Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Amerika Türkiye Temsilcilikleri olarak Ankara Amerika Büyükelçiliği, İstanbul Amerika Başkonsolosluğu, Adana Amerika Konsolosluğu, Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu yer almaktadır. Amerika Türkiye temsilcilikleri faaliyet alanları içerisinde ikamet etmekte olan kişilere hizmet vermektedir. Konsolosluklar görev bölgeleri içerisinde ikamet eden kişilerin vize, nüfus kayıt, kopya belge onayı, imza tasdiki gibi işlemlerini gerçekleştirme yükümlülüğüne sahiptir.

Amerika Türkiye temsilcilikleri hukuki ve ailevi işlemler haricinde Türkiye Cumhuriyet sınırları içerisinde ikamet etmekte olan Amerika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak illerinde ikamet etmekte olan Amerika vatandaşlarının doğum kayıt işlemleri, resmi evrak tasdiki işlemleri, noter işlemleri, pasaport başvuru ve yenileme işlemleri konularında Amerika İzmir Konsolosluğu hizmet vermektedir. Amerika vize başvuru işlemleri, Amerika Göçmen Vize ve Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuruları konularında İzmir Konsolosluğunun yönlendirme yapma veya görüş bildirme yetkisi bulunmamaktadır.

İzmir ve çevre illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşların Amerika vize başvurularını Amerika İstanbul Başkonsolosluğu'na yapmaları gerekmektedir.

İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu Çalışma Günleri

Amerika İzmir Konsolosluğu, Amerika Ankara Büyükelçiliği yetkisine dayanarak Amerika vatandaşlarının vatandaşlık işlemlerini gerçekleştirmektedir. Amerika Göçmen Vize ve Amerika Göçmen Olmayan Vize başvurularını kabul etme, değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi bulunmamaktadır.

Amerika İzmir Konsolosluğu, Amerika vatandaşlık işlemlerini Pazartesi ve Salı günleri randevu sistemi ile gerçekleştirmektedir. Amerika İzmir Konsolosluğu vatandaşlık işlemleri için konsolosluk resmi web sitesi üzerinden randevu alınması zorunluluğu bulunmaktadır.

Konsolosluk Hizmetleri

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde ikamet eden Amerika vatandaşlarının kimlik-pasaport yenileme, noter, doğum, evlilik ve ölüm gibi konsolosluk işlemlerini gerçekleştirme yükümlülüğüne sahiptir.

Amerika Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü'nden pasaport çıkarma ve yenileme, noter işlemleri, konsolosluk doğum belgesi, vergi formları, oy kullanma yardımı ve acil durum yardımı gibi hizmetler alınabilmektedir. İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu Amerika Vatandaşlık Hizmet Bölümü işlemleri için randevu alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Amerika Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü Pazartesi ve Salı günleri randevu sistemi ile işlemleri gerçekleştirmektedir.

Kimlik - Pasaport Yenileme İşlemleri

16 yaşından küçük olan çocuklar ve yetişkinler için pasaport başvuru işlemleri, pasaport yenileme, kayıp, çalıntı ve kimlik yenileme gibi işlemler için Amerika vatandaşları İzmir Fahri Konsolosluğuna başvuru yapabilmektedir. Talep edilen evrakların eksiksiz olarak sunulması halinde pasaport başvuru işlemleri genellikle 20 gün sürmektedir.

Doğum Belgesi İşlemleri

Amerika sınırları dışında doğan çocuklar adına konsolosluk raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad - CRBA) başvuru işlemleri İzmir Konsolosluğu yetkisi alanı dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Noter İşlemleri

Amerika vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları Amerika sınırları içerisinde kullanılması gereken belgelerin tasdiki ve tanzimi işlemleri için konsolosluk hizmeti alabilmektedir. Noter işlemleri için İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden randevu alınması gerekmektedir.

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu Adres

Mustafa Bey Caddesi, 1387 Sokak, No:1/8, Alsancak / İzmir

Konsolosluk Resmi Tatil Günleri

İzmir Konsolosluğu ve Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren diğer Amerika Türkiye temsilcilikleri T.C. ve ABD 2022 yılı resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Konsolosluk hizmeti alacak kişilerin herhangi bir gecikme yaşamamak adına başvuru işlemlerini resmi tatil günlerini göz önünde bulundurarak gerçekleştirmeleri oldukça önem arz etmektedir.

2022 Yılı Resmi Tatil Günleri

1 OcakYeni Yıl
17 OcakMartin Luther King Jr'ın Doğum Günü
21 ŞubatBaşkan Washington'ın Doğum Günü
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 MayısEmek ve Dayanışma Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
30 MayısAnma Günü
20 HaziranFederal Tatil
4 TemmuzBağımsızlık Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzMilli Birlik ve Demokrasi Günü
30 AğustosZafer Bayramı
9 EylülLabor Day
10 EkimColumbus Günü
28-29 EkimCumhuriyet Bayramı
11 KasımGaziler Günü
24 KasımŞükran Günü
26 AralıkNoel Tatili
31 AralıkYılbaşı Tatili


Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu - Sıkça Sorulan Sorular

Suriye vatandaşları için Amerika vizesi başvurusu Türkiye'de nereye yapılmaktadır?

Türkiye Cumhuriyeti İkamet (Oturum) İzni sahibi kişiler Amerika vize başvuruları Amerika Ankara Büyükelçiliği veya diğer konsolosluklara yapabilmektedir. Suriye vatandaşları oturum izinleri ile birlikte Amerika vize başvurularını konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan akredite vize başvuru merkezleri aracılığıyla da gerçekleştirebilmektedir.

Amerika vizesi Antep ilinden başvuruları nereye yapılmaktadır?

Amerika vizesi Antep ve çevre illerinde ikamet eden kişiler için Ankara Amerika Büyükelçiliğine başvuru ile alınabilmektedir. Gaziantep ve çevresinde ikamet eden kişiler aynı zamanda başvuru işlemlerini konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan akredite vize başvuru merkezleri aracılığıyla da gerçekleştirebilmektedir.

Amerika multi vize hangi durumlarda verilmektedir?

Amerika multi vize kişilere Amerika sınırları içerisine birden fazla kez giriş yapma hakkı tanımaktadır. ABD sınırları içerisine yapılacak olan seyahatin multi vizeye uygun olması durumunda başvuru sahibine çok girişli vize tahsis edilebilmektedir. Söz konusu karar yalnızca Amerika Konsolosluğu tarafından yapılan değerlendirmenin uygun olması durumunda verilebilmektedir.

Amerika randevu alma sürecinde yapılması gerekenler nedir?

Amerika vize randevusu işlemi için öncelikle Amerika Vize Başvuru Formu DS 160 Formunun doldurulması zorunluluğu bulunmaktadır. Amerika vize başvuru formunun randevu tarihinden en geç 3 iş günü önce doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunun doldurulması sırasında ve Amerika vize ücretinin ödenmesi ile Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden vize randevusu alınabilmektedir.

Amerika konsolosluğu vize evrakları eksik olursa başvuru reddedilir mi?

Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenen ve vize başvuru aşamasında ibrazı zorunlu olan belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir. Başvuru belgeleri arasında eksiklik olması vize reddi kararları arasında yer almaktadır. Bilgi ve belgeler arasında eksiklik veya tutarsızlık gözlemlenmesi halinde başvuru olumsuz kararı ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle başvurusunun en doğru şekilde yapılması Amerika seyahat planı ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmaması açısından oldukça önem arz etmektedir.