Amerika Başkonsolosluğu

Amerika Başkonsolosluğu İstanbul Adresi

İstinye Mahallesi, Kaplıcalar Mevki No:2 İstinye/İstanbul


Amerika Başkonsolosluğu İstanbul Çalışma Saatleri

Amerika Başkonsolosluğu istanbul haftaiçi her gün Saat: 08:00 – 16:30 arasında hizmet vermektedir. Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvuruları Amerika İstanbul Başkonsolosluğu tarafından randevu sistemi ile kabul edilmektedir.

Amerika Konsolosluğu İstanbul Vize Bilgi Servisi'nin başvurular hakkında bilgi vermek, eksik evraklar hakkında yönlendirme yapmak ve vize başvuru randevuları için haftaiçi hergün 14:30/15:30 saatleri arasında vize bilgi servisi bölümünden destek alabilirsiniz.


Amerika Başkonsolosluğu Konsolosluk Görevlileri

A.B.D Dışişleri Bakanlığı tarafından, Türkiye dış temsilcilik görevini İstanbul'da yürüten Amerika Başkonsolosluğu, şehrin büyüklüğü ve ticari niteliği baz alınarak başkonsolos, konsolos ve konsolos yardımcısı olmak üzere kurum altında üç farklı statüde konsolosluk görevlisi atamaktadır.

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu'nda 14.09.2013 tarihinden bu yana "Başkonsolos" görevini Charles Frederick Hunter sürdürmektedir. Amerika İstanbul Başkonsolosluğu kurumu altında, "Konsolos" olarak David Curran Connell, Jean Helen Vander Woude, Patrick Nathan Hanish, Deborah Berns Lingwood, Anthony James Joes, Christine Marie Lawson, Megan Schill Bartholomew, Lawrence Kirkbride Wolcott, Christina Jeanne Agor, Jeffrey Jonathan Anderson, Roger Claude Rigaud, Jason Andrew Abell, Laura Hope De Otalvaro, Barbara Louise De Leo, Andrew Robert Alberts, Susan Lea Unruh ve Maria Josepha Andrews görevlerini ifa etmektedirler.

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu kurumu altında "Konsolos Yardımcısı" olarak ise; Carmen Wendolynn Dowling, Patrick Thomas Boland, Sonia Laul, Tyler Wayne Beebout, George Maxwell Tucker Jr, Chad Spencer Cryder, Robin Jean Patzelt, Thomas Gerard Steyer, Neil Paul Pıckett, Tobin Howard Nelson, Leah Christine Shuman, Benjamin Riley Dillon, Martin K Thomen, Brian William Teplica, Benjamin Isaac Lazarus, Jeffrey Brooks Spoon Jr., Chelsi Leigh Dildine, Brigid Julia Ryan, Adrienne Christine Bory görevlendirilmiştir.


Amerika İstanbul Başkonsolosluğuna Nasıl Gidilir?

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul'un Sarıyer İlçesinin İstinye Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Amerika Konsolosluğu'na Beşiktaş İlçesi sahil mevkinden hareket eden 22, 40 B numaralı Sarıyer otobüsleri ile İstinye semtine ulaşım sağlanabilir ve ya İstanbul Şişli ilçesi üzerinden hareket eden 29 Ş numaralı İstinye Dereiçi otobüsü ile de gidilebilir ya da metro ile ulaşımı tercih edenler için 4. Levent Metro durağından Maslak istikametine doğru devam eden 29 B veya 41 C ile İstinye'ye ulaşılabilir.


İstanbul Atatürk Havaalanı Yeşilköy bölgesinden İstinye ilçesinde bulunan Amerika Konsolosluğu'na uzaklık 41 km/h, trafik yoğunluğunun olmaması halinde taksi ile ulaşım 50 dakika'dır. Taksi ile ulaşım ücreti yaklaşık 90 TL civarında tutmaktadır.


Amerika Başkonsolosluğu İstanbul Görev Bölgesi

(Marmara bölgesi) Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Bursa, Yalova, Balıkesir, İzmit illerinde ikamet eden başvuru sahiplerinin Göçmen Olmayan Vize başvuruları ve konsolosluk işlemleri için İstanbul Amerika Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ancak Amerika Göçmen Olmayan Vize başvurularından sadece Amerika İstanbul Başkonsolosluğu ve Amerika Ankara Büyükelçiliği yetkili olduğu için tüm Türkiye'den yapılacak Amerika Göçmen Olmayan Vize başvurularını kabul etmektedir. Amerika İstanbul Başkonsolosluğu'na Amerika Göçmen Olmayan Vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin vize başvuru işlemlerini online sistem üzerinden yapmaları gereklidir. Online vize başvuru sistemi üzerinden işlem yapılırken; başvuru şehrinin belirtilmesi ve randevu talebinin oluşturulması gerekmektedir.

Amerika Konsolosluğu 2017 Resmi Tatil Günleri

İstanbul Amerika Başkonsolosluğu ve Amerika Türkiye Temsilcilikleri Amerika Birleşik Devletleri'nin 2017 yılı resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2017 yılı resmi tatillerinde hizmet verememektedir. Amerika vizesi için başvuruda bulunacak veya Amerika Konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelidirler.

01.01.2017
16.01.2017
20.02.2017
23.04.2017
01.05.2017
19.05.2017
29.05.2017
24-27.06.2017
04.07.2017
30.08.2017
31.08-04.09.2017
04.09.2017
09.09.2017
28-29.10.2017
11.11.2017
23.11.2017
25.12.2017
Yeni Yıl
Martin Luther King, Jr'ın doğum Günü
Başkan Washington’un Doğum Günü
Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Emek ve Dayanışma Günü
Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
Memorial Day
Ramazan Bayramı
Bağımsızlık Günü
Zafer Bayramı
Kurban Bayramı
Labor Day
Columbus Günü / Columbus Day
Cumhuriyet Bayramı
Gaziler Günü
Şükran Günü
Noel Tatili

Amerika Vizesi Dilekçe Örneği

Amerika İstanbul Konsolosluğu'na hitaben, Amerika’ya ne sebeple seyahatte bulunulacak ise; ziyaret sebebini detaylı anlatan bir dilekçe örneği olmalıdır.

Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Amerika İstanbul Başkonsolosluğu'na hitaben İngilizce yazılacak dilekçe, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içermelidir. İmzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır.

Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.

Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Amerika Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır.


Amerika Vizesi Başvuru Formu

Amerika Konsolosluğu resmi internet sitesinde bulunan DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu online olarak doldurulmalıdır. Amerika Konsolosluğu’na vize müracaat işlemlerinin ilk bölümünü tamamlayabilmek için vize başvuru sahiplerinin Amerika Göçmen Olmayan Vize randevusu almaları gerektiği bilmelidirler.

Amerika DS-160 vize başvuru formunu doldurmaya başlarken; sistem tarafından yöneltilen güvenlik sorusunun cevaplanması ile başvuru sahibine özel bir (ID) numarası verilir. Bu ID numarası sayesinde formu doldurma işlemine ara verilerek tekrar DS-160 formunun yanıtlanma işlemine kalınan yerden devam edilmesine imkan tanımaktadır. ID numarasının DS-160 Formun cevaplanma işlemi bitene kadar saklanması önemlidir!

Amerika DS-160 formunun doldurulmaya başlanmasından önce hangi şehir konsolosluğu üzerinden başvuru yapılacağı seçilmelidir (TURKEY-ISTANBUL ya da TURKEY-ANKARA). Daha sonra “Start An Application” butonuna basarak bilgilerinizi girmeye başlayabilirsiniz.

Amerika DS-160 fomunda bütün soruların doğru ve eksiksiz olarak cevaplanması gereklidir. Aksi takdirde başvuru reddedilerek; yeni bir vize randevusu alınma zorunluluğu doğabilir. Tam ismin Türkçe karakterde yazılması dışında formun tüm soruları İngilizce olarak ve İngilizce karakter kullanılarak doldurulmalıdır. İngilizce dışında herhangi bir dilde yapılan başvurular reddedilecek ve yeni bir başvuru yapmanız gerekecektir. DS-160 Formunu doldururken İngilizce yazan soruların üstüne fare ile geldiğinizde sağ üst köşesinde açılan açıklamada Türkçe dilde tercümesi mevcuttur. Bu tercümeler formu İngilizce doldurmanıza yardımcı olacaktır.

Amerika DS-160 formunun doldurulması bittikten sonra sistem fotoğraf yükle işlemine yönlendirecektir. Formun doldurma işlemine başlanmadan önce biyometrik fotoğrafın bilgisayarın masaüstünde hazır bulunduğundan emin olun. Masaüstünde hazır bulunan fotoğrafın sisteme yüklenmesi için "yükle" butonuna basınız. Bu işleminde sonlanması halinde doldurulan form, sayfa sayfa sistem tarafından gösterilip onaylanması istenecektir. Amerika DS-160 formunda yer alan bütün bilginin kontrol edilerek; en son aşamada “Sign Application” (Formu İmzalayın) butonuna tıklanarak; elektronik imza atılmalıdır.

Başvuru formunda yapılan yanlış beyan yalan beyan kapsamında değerlendirilerek; yemin edilmemiş kabul edilerek; başvuru sahibi hakkında cezai yaptırım uygulanabilir. Formun doldurulması sırasında verilen her cevabın doğruluğunu kontrol etmeden işlemi sonlandırmayınız.

Amerika Konsolosluğu Vize Ücreti

Amerika Göçmen Olmayan Vize Ücreti, herhangi bir Türk Ekonomi Bankası (TEB) şubesi aracılığıyla yatırılabilir. Bankanın ödeme karşılığında verilen dekont başvuru sırasında evrakların arasında sunulması gerekmektedir. Dekont olarak sadece orjinal müşteri nüshasının sunulması yeterlidir.

Ve ya, Amerika DS-160 başvuru formun elektronik sistemde doldurulma işleminin bitmesinin ardından yönergeler izlenerek; kredi kartı ile vize ücreti ödemesi yapılabilir.


Amerika Konsolosluğu Vize Reddi

Amerika Konsolosluğu vize reddi sebebi; yanıltıcı bilgi içeren başvuru formları ile yapılan vize başvuruları, Amerika’ ya girişin daimi olarak reddedilmesine sebep olabilir. Bu sebepten ötürü DS-160 vize başvuru formunun bu alanda uzman olan danışmanlık hizmeti sunan acentalar aracılığıyla yapılması daha olumlu sonuç alınması açısından önemlidir.

Başvuru formunda yapılan yanlış beyan yalan beyan kapsamında değerlendirilerek; yemin edilmemiş kabul edilerek; başvuru sahibi hakkında cezai yaptırım uygulanabilir. Formun doldurulması sırasında verilen her cevabın doğruluğunun mutlaka kontrol edilmesinin ardından işlem sonlandırmalıdır. Devamı...


Amerika Konsolosluğu İstanbul Konsolosluk Hizmetleri

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Amerika vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda da Amerika İstanbul Başkonsolosluğu konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü’nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir. Amerika İstanbul Konsolosluğu Amerikan Vatandaşları Hizmet Bölümü’nden hizmet almak isteyen herkesin randevu alması gerekmektedir. Vatandaşlık Randevu Sistemi üzerinden başvuru sahipleri randevularını önceden ayarlanabileceği için Konsoloslukta bekleme süreleri azalacak ve başvurular daha hızlı ve verimli bir şekilde işleme alınacaktır.

Ankara'daki Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri bölümü Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri randevu ile hizmet vermektedir. Cuma günleri, Amerikan ve Türk tatillerinde başvurulara kapalıdır.

Amerika Konsolosluğu İstanbul Pasaport - Kimlik Yenileme İşlemleri

16 Yaşından Küçük Çocuklar İçin Pasaport Başvuru İşlemleri, yetişkinler için ilk 10 yıllık pasaport başvuru işlemleri (16 yaşından büyükler için), eski pasaportu yenileme işlemi, kayıp veya çalıntı pasaport başvuru işlemi..

Amerika Konsolosluğu İstanbul Doğum Belgesi İşlemleri

Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad-CRBA)Başvurusu,
Amerika dışında doğan bir çocuk adına hazırlanan Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad-CRBA)

Not:Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi çıkarılma işlemi ve ilk pasaport başvurusu aynı zamanda yapılmalıdır.

Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov