Konsolosluk Görev Bölgeleri

Konsolosluk Görev Bölgeleri

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Amerika Türkiye temsilcilikleri olarak Amerika Ankara Büyükelçiliği, Amerika İstanbul Başkonsolosluğu, Amerika Adana Konsolosluğu ve Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu konsolosluk görev bölgeleri dahilinde hizmet vermektedir. Temsilcilikler görev alanları içerisinde ikamet eden vatandaşların vize işlemleri, nüfus kayıt işlemleri, imza tasdik ve kopya belgelerin onayı gibi işlemlerinde yetki sahibidir. Alevi ve hukuki işlemlerin haricinde temsilcilikler Amerika vatandaşlarının konsolosluk işlemleri Amerika Konsolosluklarının hizmet alanı içerisinde yer almaktadır.

Amerika Konsoloslukları Görev Bölgeleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülke sınırları içerisinde ikamet bölgelerinin görev alanına hizmet eden Amerika Konsoloslukları ile konsolosluk işlemlerini gerçekleştirmektedir. Vize ve tüm konsolosluk işlemleri için ikamet edilen ilin hizmet verdiği konsolosluk yetki sahibi durumundadır. Konsolosluk dahilinde bulunan vize işlemleri şahsen veya yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Amerika Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Görev Bölgeleri

Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgeleri

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova

Amerika Adana Konsolosluğu Görev Bölgeleri

Adana, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van

Amerika İzmir Fahri Konsolosluğu Konsolosluk Görev Bölgeleri

İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak

Konsolosluk Tatil Günleri

Amerika Türkiye Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Konsolosluk ve vize işlemleri sonuçlanma süresi ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak adına başvuru ve işlemlerin resmi tatil günleri haricinde yapılması tavsiye edilmektedir.

1 OcakYeni Yıl
17 OcakMartin Luther King Jr'ın Doğum Günü
21 ŞubatBaşkan Washington'ın Doğum Günü
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 MayısEmek ve Dayanışma Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
30 MayısAnma Günü
20 HaziranFederal Tatil
4 TemmuzBağımsızlık Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzMilli Birlik ve Demokrasi Günü
30 AğustosZafer Bayramı
9 EylülLabor Day
10 EkimColumbus Günü
28-29 EkimCumhuriyet Bayramı
11 KasımGaziler Günü
24 KasımŞükran Günü
26 AralıkNoel Tatili
31 AralıkYılbaşı Tatili


Konsolosluk Görev Bölgeleri - Sıkça Sorulan Sorular

Amerika vize reddi kararı alınmasının ardından yapılabilecekler nelerdir?

Amerika vize başvuruları başvuru sahibinin ikamet bölgesine göre Amerika Büyükelçiliği veya Amerika Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir. Konsolosluk değerlendirmesi sonucunda vize talepleri ret kararı ile sonuçlanabilmektedir. Konsoloslukların vize başvurularını reddetme nedenlerini açıklama zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat söz konusu nedeninin belirtilmiş olması halinde ilgili nedeninin ortadan kaldırılması şartı ile başvuru tekrarlanabilmektedir. Başvuru sahibinin dilerse konu ile ilgili itiraz dilekçesi yazma hakkı da bulunmaktadır.

Amerika online vize başvuru işlemleri nasıl yapılmaktadır?

Amerika vize başvurusu için öncelikle başvuru yapılacak olan vize türünün belirlenmiş olması gerekmektedir. Bir sonraki adımda Amerika Konsolosluğu resmi web sayfası üzerinden Amerika vize başvuru formu (DS-160 Formu) doldurulması gerekmektedir. Form doldurma ve vize ücret bedelinin ödenmesinin ardından konsolosluk randevusu alınması gerekmektedir. Vize randevusunun ardından vize talebi değerlendirme süreci başlatılmaktadır. Başvurunun sürecinin yalnızca online adımlarla tamamlanması mümkün değildir. Konsolosluk ile randevu sistemi ile görüşülmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Amerika turistik vize dilekçe örneği içerisinde hangi bilgiler yer almaktadır?

Amerika turistik vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinin Amerika Başkonsolosluğu veya Amerika Büyükelçiliğine hitaben vize talep dilekçesi hazırlaması gerekmektedir. Vize talep dilekçesi içerisindeki bilgiler başvuru sahibinin çalışan, şirket sahibi, ev hanımı veya öğrenci olması durumunda değişiklik göstermektedir. Vize talep dilekçesinin seyahat nedeni, seyahat tarihleri, seyahat sponsoru gibi bilgileri içerecek şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Amerika vizesi nereden alınır ve kaç günde değerlendirilir?

Amerika vizesine başvuru işlemleri ülkemiz sınırları içerisine Ankara Amerika Büyükelçiliği ve İstanbul Amerika Başkonsolosluğu yetki alanı içerisinde gerçekleştirilmektedir. Başvuru sahipleri ikamet bölgelerine hizmet vermekte olan yetkili diplomatik temsilciliğe vize taleplerini iletebilmektedir. Amerika vizesine başvuru işlemleri aynı zamanda konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan ve akredite olarak hizmet veren vize başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Amerika vize talepleri gerekli belgelerin eksiksiz olarak ibraz edilmesi halinde 4 ila 5 iş günü içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır.

Amerika vizesi başvuru evrakları nelerdir?

Amerika Konsolosluğu tarafından Amerika vizesine başvuru sürecinde talep edilen evraklar başvuru yapılan vize türüne bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle ilk olarak seyahat amacına uygunluk gösterecek vize türünün belirlenmiş olması oldukça önem arz etmektedir. Vize türüne ek olarak seyahat süresi, ülke sınırları içerisine giriş sayısı ve başvuru sahibinin mesleki durumu talep edilen belgeler de farklılık olmasına yol açabilmektedir. Pasaport, Vize Talep Dilekçesi, Vize Başvuru Formu, Biyometrik Fotoğraf gibi belgeler tüm başvurularda talep edilen evraklar arasında yer almaktadır. Diğer belgeler için vize türünün ve seyahat detaylarının belirlenmiş olması gerekmektedir.