seyahat etmeniz yeterlidir. Bunun yerine vizenizin yeni pasaportunuzda bulunmasınız istiyorsanız yeniden Amerika vizesi başvurusunda bulunmanızda da herhangi bir sakınca yoktur.

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov