Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Amerika Türkiye Temsilcilikleri olarak Ankara Amerika Büyükelçiliği, İstanbul Amerika Başkonsolosluğu, Adana Amerika Konsolosluğu, İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu yer almaktadır. Amerika Türkiye temsilcilikleri faaliyet alanları içerisinde ikamet etmekte olan kişilere hizmet vermektedir. Konsolosluklar görev bölgeleri içerisinde ikamet eden kişilerin vize, nüfus kayıt, kopya belge onayı, imza tasdiki gibi işlemlerini gerçekleştirme yükümlülüğüne sahiptir. 

Amerika Türkiye temsilcilikleri hukuki ve ailevi işlemler haricinde Türkiye Cumhuriyet sınırları içerisinde ikamet etmekte olan Amerika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak illerinde ikamet etmekte olan Amerika vatandaşlarının doğum kayıt işlemleri, resmi evrak tasdiki işlemleri, noter işlemleri, pasaport başvuru ve yenileme işlemleri konularında Amerika İzmir Konsolosluğu hizmet vermektedir. Amerika vize başvuru işlemleri, Amerika Göçmen Vize ve Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuruları konularında İzmir Konsolosluğunun yönlendirme yapma veya görüş bildirme yetkisi bulunmamaktadır. 

İzmir ve çevre illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşların Amerika vize başvurularını Amerika İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmaları gerekmektedir. 

İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu Çalışma Günleri

Amerika İzmir Konsolosluğu, Amerika Ankara Büyükelçiliği yetkisine dayanarak Amerika vatandaşlarının vatandaşlık işlemlerini gerçekleştirmektedir. Amerika Göçmen Vize ve Amerika Göçmen Olmayan Vize başvurularını kabul etme, değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi bulunmamaktadır. 

Amerika İzmir Konsolosluğu, Amerika vatandaşlık işlemlerini Pazartesi ve Salı günleri randevu sistemi ile gerçekleştirmektedir. Amerika İzmir Konsolosluğu vatandaşlık işlemleri için konsolosluk resmi web sitesi üzerinden randevu alınması zorunluluğu bulunmaktadır. 

Konsolosluk Hizmetleri 

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde ikamet eden Amerika vatandaşlarının kimlik-pasaport yenileme, noter, doğum, evlilik ve ölüm gibi konsolosluk işlemlerini gerçekleştirme yükümlülüğüne sahiptir. 

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu

Amerika Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü’nden pasaport çıkarma ve yenileme, noter işlemleri, konsolosluk doğum belgesi, vergi formları, oy kullanma yardımı ve acil durum yardımı gibi hizmetler alınabilmektedir. İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu Amerika Vatandaşlık Hizmet Bölümü işlemleri için randevu alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Amerika Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü Pazartesi ve Salı günleri randevu sistemi ile işlemleri gerçekleştirmektedir. 

Kimlik - Pasaport Yenileme İşlemleri 

16 yaşından küçük olan çocuklar ve yetişkinler için pasaport başvuru işlemleri, pasaport yenileme, kayıp, çalıntı ve kimlik yenileme gibi işlemler için Amerika vatandaşları İzmir Fahri Konsolosluğuna başvuru yapabilmektedir. Talep edilen evrakların eksiksiz olarak sunulması halinde pasaport başvuru işlemleri genellikle 20 gün sürmektedir. 

Doğum Belgesi İşlemleri 

Amerika sınırları dışında doğan çocuklar adına konsolosluk raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad - CRBA) başvuru işlemleri İzmir Konsolosluğu yetkisi alanı dahilinde gerçekleştirilmektedir. 

Noter İşlemleri 

Amerika vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları Amerika sınırları içerisinde kullanılması gereken belgelerin tasdiki ve tanzimi işlemleri için konsolosluk hizmeti alabilmektedir. Noter işlemleri için İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. 

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu Adres

Mustafa Bey Caddesi, 1387 Sokak, No:1/8, Alsancak / İzmir 

Konsolosluk Resmi Tatil Günleri

İzmir Konsolosluğu ve Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren diğer Amerika Türkiye temsilcilikleri T.C. ve ABD 2020 yılı resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Konsolosluk hizmeti alacak kişilerin herhangi bir gecikme yaşamamak adına başvuru işlemlerini resmi tatil günlerini göz önünde bulundurarak gerçekleştirmeleri oldukça önem arz etmektedir. 

2020 Yılı Resmi Tatil Günleri

 • 01.01.2020 - Yeni Yıl
 • 20.01.2020 - Martin Luther King Günü 
 • 17.02.2020 - Başkan Washington’un Doğum Günü 
 • 23.04.2020 - Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı 
 • 01.05.2020 - Emek ve Dayanışma Günü 
 • 19.05.2020 - Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 
 • 25.05.2020 - Memorial Day 
 • 23.05 - 26.05 2020 - Ramazan Bayramı 
 • 04.07.2020 - Ulusal Bağımsızlık 
 • 30.08.2020 - Zafer Bayramı 
 • 30.08 - 03.09 2020 - Kurban Bayramı 
 • 07.09.2020 - Labor Day 
 • 12.10.2020 - Columbus Day 
 • 29.10.2020 - Cumhuriyet Bayramı 
 • 11.11.2020 - Veterans (Armistice) Day
 • 26.11.2020 - Şükran Günü
 • 25.12.2020 - Noel 
Amerika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: tr.usembassy.gov