Amerika İstanbul Başkonsolosluğu

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul ve çevre illerinde ikamet etmekte olan vatandaşların vize ve konsolosluk işlemleri konusunda hizmet sağlamaktadır. Amerika sınırları içerisine seyahat edecek T.C. vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli ikamet izni (oturma izni) bulunan yabancı ülke vatandaşlarının vize başvurularını değerlendirme ve karar verme yetkisi Amerika Ankara Büyükelçiliği ve Amerika İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. Amerika Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş akredite vize başvuru merkezlerinin vize başvurularını değerlendirme ve onay verme yetkisi bulunmamaktadır.

Başkonsolosluk vize başvuru işlemleri haricinde Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmekte olan Amerika vatandaşlarının pasaport, doğum belgesi, evlilik, boşanma, ölüm, belge tasdiki gibi konsolosluk işlemlerini yürütmektedir. Haziran 2019 tarihi itibariyle İstanbul Amerika Başkonsolosluğu’nda Başkonsolos olarak Daria Darnell görev almaktadır. 

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgeleri 

İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, İzmit, Yalova (Marmara Bölgesi) illerinde ikamet etmekte olan vatandaşların Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuruları ve konsolosluk işlemleri İstanbul Amerika Başkonsolosluğu yetki alanı içerisinde yer almaktadır. 

Amerika Göçmen Olmayan Vize başvurularını değerlendirme ve onay verme işlemleri konusunda yalnızca Amerika Ankara Büyükelçiliği ve Amerika İstanbul Başkonsolosluğu yetki sahibidir. İstanbul Amerika Başkonsolosluğu’na Amerika Göçmen Olmayan Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin başvuru işlemlerini sistem üzerinden online olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Amerika online vize başvuru işlemleri sırasında başvuru gerçekleştirilen şehrin belirtilmesi ve Amerika vize randevu talebinin oluşturulması gerekmektedir. 

İstanbul Amerika Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri 

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu hafta içi hergün 08:00 - 16:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuruları Amerika Başkonsolosluğu tarafından randevu sistemi aracılığı ile gerçekleştirilmesi halinde kabul edilmektedir. 

Vize Bilgi Servisi hafta içi hergün 14:30 - 15:30 saatleri arasında vize başvuruları hakkında bilgi vermek, vize randevusu oluşturmak, eksik evraklar ile ilgili yönlendirme yapmak konuları dahilinde hizmet vermektedir. 

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Hizmetleri 

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisine seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli ikamet izni bulunan yabancı ülke vatandaşlarının vize başvuru işlemleri konusunda hizmet vermektedir. Ayrıca Başkonsolosluk, Türkiye’de ikamet eden Amerika vatandaşlarının pasaport, kimlik yenileme, doğum, evlilik, ölüm, noter işlemlerini yerine getirmektedir. 

Başkonsolosluk Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü dahilinde Amerika vatandaşları oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı konularında hizmet alabilmektedir. Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü işlemleri için randevu alınması zorunluluğu bulunmaktadır. 

İstanbul Amerika Başkonsolosluğu Adres

İstinye Mahallesi, Kaplıcalar Mevki No:2 İstinye / İstanbul

Ulaşım

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul Sarıyer ilçesi İstinye Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş ilçesi sahil mevkiinden hareket eden 22, 40B numaralı Sarıyer otobüsleri veya Şişli ilçesinden hareket eden 29Ş numaralı İstinye Dereiçi otobüsü ile ulaşım sağlanabilmektedir. Metro ulaşımını tercih edenler 4. Levent metro durağı Maslak yönüne doğru devam eden 29B ve 41C hatlarını kullanabilmektedir.  

Başkonsolosluk Resmi Tatil Günleri 

Başkonsolosluk ve diğer Amerika Türkiye Temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Amerika vizesi başvuru işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için resmi tatil günlerini göz önünde bulundurulması herhangi bir gecikme veya aksaklık yaşamamak adına oldukça önem arz etmektedir. 

2020 Yılı Resmi Tatil Günleri 

 • 01.01.2020 - Yeni Yıl
 • 20.01.2020 - Martin Luther King Günü 
 • 17.02.2020 - Başkan Washington’un Doğum Günü 
 • 23.04.2020 - Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı 
 • 01.05.2020 - Emek ve Dayanışma Günü 
 • 19.05.2020 - Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 
 • 25.05.2020 - Memorial Day 
 • 23.05 - 26.05 2020 - Ramazan Bayramı 
 • 04.07.2020 - Ulusal Bağımsızlık 
 • 30.08.2020 - Zafer Bayramı 
 • 30.08 - 03.09 2020 - Kurban Bayramı 
 • 07.09.2020 - Labor Day 
 • 12.10.2020 - Columbus Day 
 • 29.10.2020 - Cumhuriyet Bayramı 
 • 11.11.2020 - Veterans (Armistice) Day
 • 26.11.2020 - Şükran Günü
 • 25.12.2020 - Noel 
Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov