Amerika Vize Ücreti

Amerika Vize Ücreti

Amerika Vize Ücretleri Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Vize ücretleri başvuru yapılan vize türüne, başvuru yapılan döneme ve seyahat süresine göre değişiklik gösterebilmektedir. Amerika Konsolosluğu tarafından ücret detayları dönemsel olarak güncellenmektedir. Amerika Vizesi konsolosluk harçları USD para birimi cinsinden kabul edilmektedir. Başvuru aşamasında ödenmesi gereken Amerika vize ücreti detaylarına doğru olarak ulaşabilmek oldukça önem arz etmektedir. Bu noktada öncelikli olarak başvuru gerçekleştirilecek olan vize türünün ve seyahat süresinin belirlenmesi fayda sağlamaktadır.

Amerika Vize Ücretleri dahilinde konsolosluk vize harcı ve başvuru işlemleri konusunda yetkilendirilmiş Amerika vize merkezi hizmet bedeli yer almaktadır. Konsolosluk vize harcı ve vize danışmanlık bedeli seyahat amacına bağlı olarak başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Amerika vize bedeli farklılıklarından dolayı vize başvuru işlemleri öncesinde Amerika Konsolosluğu veya yetkili vize başvuru merkezleri aracılığı ile ücretlerin konfirme edilmesi gerekmektedir.

Amerika vize ücreti ödemesi başvuru aşamasından kredi kartı ile online olarak gerçekleştirilebilmektedir. Online ödeme yapmayı tercih etmeyen veya kredi kartı kullanmayan başvuru sahipleri vize ücreti ödeme işlemlerini banka aracılığı ile yapabilmektedir. Başvuru sahipleri herhangi bir Türk Ekonomi Bankası şubesi aracılığı ile Amerika Konsolosluğu hesabına vize ücreti ödemelerini yapabilmektedir. Amerika vizesi ücreti ödeme işlemenin ardından verilen dekontun başvuru aşamasında diğer gerekli evraklar arasına eklenmesi gerekmektedir.

Vize Türlerine Göre Amerika Vize Ücretleri

Amerika Konsolosluğu kararınca belirlemiş olduğu Amerika vize fiyatları güncellenebilmesi sebebiyle başvuru işlemleri öncesinde konsolosluk aracılığı ile teyit edilmelidir. Amerika vize başvurusunun konsolosluk tarafından Amerike vize reddi kararı ile sonuçlanması halinde başvuru aşamasında ödenen vize ücreti iade edilmemektedir. Güncel vize ücret detayına ulaşmak Amerika vize başvurusu işlemleri sırasında herhangi bir sorun yaşamamak adına önem arz etmektedir. Amerika Konsolosluğu tarafından son belirlenen güncel vize ücretleri aşağıda sıralandığı gibidir.

 • (B) Ziyaretçi Vizesi: İş, Turizm, Tıbbi Tedavi, (C) ABD'den transit geçiş, Amerika Transit Vize, (D) Mürettebat Vizesi, (F) Amerika F1 vizesi, Akademik Öğrenci, (M) Mesleki / Akademik Olmayan Öğrenci, (I) Basın Mensubu veya Gazeteci Vizesi, (J) Değişim Programı, (TD/TN) NAFTA Vizeleri, (T) İnsan Kaçakçılığı Mağduru, (U) Suç Faaliyeti Mağduru Vizeleri için konsolosluk harç bedeli 160 USD olarak belirlenmiştir.
 • (H) Geçici İşçi / Çalışan veya Stajyerler, (O) Olağanüstü Yetenekleri Olan Kişiler, (P) Sporcular, Sanatçılar ve Göstericiler, (Q) Uluslararası Kültürel Değişim Programı, (R) Dini Görevli, (L) Şirket İçi Transfer vize türleri dahilinde Amerika sınırları içerisine seyahat edecek kişilerin ödemesi gereken Amerika vize bedeli 190 USD olarak belirlenmiştir.
 • (E1) Anlaşmalı Tüccar, (E2) Anlaşmalı Yatırımcı, (E3) Avustralyalı Özel İşçi vize türlerinden birine sahip olarak ABD seyahatini gerçekleştirecek kişilerin ödemesi gereken konsolosluk harç bedeli 205 USD olarak belirlenmiştir.
 • (K) ABD Vatandaşı Nişanlısı veya Eşi vize türü sahibi olarak Amerika seyahatini gerçekleştirecek vatandaşların başvuru aşamasında ödemesi gereken konsolosluk harç bedeli 265 USD olarak belirlenmiştir.

Amerika Vize Ücreti ile İlgili Önemli Hususlar

 • Amerika vize ücretini banka hesabı üzerinden ödeyen kişilerin ödeme işlemleri sonunda verilen dekontun diğer gerekli evraklar arasında eklenmesi gerekmektedir. Ücret dekontu olarak orijinal müşteri nüshanın sunulması yeterli kabul edilmektedir.
 • Amerika Konsolosluğu vize ücretlerinin dönemsel olarak güncellenmesi nedeniyle başvuru sahiplerinin son belirlenen ücretleri konsolosluk üzerinden teyit etmesi ödeme aşamasında herhangi bir sorun yaşamamak açısından önem arz etmektedir.
 • Amerika vize başvurusunun herhangi bir nedenden dolayı Amerika Konsolosluğu tarafından reddedilmesi halinde vize ücreti başvuru sahibine iade edilmemektedir. Amerika vize reddi ile sonuçlanan başvurularda başvuru sahibi Amerika vizesi itiraz dilekçesi yazabilir veya yeniden vize başvurusu yapabilir. Amerika vize başvurusunun tekrardan yapılması halinde vize türüne uygun olan vize ücretinin tekrardan ödenmesi gerekmektedir. Amerika vize başvurusunun ret sonucu almaması için gerekli evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi oldukça önem arz etmektedir.
 • Amerika Konsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Amerika vize başvuru aşamasında herhangi bir sorun yaşamamak, konsolosluk ve vize işlemleri ile ilgili zaman kaybı yaşamamak adına başvuru işlemlerinin resmi tatil günleri haricinde yapılması tavsiye edilmektedir.
  • 01.01.2021 - Yeni Yıl
  • 20.01.2021 - Martin Luther King Günü
  • 17.02.2021 - Başkan Washington'un Doğum Günü
  • 23.04.2021 - Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  • 01.05.2021 - Emek ve Dayanışma Günü
  • 19.05.2021 - Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
  • 25.05.2021 - Memorial Day
  • 13.05 - 16.05 2021 - Ramazan Bayramı
  • 04.07.2021 - Ulusal Bağımsızlık
  • 30.08.2021 - Zafer Bayramı
  • 20.08 - 23.08 2021 - Kurban Bayramı
  • 07.09.2021 - Labor Day
  • 12.10.2021 - Columbus Day
  • 29.10.2021 - Cumhuriyet Bayramı
  • 11.11.2021 - Veterans (Armistice) Day
  • 26.11.2021 - Şükran Günü
  • 25.12.2021 - Noel

Amerika Vize Ücreti - Sıkça Sorulan Sorular

Amerika vize ücreti neye göre belirlenmektedir? Başvuruda herhangi bir indirim uygulaması var mı?

Amerika vize ücreti detayları Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Söz konusu ücret başvuru yapılacak olan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Vize bedelleri konsolosluklar tarafından dönemsel olarak güncellenmektedir. Bu nedenle vize talebi oluşturma işlemlerini başlatmadan önce güncel fiyatın teyit edilmesi oldukça önem arz etmektedir. İlgili bedelin eksiksiz olarak ödenmesi ile işlemler başlatılmaktadır. Süreç dahilinde herhangi bir indirim söz konusu olmamaktadır.

Amerika vize türleri nelerdir? Hangi vize türüne başvurulacağı neye göre belirlenmektedir?

Amerika vize türleri seyahatin hangi nedenle ne kadar süre yapılacak olduğu detaylara göre belirlenmektedir. Turistik vize, ticari vize, ziyaret vizesi, öğrenci vizesi, aile birleşimi vizesi gibi farklı kategorilere ayrılmaktadır. Seyahatin amacı doğrultusunda söz konusu amaca hizmet eden vize türüne başvuru yapılması gerekmektedir.

Amerika vizesi için bankada ne kadar para olmalı ve yeterli miktar olmaması durumunda başvuru reddedilir mi?

Amerika Vizesine başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibi kişinin finansal durumunu gösteren belgelerin ibraz edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Amerika Konsolosluğu gerçekleştirilecek olan seyahate dair masrafların karşılığı olan tutarı teminat olarak talep etmektedir. Seyahat masraflarına Euro/TL veya USD cinsinden denk düşen tutarın başvuru sahibi kişinin teminatı niteliğinde banka hesabında bulunması talep edilmektedir.

10 Yıllık Amerika Vizesi sahibiyim. Pasaportum deforme oldu bu nedenle yeni pasaport başvurusunda bulunacağım. Geçerli vizem iptal olur mu?

Deforme olan pasaportun yeniden çıkartılması halinde geçerli vize iptal olmamaktadır. 10 yıllık Amerika Vizesi bulunan eski pasaport ile Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisine giriş yapılabilmektedir. Eski pasaport içerisinde yer alan vize ve yeni pasaport ile seyahat gerçekleştirilebilmektedir.

Özbek vatandaşları için Amerika vizesi başvurusu nasıl yapılmaktadır?

T.C. sınırları içerisinde ikamet (oturum) izni bulunan Özbek vatandaşları vize başvuruları işlemlerini Amerika Ankara Büyükelçiliği veya diğer yetkili konsoloslukları aracılığıyla yapabilmektedir. Özbek vatandaşları için Amerika vizesi başvuruları aynı zamanda konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan Amerika vize merkezi yetkili kurumları aracılığıyla da gerçekleştirilebilmektedir.